تنگه هرمز

در آخرین تنش بین ایران و آمریکا، پنج قایق مسلح سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فاصله بسیار نزدیک به ناو جنگی آمریکایی مانور عملیاتی انجام دادند. این ناو حامل یکی از بلندپایه ترین مقامات ارتش آمریکا بوده است. قایق های سپاه که در تنگه هرمز مانور انجام می دادند به فاصله 457 متری ناو آمریکایی USS NEW Orleans نزدیک شدند.

نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا تصاویری ویدئویی منتشر کرده است که ادعا می کند راکت‌های شلیک شده از قایق‌های نظامی جمهوری اسلامی در نزدیکی تنگه هرمز را نشان می‌دهد.

در واکنش به انتشار گزارش‌هایی از پرتاب راکت توسط سپاه در نزدیکی یک ناو هواپیمابر آمریکایی در خلیج فارس، سردار رمضان شریف گفت: نیروی دریایی سپاه طی هفته اخیر و زمان مورد ادعای آمریکایی‌ ها رزمایشی در محدوده تنگه هرمز نداشته است که اقدام به شلیک موشک و راکت کرده باشد.

ارتش آمریکا اعلام کرد، سپاه پاسداران ایران هفته گذشته به نزدیکی یک ناو هواپیمابر آمریکایی به هنگام عبور از تنگه هرمز به صورت آزمایشی چند موشک پرتاب کرده‌ است.

کمتر از یک هفته بعد از توقیف یک کشتی تجاری در تنگه هرمز توسط ایران، پنتاگون اعلام کرد که ناوهای آمریکایی همراهی با کشتی‌ های تجاری بریتانیایی را در این تنگه آغاز کرده ‌اند.

به گزارش خبرگزاری ها، سرهنگ استیو وارن، یکی از سخنگوهای پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) دوشنبه ۴ مه گفت که نیروی دریایی آمریکا یک کشتی بریتانیایی را در هنگام عبور از تنگه هرمز همراهی کرده است.

به گفته پنتاگون این اقدام در پی مذاکرات لندن و واشنگتن انجام شده و گفت‌وگو با بقیه کشورها درباره این موضوع ادامه دارد.

مقام ‌های وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده ‌اند که احتمال دارد ناوهای آمریکایی علاوه بر حفاظت از کشتی‌ های تجاری این کشور در خلیج فارس، با همراهی کشتی ‌های بقیه کشورها، آنها را نیز محافظت کنند. دیروز پنتاگون اعلام کرد که کشتی ‌های آمریکایی در تنگه هرمز با همراهی ناوگان این کشور حرکت خواهند کرد. آمریکا این تصمیم را پس از آن گرفته که ایران یک کشتی شرکت مرسک تیگریس را در خلیج فارس توقیف کرد. این کشتی با پرچم جزایر مارشال حرکت می‌کرد.  وزیر دفاع آمریکا گفته است همراهی کشتی ‌های تجاری آمریکایی در منطقه تا مدت نامحدودی ادامه خواهد داشت.

دریادار پاسدارعلی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با اشاره به موشک جدید و زیرآبی سپاه گفت : سلاح جدیدی که در مانور جدید آزمایش کردیم یک سلاح خاص است و آمریکایی‌ها نمی‌توانند قدرت این سلاح را نادیده بگیرند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به رزمایش پیامبر اعظم 9 سپاه که در تنگه هرمز و خلیج فارس برگزار شد، اظهار داشت: ما به سلاح‌های جدید و استراتژیک با ویژگی‌های خاصی دست یافته‌ایم و علیرغم اینکه آمریکا می‌گوید از این سلاح‌ها نگران نیست ولی نمی‌تواند نگرانی خود را مخفی کند .

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در آخرین روز رزمایش هوایی و دریایی خود در خلیج فارس، موسوم به «پیامبر اعظم ۹ »  یک سلاح استراتژیک جدید را آزمایش کرد و گفت این سلاح در نبرد احتمالی آینده با آمریکا نقش کلیدی بازی می‌کند.

رزمایش سپاه پاسداران از روز چهارشنبه (۲۵ فوریه/ ۶ اسفند) با تمرین دریایی در خلیج فارس و تنگه هرمز آغاز شد. در تصاویر منتشرشده در تلویزیون جمهوری اسلامی، از جمله قایق‌هایی به تصویر کشیده شده‌اند که از آنها موشک به سمت اهداف دشمن فرضی شلیک می‌شود. یکی از این اهداف ماکت ناو هواپیمابر آمریکایی است که پیش از این اعلام شده بود نیروی دریایی سپاه آن را برای تمرین نظامی "در ابعاد یک به یک (۲۰۲ متر)" آماده کرده است. از قرار معلوم تکاورهای "سپاه" با استفاده از "بالگرد و قایق‌های تندرو" ناو مزبور را تصرف کرده‌اند.