توافق هسته ای

یوکیا آمانو، رئيس آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل گفت که یک "نقشه راه" میان ایران و این سازمان بدست آمده است تا ابعاد نظامی احتمالی فعالیت ‌های هسته ‌ای این کشور روشن شود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران ضمن ابراز خشنودی نسبت به توافق حاصل شده بین کشورش و گروه ۵ بعلاوه یک درباره پرونده هسته ای، اعلام کرد ایران هیچگاه بدنبال دست یابی به سلاحهای هسته ای نبوده است. به اعتقاد آقای روحانی ایران در این مذاکرات به چهار هدف اصلی خود یعنی استفاده از فن آوری هسته ای، لغو تحریمهای اقتصادی، لغو قطعنامه هایی که دولت ایران آنها را غیر قانونی می خواند و خروج پرونده هسته ای ایران از فصل ۷ منشور ملل متحد دست یافته است.

باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده، به توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک واکنش نشان داد.

توافق نهایی بین تهران و شش قدرت جهانی بر سر برنامه هسته ای ایران خشم بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل را برانگیخت. او توافق مذکور را خطای بزرگ و اشتباهی تاریخی خواند و گفت که تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تحقق آرزوهای هسته ای ایران به کار می گیرد. وی روز سه شنبه ساعاتی پس از اعلام نتیجه مذاکرات وین، در یک نشست خبری در بیت المقدس گفت: «دنیا امروز خطرناکتر از دیروز است. این معامله به ایران انگیزه ای برای تغییر نمی دهد بلکه موجب می شود که ایران و رژیم تروریستی تهران در دهه پیش رو، به میلیاردها دلار دست یابد.

۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ شمسی برابر با ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ میلادی در یاد تاریخ و ایرانی ها باقی خواهد ماند. پس از حدود ۱۳ سال مناقشه هسته ای ایران، وین، پایتخت اتریش روز سه شنبه شاهد توافق تاریخی ایران و قدرت های جهانی بود. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پس از توافق در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: «امروز یک روز تاریخی است. برای ما افتخار بزرگی است که اعلام کنیم که به یک توافق درمورد موضوع برنامه هسته ای ایران دست یافته ایم.

اکثریت قاطع سناتورهای آمریکا به قانونی رای دادند که براساس آن کنگره آمریکا می تواند توافق هسته ای با ایران را بازبینی و یا حتی رد کند. تنها دو نفر از مجموع ۱۰۰ نماینده مجلس سنای آمریکا به این طرح رای مخالف دادند.

فرانسوا اولاند و پادشاه عربستان سلمان بن عبدالعزیر روز دوشنبه در بیانیه ای مشترک اظهار کردند که توافقنامه هسته ای ایران نباید باعث برهم خوردن ثبات در منطقه شود.

در این بیانیه آمده است: «این توافقنامه نباید امنیت و ثبات در منطقه را بر هم بزند و نباید تهدیدی برای همسایگان ایران باشد».

علاوه بر این گفته شده است که فرانسه و عربستان سعودی ضرورت حصول یک توافقنامه محکم، طولانی مدت و عینی و غیرقابل بحث را با ایران تایید کرده اند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفت که با توجه به حضور وزیران و مدیران سیاسی در روزهای نخست اجلاس بازنگری ان‌.پی‌‌.تی (پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی) و در دیدار با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در نیویورک، قرار شده که نگارش متن توافق هسته‌ ای از روز چهارشنبه (۲۹ آوریل / ۹ اردیبهشت) آغاز شود و این کار هفته آینده نیز ادامه یابد تا متن نهایی تهیه شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که برای دیداری تاریخی، وارد هند شده است، گفت او با نظر نارندرا مودی، نخست وزیر هند در مورد یک «چشم انداز جدید» برای منطقه آسیا-اقیانوسیه موافق است. اوباما گفت او و نخست وزیر هند برای تعمیق همکاری های دفاعی و امنیتی موافقت کرده اند. او گفت دو کشور هند و آمریکا به پیشرفت های چشمگیری برای همکاری هسته ای غیرنظامی دست یافته اند: «امروز ما به نقطه عطفی در خصوص دو موضوع مهمی که از پیشرفت دو کشور به سمت  همکاری هسته ای غیرنظامی جلوگیری می کرد، دست یافتیم و بر تعهداتمان در اجرای این توافق تاکید می کنیم.

روزنامه آمریکایی پیتسبرگ پست گزت چندی قبل طی یادداشت روزانه خود «در زمینه ادامه مسیر مذاکرات هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی» نوشت: تصمیم اتخاذ شده در دوشنبه قبل و در تمدید مذاکرات هسته‌ای بهترین گزینه برای همه طرف‌‌های درگیر بود.

بر اساس این گزارش، خطر کنونی این است که طولانی کردن مذاکرات منجر به تعویق دائمی مسیر منتهی به توافق شود.