تکریت

تروریست های داعش 70 نفر از اعضای عشیره سنی "الدلیم" را در غرب تکریت ربودند. خبرگزاری ها با انتشار خبر فوری از ربوده شدن 70 مرد از عشیره الدلیم عراق به دست داعش خبر دادند. افراد ربوده شده در منطقه تحت کنترل داعش در غرب نکریت زندگی می کردند. بر اساس این گزارش، تروریست ها همچنین 25 خودرو را به سرقت بردند. تا کنون هیچ مطالباتی برای آزادی گروگان ها از سوی داعش مطرح نشده است.

عشیره الدلیم یکی از عشایر سنی عراق است که حاضر به بیعت با داعش نشده و در کنار نیروهای مسلح عراق با نیروهای این گروه تروریستی مقابله می کرد.

صدها نفر از شهروندان تکریت روز گذشته به خانه های خود در این شهر بازگشتند. این شهر به مدت چند ماه در اشغال گروه دولت اسلامی موسوم به داعش بود و اوایل ماه آوریل در پی عملیات مشترک نیروهای نظامی عراقی و داوطلبان شیعه به نام «الحشد الشعبی» آزاد شد. گفته می شود سپاه پاسداران ایران نیز در این عملیات حضور داشته و سردار قاسم سلیمانی، یکی از فرماندهان این عملیات بوده است. بازپس گیری این شهر که مرکز استان صلاح الدین است، موقعیت داعش را در این استان ضعیف کرده است.

شکست ‌های اخیر گروه تروریستی داعش در عراق پیامدهایی منفی در تامین مالی این گروه بر جای گذاشته است. آژانس اطلاعاتی آلمان می‌گوید این گروه پس از عقب‌ نشینی از تکریت، دست‌کم کنترل سه حوزه نفتی را از دست داده است.

پزشکی قانونی عراق در تکریت، عملیات حفاری در ۱۲ گور جمعی را با هدف شناسایی هویت اجساد صدها تن از ۱۷۰۰ سرباز شیعه که به دست نیروهای داعش کشته شده اند آغاز کرد. قتل عام سربازان اردوگاه اسپایکر، در تابستان گذشته و در خلال اشغال شهر تکریت، زادگاه صدام حسین رئیس جمهوری سابق عراق توسط نیروهای داعش صورت گرفته است. یکی از بازماندگان این کشتار فجیع نجات معجزه آسایش را چنین توضیح می دهد: «گلوله چهارم مرگ من را رقم می زد اما به من اصابت نکرد. گلوله پنجم شلیک شد و سرباز کناری ام را کشت.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، از نیروهای امنیتی این کشور خواست تمام کسانی که در شهر تازه آزاد شده تکریت، قانون را نقض می کنند، بازداشت کنند. دولت عراق با کمک ارتش این کشور، چریکهای شیعه و حملات هوایی نیروهای ائتلاف، موفق به بازپس گیری این شهر در روز چهارشنبه شد. گزارشهای دیگری از عراق نیز از برخواستن بدون وقفه جنگنده های آمریکایی از ناو هواپیمابر کارل وینسون در خلیج فارس و بمباران مواضع داعش در شمال عراق و سوریه حکایت دارد. همزمان گروه جهادی داعش ویدئویی را از تخریب آثار تاریخی شهر باستانی الحضر با چکش و اسلحه در شمال عراق منتشر کرده است.

یک روز پس از اعلام آزادی شهر تکريت، حيدر العبادی، نخست وزير عراق روز چهارشنبه به بازدید از آن شهر رفت. تکريت از خرداد ماه سال گذشته در تصرف کامل پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش قرار داشت. حيدر العبادی به محض اعلام خبر آزادی تکريت به دست نيروهای عراقی با انتشار بيانيه ای تحت عنوان آزادسازی تکريت، از اين تحول به عنوان نقطۀ عطفی در تاريخ عراق ياد کرد و به نيروهای عراقی به خاطر اين پيروزی تبريک گفت. تکريت در حال حاضر کاملا متروک است و سالم غبّان وزير کشور عراق می گويد نيروهای عراقی هم اکنون در حال پاک‌سازی شهر از آخرين بقايای داعش هستند.

رویترز نوشت: یک مقام ارشد عضو تیم عملیات ائتلاف علیه داعش می‌گوید نیروهای این ائتلاف به رهبری ایالات متحده پروازهای ویژه ‌ی خود را برای یاری رساندن به عملیات بازپس‌گیری تکریت آغاز کرده ‌اند. این مقام وابسته به عملیات ائتلاف همچنین گفته است که این پروازها برای به دست آوردن اطلاعات از این منطقه و ارائه آن به نیروهای عراقی در ادامه ‌ی نبرد با داعش انجام می‌شوند. او بدون افشای نامش تایید کرده است که این عملیات حمایتی با توجه به درخواست دولت عراق آغاز شده است. این مقام عضو ائتلاف گمانه زنی ها درباره‌ کاهش حملات هوایی این ائتلاف را نادرست خوانده و رد کرد.

گاردین نوشت: جان برنان، رئیس سازمان مخفی آمریکا (سیا)  گفت که فرمانده نیروی قدس ایران رهبری نیروهای عراق در مبارزه با "دولت اسلامی" را برعهده گرفته است و این امر مأموریت آمریکا در مبارزه علیه تروریسم را با دشواری‌هایی مواجه ساخته است. از نظر رئیس سیا، این امر به بی‌ثباتی در عراق دامن می‌زند. این نظر جان برنان، رئیس سازمان مخفی سیا تاکنون صریح‌ترین ابراز نظر یک مقام آمریکایی در باره حضور ژنرال قاسم سلیمانی در جنگ علیه گروه افراطی "دولت اسلامی" است.

رویترز نوشت: مرجع تقلید شیعیان عراق در بیانیه ‌ای نیروهای دولتی و شبه نظامیان متحد آنها را به «حرفه‌ ای‌گری و برنامه ‌ریزی درست» در نبرد با پیکارجویان افراطی گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش فراخواند.

صفحه‌ای مستقل به نام «دفتر تهران» که وبسایت روزنامه بریتانیایی گاردین میزبان آن است، روز سه شنبه مقاله‌ای تحت عنوان «عراقی‌ها درباره ايران چه فکر می‌کنند؟» منتشر کرد که در آن نوشته شده است، جامعه عراق از چندين قوم و مليت مختلف تشکيل شده است و به اين علت در آن نظرات متفاوتی در مورد ايران شنيده می‌شود. يک روزنامه نگار عراقی می‌گويد شما کافی است فقط از يک محله به محله ديگر برويد تا اين تفاوت ها را ببينيد. شيعيان ايران را دوست دارند و اهل سنت، چشم به عربستان دوخته‌اند و بعضی هايشان حتی به داعش نظر دارند.

صفحه‌ها