جابری انصاری

سرانجام پس از ۹ سال از امضای قرارداد فروش سامانه موشکی «اس ۳۰۰» بین ایران و روسیه این محموله از طریق راه انزلی وارد ایران شد. خبرگزاری ها با انتشار تصاویری از این محموله این خبر را اعلام کردند و متعاقب آن حسین جابری انصاری،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در نشست خبری خود و در پاسخ به پرسشی اعلام کرد که بخش اول تجهیزات سیستم موشکی «اس ۳۰۰» وارد ایران شده است. آقای جابری انصاری همچنین افزود که ورود بخش های دیگر این سیستم موشکی به ایران ادامه خواهد داشت.

حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید گفته‌های عادل الجبیر از زمانی که در پست وزارت خارجه عربستان قرار گرفته است بیشتر از این که به واقعیت نزدیک باشد به طنز نزدیک است.

چند روز قبل عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در مصاحبه با اشپیگل گفته بود: «یک دیپلمات ایرانی را که ما کشته‌ایم نشان دهید. می‌توانم به شما نشان دهم که ایران دیپلمات‌های عربستانی بسیاری را کشته است.»

حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست هفتگی خود با خبرنگاران رسانه‌های گروهی گفت: «طبق آن چه که اعلام شده قرار است ادامه گفت‌وگوها در مورد بحران سوریه نیز در مونیخ برگزار شود و اگر چنین نشستی برگزار شود ایران علاوه بر شرکت در اجلاس امنیتی مونیخ در نشست مورد اشاره نیز شرکت خواهد داشت.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران نگفت این کشور در چه سطحی در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت خواهد کرد، اما خبرگزاری‌ها پیشتر اعلام کرده بودند که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به این کنفرانس خواهد رفت. ظریف سال گذشته نیز در کنفرانس مونیخ حضور داشت.

حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در نشست هفتگی با خبرنگاران با تاکید بر این که قطع روابط دیپلماتیک میان ریاض و تهران توسط عربستان انجام شده گفت، این کشور باید برای هر گونه تغییر در وضعیت اعلام آمادگی کند.

در روزهای گذشته روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال اعلام کرد که تحریم‌هایی علیه حدود ١٢ شرکت و اشخاص حقیقی در ایران، هنک‌ کنگ و امارات متحده عربی که مظنون به ایفای نقش در توسعه موشک‌های بالستیک ایران هستند وضع خواهد شد.

وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی گفته‌ بود که وزارت خزانه‌داری طبق توافق هسته‌ای ایران و ١+٥ در ماه ژوئیه می‌تواند افراد و سازمان‌های مظنون به دست داشتن در توسعه صنایع موشکی ایران را در لیست سیاه قرار دهد.