توییتر

شبکه تلویزیونی RT با سخنگوی یک سازمان هکرها که هدف آن مبارزه با داعشی ها در اینترنت است، مصاحبه اختصاصی انجام داد. این سخنگو که به شرط ناشناس ماندن و تغییر صدایش حاضر به مصاحبه شده بود، گفت: "ما دسترسی به بیش از صد سایت و بیش از 55 هزار حساب کاربری داعشی ها در توییتر را مسدود کرده ایم. پیشتر کار شبکه استخدام کنندگان داعشی ها در ترکیه را که هواداران را به سوریه اعزام می کرد مختل کردیم". گروه هکر ها به نام Ghost Security در سایت خود به همه خواستاران امکان می دهد گزارش هایی درباره عملیات داعش ها درج کنند و ویدئوهای زیادی درباره ددمنشی ها و وحشی گری های داعشی ها و تبلیغات آنها دریافت می نماید.

شبکه خبری عرب زبان العالم وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از هک شدن حساب کاربری این شبکه بر روی توییتر و یوتیوب توسط "هکرهای عربستان سعودی" خبر داده است. العالم گفته که فعالیت های این دو حساب به طور موقت متوقف شده است. به گفته این شبکه خبری، هکرها با دسترسی به حساب کاربری توییتر العالم خبر کذبی را درباره کشته شدن عبدالملک حوثی، رهبر شیعیان حوثی یمن روی این صفحه قرار دادند. العالم می گوید هکرهای "وابسته به حاکمان سعودی" با انتشار این خبرکذب سعی داشتند آن را به این شبکه منتسب کنند. به گفته این شبکه خبری، تلاش ها برای بازگرداندن حساب کاربری این شبکه بر روی توییتر ادامه دارد.

چند روز قبل در شهر استانبول ترکیه، تصاویر دوربین‌های مدار بسته، سه دانش آموز بریتانیایی را نشان دادند. دو دختر ۱۵ ساله و یک ۱۶ ساله که به قصد پیوستن به داعش بریتانیا را ترک کرده و به ترکیه رفته بودند. به نظر می‌رسد آنها از مرز عبور کرده و در خاک سوریه به داعش پیوسته‌اند و بدون شک در این جذب نیرو، چیزی که بیش از همه تاثیرگذار بوده، شبکه‌های اجتماعی بوده است. حالا گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش، دست به ابتکار جدیدی در عرصه شبکه‌های اجتماعی زده است، و رقیبی برای فیسبوک، به نام «خلافه بوک» را راه اندازی کرده‌ است.

بر اساس یک پیام توییتری که توسط یک گروه پایش سایت‌های اینترنتی به نام «سایت» بازیابی شده، یک گروه از جنگجویان اسلام‌گرا در یمن از وفاداری خود به رهبر القاعده دست برداشته و به بیعت با رهبر داعش روی آورده‌اند. با این وجود، «سایت» هنوز صحت پیام توییتری منتسب به طرفداران «القاعده در جزیره العرب»، مستقر در یمن، را تائید نکرده است. «القاعده در جزیره العرب» به‌عنوان قدرتمندترین شاخه شبه‌نظامیان تروریست وابسته به القاعده به رهبری ایمن الظواهری، شناخته می‌شود و در گذشته حاکمیت و اقدامات داعش در اعلام خلافت اسلامی در عراق و سوریه را رد کرده بود.

کاخ سفید، بدنبال حملات اخیر هکرها به شرکت سونی و یک حساب توییتر پنتاگون، در صدد تقویت قوانین مربوط به امنیت سایبری و اینترنتی در آمریکاست.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در همین خصوص گفت:«همین دیروز شاهد هک شدن یک حساب توییتری نظامی و حساب یوتیوب بودیم که تاثیری بر هیچ عملیات نظامی نداشته است. به نظر می رسد هیچ اطلاعات طبقه بندی شده ای سرقت نشده است اما تحقیقات ادامه دارد و این حملات یادآور این نکته است که تهدیدات سایبری خطراتی جاری و بسیار مهم هستند.»

هکرهای اسلامگرا که خود را پیرو گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) معرفی می‌کنند، حساب توییتر و یوتیوب ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا را هک کردند.

هکرها که خود را "خلافت سایبری" نامیده اند، جزئیاتی از مسائل خصوصی ژنرال های سابق و فرماندهان فعلی و بعضی مدارک داخلی را روی این حساب ها منتشر کرده اند.

هکرها خطاب به سربازان آمریکایی نوشته اند: "مراقب پشت سرتان باشید، داریم می آییم".