جاسوسی

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های آمریکایی، مسکو تقاضای استفاده از دوربین‌های دیجیتال پیشرفته در پروازهای تجسسی خود را به "کمیسیون مشورتی" "پیمان آسمان باز" در وین ارائه داده است. مقامات روسی از این نهاد خواسته‌اند در پروازهای تجسسی خود از دوربین‌های دیجیتال مجهز به لنز‌های قوی استفاده کنند.

منابع خبری عربستان اعلام کردند که دادگاه ویژه جنایی ریاض 32 نفر را به اتهام "تشکیل هسته جاسوسی برای ایران" محاکمه کرده است. شبکه خبری "العربیه" به نقل از روزنامه "عکاظ" گزارش داد که محاکمه شدگان ۳۰ شهروند شیعه عربستان، یک ایرانی و یک افغان هستند.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد دو سیستم جدید به نام "اینتریگان" و "ایرونیا" که برای عملیات مربوط به جاسوسی نوری-الکترونیکی تولید شده، در حوزه نظامی جنوبی ارتش روسیه مورد آزمایش قرار گرفت.

سیستم "اینترگان" به آشکارساز فروسرخ و فاصله یاب لیزری و دیگر دستگاه های نوری نسل جدید مجهز شده جهت کشف و رهگیری اهداف دشمن در فاصله ای تا 12 کیلومتر مورد استفاده قرار می گیرد.

گزارش‌ها حاکی است آمریکا و بریتانیا برای چندین سال به اطلاعات محرمانه ای که پهپادهای اسرائیلی از نقاط مختلف خاورمیانه از جمله ایران گردآوری می کردند دسترسی داشتند. روزنامه اسرائیلی یدیعوت آهارونوت با استناد به اسناد محرمانه‌ای که ادوارد اسنودن، تحلیلگر سابق سازمان سیا افشا کرده، نوشته است که از سال ۱۹۹۸، اداره امنیت ملی آمریکا و ستاد ارتباطاتی دولت بریتانیا به سیستم پهپادهای اسرائیلی نفوذ کرده بودند و به اطلاعات گردآوری شده توسط آنها دسترسی داشتند.

یک دادگاه کیفری کویت دو نفر را به اتهام جاسوسی برای ایران و حزب الله لبنان و همچنین در اختیار داشتن سلاح به اعدام محکوم کرد. یکی از محکومان ایرانی بوده که به علت عدم حضور در دادگاه، برای وی حکم غیابی صادر شده و فرد دیگر شهروند کویت بوده است. به گزارش‌ خبرگزاری رویترز این مرجع قضایی کویت، سه نفر را در این پرونده تبرئه و برای دیگر متهمان، احکام حبسی بین پنج تا بیست و پنج سال صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، شنود و جاسوسی از مذاکرات محرمانه هسته ‌ای ایران صورت گرفته است. دادستانی سوئیس روز پنج‌شنبه (۱۱ ژوئن / ۲۱ خرداد) تایید کرد که در پی درخواست دولت این کشور در حال انجام تحقیقات درباره جاسوسی احتمالی از مذاکرات اتمی است. به گفته دادستانی سوئیس، دادرسی علیه فرد یا نهادی نامعلوم که مظنون به انجام فعالیت اطلاعاتی- امنیتی و سیاسی ممنوع است، آغاز شده است. نمایندگان ایران و گروه ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه به‌اضافه آلمان) در ماه‌های اخیر از جمله در شهرهای ژنو و لوزان در سوئیس درباره مناقشه اتمی ایران به بحث و مذاکره مشغول بوده ‌اند.

شرکت امنیت کامپیوتری «کاسپرسکی» روسیه از وجود یک ویروس کامپیوتری برای جاسوسی از محل برگزاری گفتگوهای هسته ‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی خبر داد. روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر شد، نوشت عقیده بر این است که این ویروس کامپیوتری توسط جاسوسان اسرائیلی در سه هتل اروپایی میزبان مذاکرات جاری اتمی بکار گرفته شده است. بر اساس این گزارش، کاسپرسکی سال گذشته میلادی دریافت که یک ویروس جدید کامپیوتری منتسب به دستگاه جاسوسی اسرائیل، به کامپیوترهای این شرکت روسی رخنه کرده‌ است.