تل ابیض

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در سخنرانی‌ ای که در جنوب ترکیه داشت گفت کردها قصد دارند کنترل شمال سوریه را در دست بگیرند اما آنکارا اجازه نخواهد داد این اتفاق روی دهد.

به گزارش خبرگزاری ها، اردوغان الحاق شهر تل ابیض در شمال سوریه به منطقه خودمختار کردها را محکوم کرده و گفت: «چیزی که آنها (کردها) می‌خواهند، به دست گرفتن کنترل شمال سوریه به طور کامل است. ما تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهیم داد که شمال سوریه قربانی فریبکاری آنها شود چرا که این به منزله یک تهدید برای ما خواهد بود و غیرممکن است که ترکیه به این تهدید "آری" بگوید.»

ترکیه می گوید که قصد انجام عملیات نظامی در سوریه ندارد. مطبوعات ترکیه در روزهای اخیر از افزایش شمار نیروهای ارتش این کشور در طول نهصد کیلومتر مرز با سوریه خبر داده بودند. به نوشته مطبوعات ترکیه، دولت آنکارا در تلاش است تا در شمال سوریه، همزمان با کنترل داعش در جرابلس، مانع از پیشرفت کردها در تل ابیض شود. احمد داود اغلو، نخست وزیر ترکیه می گوید: «بله، ما برای حفاظت از مرزهایمان تدابیری اتخاذ کرده ایم.

نیروهای مسلح کرد وابسته به "یگان‌ های مدافع خلق" موفق شدند، بخشی از شهر تل ‌ابیض، واقع در استان رقه را از کنترل "دولت اسلامی" (داعش) خارج کنند.

به گزارش دفتر "ناظران حقوق بشر سوریه" که در لندن مستقر است، در درگیری‌ میان دو گروه، سه تن از نیروهای کرد و چهار جنگجوی "دولت اسلامی" کشته شدند.

گروه "ناظران حقوق بشر سوریه" اطلاعات خود را از گروه ‌های مخالف دولت سوریه و شاهدان عینی در محل به دست می‌آورد و راستی ‌آزمایی این خبرها از سوی منابع مستقل دشوار است.

مبارزان کرد و ارتش آزاد سوریه روز سه شنبه کنترل کامل شهر تل ابیض در مرز سوریه با ترکیه را بدست گرفتند. این شهر که بیش از یک سال در کنترل گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بود، گلوگاه استراتژیک میان ترکیه و رقه مقر اصلی داعش به حساب می آمد. یگانهای مدافع خلق که پرچم خود را بر فراز این شهر برافراشته اند، اکنون در حال پاکسازی شهر از تله های انفجاری و مینهای کاشته شده توسط افراط گرایان اسلامی داعش هستند. شهر تل ابیض، کانال اصلی قاچاق اسلحه و نفت برای گروه دولت اسلامی بشمار می رفت. درگیری دو روز گذشته میان مبارزان کرد و گروه دولت اسلامی به هجوم هزاران پناهجویان به مرز ترکیه انجامید.

نیروهای کرد در سوریه روز یکشنبه پیشروی به سوی مواضع استراتژیک گروه «دولت اسلامی» (داعش) در شمال سوریه و در نزدیکی مرز با ترکیه را آغاز کردند. منابع کردی می گویند هدف از این پیشروی و حمله های آتی در این منطقه بستن خط تدارکاتی داعش از ترکیه به رقه مرکز فرماندهی گروه است که از آن طریق پیکارجویان خارجی هم وارد سوریه می شوند.

نیروهای ائتلافی به فرماندهی آمریکا به حملات خود به مواضع نیروهای "دولت اسلامی" (داعش) در سوریه ادامه می‌دهند.

خبرگزاری رویترز به نقل از سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که یک پالایشگاه نفتی در شمال شرقی شهر "تل ابیض" که تحت کنترل ستیزه‌جویان داعش است، مورد حمله هوایی نیروهای ائتلافی قرار گرفته است.

درپی آزاد کردن شهر مرزی کوبانی از اشغال تروریست‌های "دولت اسلامی"، بر پایه‌ی گزارش‌های منتشر شده از سوی فعالان حقوق بشری، پیکارجویان کرد این‌بار نیروی خود را بر روی آزادسازی یک شهر استراتژیک دیگر متمرکز می‌کنند.