توافق اتمی

بن رودز، کارمند کاخ سفید که اخیرا برخی ابعاد پنهان توافق هسته ای با ایران را در رسانه ها مطرح کرده بود اذعان نموده است که این توافق به نحوی طراحی شده است که رییس جمهور بعدی آمریکا نه می تواند آن را پاره کند و نه تغییر دهد. وی که سمت مشاور باراک اوباما در امور روابط استراتژیک را دارا است گفته است که تخطی از این توافق منافع امریکا را به خطر خواهد انداخت. رودز گفته است که تخطی از این توافق منجر به بحران در خاورمیانه و نشر سلاح های اتمی خواهد شد.

نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با حضور در اتاق فکر محافظه کاران آمریکا تلویحا توافق اتمی ایران و قدرت های بزرگ را تمام شده دانست و با اشاره به اینکه باید به آینده چشم داشت، خواستار اتخاذ تمهیداتی شد که این توافق عملی شود. نتانیاهو پیش از این توافق اتمی با ایران را اشتباه تاریخی باراک اوباما دانسته بود.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت: «نیازمند سه چیز هستیم، ادامه فشار بر ایران، حمایت از متحدان بویژه اسرائیل و از بین بردن شبکه ترور. این چیزی است که من می توانم درباره ایران بگویم.»

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، اسرائیل، عربستان، ترکیه و قطر را به حمایت از گروه های تروریست در کشورش متهم کرد. او هم چنین تأکید کرد کشورش آماده همکاری با سازمان ملل برای برگزاری نشست صلح ژنو ۳ خواهد بود. وی گفت: «تا زمانی که تروریست ها در سوریه یکه تازی می کنند و غیرنظامیان بی گناه را می کشند، ما نمی توانیم به تدابیر سیاسی برای برگزاری انتخابات و عمل به قانون اساسی بیندیشیم.» ولید معلم ضمن یادآوری حملات هوایی روسیه به مواضع مخالفان در خاک سوریه با همکاری دمشق، از روسیه به خاطر این عملیات تشکر کرد.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در سفر یک روزه خود به تهران با علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دیدار کرد. بر اساس بیانیه ای که بر روی تارنمای آژانس منتشر شده، آقای آمانو در دیدار با مقامات عالی رتبه ایران بر «اجرای مداوم نقشه راه و حل و فصل نهایی مسئله هسته ای» تأکید کرده است.

یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز یکشنبه در کمیسیون ویژه برجام مجلس شورای اسلامی ایران حضور خواهد یافت. خبرگزاری‌ ها به نقل از علیرضا زاکانی، رئیس کمیسیون برجام اعلام کرده‌ا ند که آقای آمانو بنا به درخواست هفته پیش این کمیسیون ویژه از وزارت امور خارجه ایران، ساعت ۱۴ روز یکشنبه به مجلس ایران خواهد رفت. همچنین حسین قشقاوی، معاون کنسولی و امور مجلس وزارت امور خارجه با محتمل دانستن حضور آقای آمانو در مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری ایرنا گفته است که این مساله با نظر مثبت وزارت امور خارجه در حال پیگیری است.

تلاش کشورهای عمدتا عرب خاورمیانه در آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی برای تحت فشار گذاشتن اسرائیل برای پیوستن به پیمان منع گسترش سلاح‌ های اتمی با رای منفی واشنگتن و برخی دیگر از قدرت‌های جهانی شکست خورد. به گزارش خبرگزاری ها٬ تعداد آرای منفی نسبت به سال گذشته در همین مورد بیشتر شده است. در این رای‌گیری ۶۱ کشور رای منفی٬ ۴۳ کشور رای مثبت و ۳۳ کشور رای ممتنع دادند. سال گذشته ۵۸ کشور به این موضوع رای منفی داده بودند. این موضوع می‌تواند به اعتماد دوباره  رژیم اسرائیل به روابط خود با آمریکا و دیگر هم‌ پیمانان بین‌ المللی ‌اش که بر سر توافق اتمی با ایران کمی دچار تنش شده است بیانجامد.

تلاش جمهوریخواهان سنا برای انجام رأی گیری بر سر متمم پیشنهادی سناتور جمهوریخواه میچ مک‌کانول با هدف مشروط کردن حمایت از توافق اتمی وین به آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران و لزوم شناسایی اسرائیل از سوی تهران، ناکام ماند.

رهبر اکثریت سنا که از هفته گذشته به این سو دو بار تلاش کرد طرح رد توافق هسته ‌ای با ایران به رأی گذاشته شود و در هر دو بار نیز ناموفق بوده است، در نشست امروز نیز با تاکید بر این که ایران باید اسرائیل را به رسمیت بشناسد و آمریکایی ‌های زندانی در ایران را آزاد کند، خواستار حمایت سناتورها از متمم پیشنهادی خود شد.

جمهوری خواهان مجلس سنای آمریکا برای دومین بار، تلاش کردند قطعنامه ‌ای را علیه توافق هسته ‌ای ایران به رای بگذارند. همزمان سناتورهای دمکرات تاکید کرده ‌اند که با حمایت از سیاست خارجی باراک اوباما در قبال ایران، مانع تصویب این قطعنامه خواهند شد. اگر ۶۰ عضو از ۱۰۰ عضو مجلس سنا به «کفایت مذاکرات» رای دهند، این قطعنامه باید به رای گذاشته شود و با توجه به اینکه مخالفان توافق در سنا در اکثریت هستند، تصویب آن قطعی است.

خبرگزاری ‌ها گزارش داده ‌اند که در نمونه‌برداری از مرکز نظامی پارچین، بازرسان آژانس نیز کارشناسان ایرانی را همراهی می‌کنند. در حالیکه انتقادها به توافق محرمانه ایران و آژانس بر سر بازرسی از مراکز نظامی و نمونه برداری از مراکز نظامی توسط خود ایرانی ها، در محافل سیاسی آمریکا ادامه دارد، خبرگزاری رویترز گزارش داد که قرار است در جریان نمونه برداری از مرکز نظامی پارچین، بازرسان بین‌ المللی نیز کارشناسان ایرانی را همراهی کنند.

مجلس سنای آمریکا پس از ساعت‌ها بحث درباره توافق هسته ‌ای با ایران درباره کفایت مذاکرات رای‌گیری کرد که این موضوع با ۵۸ رأی موافق در برابر ۴۲ رأی مخالف، رای لازم را نیاورد.

صفحه‌ها