تونس

گروه داعش مسئولیت حمله مسلحانه به اتوبوس حامل اعضای گارد ریاست جمهوری تونس را به عهده گرفت. در انفجاری که در این اتوبوس رخ داد، دست کم سیزده نفر کشته شدند. هویت دوازده نفر از قربانیان مشخص شده است و گفته می شود که ممکن است نفر سیزدهم، فرد بمب گذار باشد. بمب، زمانی منفجر شد که این اتوبوس در ایستگاه اتوبوس گارد ریاست جمهوری توقف کرده بود. هنوز دقیقا مشخص نیست که این انفجار چگونه رخ داد اما گفته می شود که احتمالا فرد مهاجم در درون اتوبوس، بمب را منفجر کرده است. بلافاصله پس از این اتفاق، رئیس جمهوری تونس به مدت سی روز در کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد.

در پی حمله‌ی دو اسلام‌گرای افراطی به موزه ‌ی ملی تونس و کشته ‌شدن ۲۳ تن از گردشگران و کارکنان آن، اتحادیه ‌ی اروپا با صدور بیانیه ‌ای پشتیبانی خود را برای مبارزه با تروریسم در این منطقه اعلام کرد.

رفیق شلی، معاون وزیر کشور تونس، در یک برنامه تلویزیونی در تونس اعلام کرد که دو مهاجم موزه ملی تونس در یک پایگاه جهادگرایان در لیبی تعلیمات تروریستی دیده بودند. سخنان معاون وزیر کشور تونس در حالی بود که در همین روز جریان تروریستی "دولت اسلامی" مسئولیت حمله تروریستی به موزه ملی تونس را به عهده گرفت. در این حمله ۲۰ گردشگر و یک شهروند تونسی کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

تونس بارها صحنه درگیری گروه‌های افراطی و نیروهای امنیتی به‌ویژه در مناطق مرزی بوده است. گفته می‌شود هزاران نفر از شهروندان تونسی در صفوف جریان تروریستی "دولت اسلامی" می‌جنگند.

از زمان اعلام موجودیت گروه تروریستی داعش در کشورهای عراق و سوریه، صدها نفر از شهروندان کشورهای اروپایی و آفریقایی به این گروه پیوسته اند. تونس یکی از این کشورهاست. به گفته مقامات تونس، از زمان آغاز جنگ در سوریه در سال ۲۰۱۱، دستکم ۲۸۰۰ نفر از اتباع این کشور به گروه اسلامگرای داعش پیوسته اند. ابراهیم بن عبدالرحمان، شهروند شهر حمدیه است. یکی از دوستان او به نام مروان و برادرش، چندی پیش تحت تعلیمات اسلام گرایان، به داعش پیوسته است. ابراهیم می گوید: “مروان بعد از تندرو شدن، شروع به دنبال کردن اسلام گرایانی مانند جبهۀ النصره و داعش در سوریه کرد.

دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله مرگبار به موزه باردو در پایتخت تونس را که حداقل ۲۰ کشته برجای گذاشت، بر عهده گرفت. تونس هویت هر دو عامل این حمله را که خود در تبادل آتش با نیروهای امنیتی کشته شدند شناسایی کرده است. این کشور همچنین با دستگیری ۹ نفر به اتهام دست داشتن درحمله و یا همکاری مستقیم با داعش، بر تدابیر امنیتی در شهرهای بزرگ افزوده است. همزمان، وزیر بهداشت تونس در کنفرانس مطبوعاتی از مخفی شدن دو گردشگر اسپانیایی در موزه و بدین ترتیب زنده ماندن آنها خبر داد. به گفته دعایدی سعید یکی از این دو شهروند اسپانیا زنی باردار بوده و به بیمارستان منتقل شده است.

بدنبال حمله مرگبار به موزه ای در پایتخت تونس، رئیس جمهوری تونس وعده داد نبرد کشورش در مبارزه با تروریسم بی امان و عاری از ترحم خواهد بود. محمد الباجی قائد السبسی همچنین در عیادت از زخمی ها گفت: «باشد که خدا مسببان این حادثه بد را ببخشاید، نباید بخاطر سرنوشتمان بنالیم و اشک بریزیم، باید از تمام توانمان برای شکست تروریسم بهره بریم، با دولت متحد باشیم و از سربازان و نیروهای امنیتی خود حمایت کنیم.» هویت هردو عامل این کشتار که در تبادل آتش با نیروهای امنیتی تونس کشته شدند شناسایی شده است. یکی از دو مهاجم چهره ای شناخته شده برای سازمان امنیت این کشور بوده است.

در ويديويي كه در شبكه هاي اجتماعي منتشر شده است«ابو مقتل» از نظاميان داعش اعلام مي دارد كه «شكري بلعيد» دبير كل «حزب دموكرات میهن پرستان» و «محمد براهمي» موسس «حزب حركة الشعب» توسط گروه داعش در سال 2013 به قتل رسيده اند. در اين ويديو كه گفته شده در منطقه اي تحت اشغال داعش در تونس تهيه شده تعدادي از نظاميان گروه داعش نيز حضور دارند. هزاران نفر از مردم تونس براي پيوستن به گروه داعش به سوريه و عراق سفركرده اند.

تاریخ خبر: 93/09/28

منبع خبر: Sputnik News

لینک منبع خبر: