جاسوس

والدین جوان ۱۹ ساله ای که ظاهرا به ضرب گلوله یکی از اعضای گروه داعش کشته شده است، اتهام وی به جاسوسی را رد کردند. آنها که از این اقدام سبعانه داعش به خشم آمده اند می گویند که پسرشان محمد سعید اسماعیل مسَلَم در سال ۲۰۱۴ برای گردشگری به ترکیه سفر کرده بود اما در مرز این کشور به دست داعش افتاد. به گفته آنها محمد مسلم در تمام این مدت زندانی داعش بوده است. پدر این جوان گفت: «آنها تنها یک قربانی می خواستند تا دنیا را بترسانند.» چندی پس از ناپدید شدن این جوان عرب اسرائیلی، داعش مصاحبه ای را در اینترنت منتشر کرده که در آن وی گفته که جاسوس اسرائیل بوده و قصد داشته در این گروه نفوذ کند.

جورزالم پست نوشت: جنبش فلسطینی اسلام گرای حماس ادعا کرد سرویس های امنیتی این جنبش یکی از باارزش ترین عوامل اطلاعاتی اسراییل را در نوارغزه بازداشت کرده اند.

بر اساس گزارش رسیده، فرد بازداشتی اقرار کرده که مدت 15 سال با سرویس امنیتی "شاباک" اسراییل همکاری می کرده است. ادعا می شود وی در جریان عملیات جنگی اسراییل در نوار غزه در سال 2014 (موسوم به بنیاد استوار) درباره محل استقرار موشک ها و خانه های رهبران حماس به اسراییل اطلاعات داده است.

حماس همچنین اعلام کرد دیگر خبرچینان برای اسراییل از طریق عامل بازداشت شده دستمزد دریافت می کردند.

واشنگتن پست نوشت: حسن نصر الله دبیرکل حزب الله لبنان به دستگیری یکی از مسئولان بلندپایه حزبش به اتهام جاسوسی برای اسرائیل، اذعان کرد. چند هفته پیش شماری از رسانه‌های محلی لبنانی اعلام کرده بودند که حزب الله مسئول عملیات خارجی خود را به اتهام جاسوسی برای اسرائیل، دستگیر کرده است. نصر الله پنجشنبه ۱۵ ژانویه اظهار داشت: «یک مسئول شناسایی شد که توسط دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکایی و اسرائیل به کار گرفته شد. این آن چیزی است که روی داده.» او در عین حال افزود که به موضوع، به شکلی مبالغه آمیز پرداخته شده و این شخص بر خلاف برخی از گزارش‌ها نه از مسئولان امنیتی‌ بوده و نه مسئول در واحد موشکی حزب الله.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ویدیویی را منتشر کرده که ظاهرا صحنه اعدام دو نفر را نشان می‌دهد که به جاسوسی برای دولت روسیه متهم شده‌اند. این ویدئو نشان می‌دهد که یک پسربچه با شلیک گلوله از پشت و از فاصله نزدیک، این دو نفر را که روی زمین زانو زده‌اند می‌کشد. این فیلم هفت دقیقه‌ای که مانند بسیاری از ویدیوهای منسوب به داعش به صورت حرفه‌ای فیلمبرداری و تدوین شده و به زبان روسی و با زیرنویس انگلیسی و عربی تهیه شده است.