توافق

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا برای نهایی سازی توافق با روسیه وارد ژنو شده است. هرچند مقامات رسمی هشدار داده اند که در صورت عدم توافق در دور جاری، آمریکا میز مذاکره را ترک خواهد کرد. یک مقام بلندپایه که به همراه جان کری در سفر مزبور حضور دارد به رسانه ها گفت: "ما شانس خود را امتحان خواهیم کرد ولی صبر ما بی پایان نیست.

نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در فلورانس ایتالیا هشدار داد که برنامه پیش‌ بینی شده برای رفع تحریم ‌های جمهوری اسلامی در ازای محدود شدن برنامه‌های اتمی این کشور "خطرات بسیاری" را به وجود خواهد آورده است.

در پی توافق هسته ‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ قرار است که شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز در روز دوشنبه (۲۰ ژوئیه/۲۹ تیر) قطعنامه ‌ای را در این رابطه به رای بگذارد. به گفته دیپلمات‌های غربی در نیویورک تایید توافق ‌نامه هسته ‌ای موسوم به "برجام" (برنامه جامع اقدام مشترک) در شورای امنیت تقریبا قطعی است.

تهیه این قطعنامه از سوی آمریکا صورت گرفته و ایران و دیگر کشورهای دارای حق وتو نیز با شورای امنیت همکاری کرده ‌اند. این قطعنامه در روز چهارشنبه (۱۵ ژوئیه) از سوی سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل به شورای امنیت ارائه شده است.

وزیر خارجه ایران در بازگشت از وین به خبرنگاران گفت: «شورای امنیت برای اولین بار برنامه غنی‌ سازی یک کشور در حال توسعه را به رسمیت خواهد شناخت.» او افزود قطعنامه ‌ای به این منظور در هفته آینده صادر می‌شود.

ظریف ادامه داد: «مذاکرات هسته‌ ای ابعاد، ویژگی‌ها و امتیازاتی دارد که به تدریج و در آینده بیان خواهند شد.»

ظریف یادآوری کرده که قرار نیست در مذاکره و توافق یک طرف تمام امتیازات را بگیرد و طرف مقابل تسلیم شود: «می‌توانیم در مذاکره دربرابر امتیازاتی که کسب می‌کنیم، مابه ازاهایی ارائه دهیم تا بتوانیم کار را پیش ببریم.»

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در یک برنامه زنده تلویزیونی در پاسخ انتقادهای مطرح شده در مورد تفاو‌ت‌های موجود در بیانیه ‌های مطبوعاتی ایران و آمریکا پس از توافق اولیه مذاکرات اتمی لوزان گفت که تیم مذاکره‌کننده آمریکا متن خود را چهارشنبه شب (یک روز پیش از بیانیه مشترک ایران و گروه ۵+۱) نوشته بود. محمد جواد گفت که بی‌اعتمادی میان ایران و آمریکا یک فاجعه تاریخی است. او متفاوت بودن بیانیه وزارت خارجه آمریکا را ناشی از فشار داخلی بر دولت آمریکا دانست.

خبرگزاری آلمان بامداد جمعه (۳ آوریل) به نقل از رسانه ‌های اسرائیل گزارش داد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل قرار است در طی این روز جلسه ‌ای فوق ‌العاده با حضور اعضای کابینه و کارشناسان امنیتی تشکیل دهد. هدف از برگزاری این جلسه بررسی حاصل نشست لوزان و برنامه جامع اقدام مشترکی است که جمهوری اسلامی و کشورهای عضور گروه ۱+۵ بر سر کلیات آن به توافق رسیده‌اند. نتانیاهو معتقد است که توافق به دست‌آمده در لوزان میان جمهوری اسلامی و کشورهای عضو گروه ۱+۵ بر سر برنامه جامع اقدام مشترک، خطری است که ادامه‌ ی بقای اسرائیل را تهدید می‌کند.

ترکیه و آمریکا قصد دارند در ماه جاری توافق خود در مورد مسلح ­سازی و آموزش شورشیان سوری میانه رو را نهایی سازند. برنامه آموزش این شورشیان در ماه مارس همزمان با برنامه­ های مشابه در اردن و عربستان کلید خواهد خورد. به گفته یکی از مقامات ارشد ترکیه شمار معدودی سرباز آمریکایی به ترکیه اعزام خواهند شد تا با کمک همکاران ترک خود در سال اول 1500 تا 2000  شورشی سوری را در پایگاهی در شهر «کرسهیر» آموزش دهند.

منبع خبر: Reuters

لینک منبع خبر:

تحریم های ایالات متحده آمریکا علیه ایران می تواند منجر به شکست مذاکرات شود و هیچ تاثیری در تحت فشار قرار دادن ایران که منجر به پذیرش توافق از سوی ایران شود ندارد. همچنین ایجاد یک توافق دوجانبه مبتنی بر همکاری متقابل می تواند موجب بازگشتن ثبات و امنیت در منطقه شود. شکست مذاکرات نیز می تواند دولت جدید ایران را که روند اعتدال را در پی گرفته است منصرف کند. جدای از مسائل امنیتی این توافق منافع اجتماعی واقتصادی خوبی برای آمریکا در پی خواهد داشت که منجر به برقراری روابط اقتصادی تجار ایرانی ساکن در آمریکا با بازار های جهانی خواهد شد.

منبع خبر: Las Vegas Sun News