توافق لوزان

اگرچه احتمال توافق بر سر برنامه‌ اتمی ایران و لغو تحریم‌ های مصوب وزارت خزانه‌داری آمریکا پررنگ‌ تر شده، با این‌حال ممکن است برخی از تحریم‌ ها که مصوب دولت ایالتی برخی ایالت‌ های آمریکاست، به قوت خود باقی بماند. خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که در بسیاری از تحریم‌ ها و قوانین مصوب ایالت ‌های مختلف آمریکا، تحریم ‌ها و محدودیت ‌ها برای کارخانه ‌ها و شرکت‌ های بزرگ این ایالت ‌‌ها تنها در شرایطی لغو خواهد شد که ایران از هرگونه "حمایت از تروریسم" دست بردارد یا تمامی تحریم ‌های دولت فدرال علیه ایران به شکل کامل لغو شود.

جان برنان، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در جریان نشستی در دانشگاه هاروارد با سخنانی تند به منتقدان توافق اتمی با ایران پاسخ داد. او انتقاد کسانی را که می‌گویند این توافق راه ایران برای ساخت بمب اتمی را هموار می‌کند‌، ناشی از "ریاکاری" خواند. جان برنان گفت :«به عقیده من (آنها) کاملأ ناصادق هستند.

خبرگزاری یاهو نوشت: نتانیاهو٬ نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بار دیگر از تفاهم اتمی لوزان انتقاد کرد. او این ایراد را مطرح کرد که چارچوب سیاسی حاصل شده در مذاکرات شش قدرت جهانی با ایران به موشک‌ های دوربرد ایران پرداخته نشده است. نتانیاهو سه ‌شنبه (۷ آوریل/ ۱۸ فروردین) در صفحه توییتر خود این مساله را مطرح کرده که چارچوب (توافق هسته ‌ای) با ایران برنامه موشکی بین ‌قاره‌ ای این کشور را مورد بررسی قرار نداده است؛ در صورتی که تنها هدف آن تجهیز این موشک‌ ها به کلاهک هسته ‌ای است.

سرلشکر محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران می‌گوید که "فرزندان انقلابی ایران اسلامی" در نبرد دیپلماتیک خود تا به امروز توانسته ‌اند از حقوق ملت ایران به شایستگی دفاع کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگویی با شبکه رادیویی "ان پی ار" موضع خود را در مورد درخواست و شرط اسرائیل در رابطه با توافق نهایی هسته‌ای با ایران، به طور مشخص، اعلام کرد. باراک اوباما درخواست اسرائیل مبنی بر مجبور کردن ایران برای به رسمیت شناختن اسرائیل به عنوان شرط هرگونه توافق نهایی اتمی با ایران را رد کرده است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل روز جمعه (۳ آوریل/ ۱۴ فروردین)، پس از نشست اضطراری کابینه این کشور، خواستار به رسمیت شناخته شدن حق بقای اسرائيل توسط ایران در مذاکرات اتمی شد.

به‌گزارش روزنامه "نیویورک ‌تایمز"، اسرائيل شرایط خود را برای پذیرش توافق اتمی احتمالی گروه ۱+۵ با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است. وزیر اطلاعات اسرائيل گفته است که بر حمایت آمریکا از کشور خود ارج می‌نهد، اما به هر حال تهدیدی که از سوی ایران متوجه اسرائيل است بر جای خود باقی می‌ماند. یووال اشتاینیتز افزوده است که هیچ کس نمی‌تواند بگوید که آیا حمایت خارج برای اسرائيل کافی است تا بتواند با چنین تهدیدی مقابله کند. وزیر اطلاعات اسرائيل درخواست کرده که موضوع توقف کامل تحقیق و توسعه نسل جدید سانتریفوژها و نیز بستن تاسیسات غنی‌سازی اتمی فردو در توافق اتمی با ایران گنجانده شود.

کاخ سفید روز دوشنبه (۱۷ فروردین) اعلام کرد که بر سر جزییات زمان و سرعت لغو تحریم‌ های وضع شده‌ ی مرتبط با برنامه اتمی علیه ایران، در مذاکرات آینده بحث خواهد شد. کاخ سفید تاکید کرده است که دولت اوباما با لغو تحریم ‌ها از همان روزی که توافق هست ه‌ای به اجرا گذاشته خواهد شد، مخالف است. به گزارش خبرگزاری رویترز، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفته است که هنوز درباره جزییات لغو تحریم‌ها توافقی صورت نگرفته است.