تفاهم لوزان

وزیر امور خارجه روسیه دستیابی به توافق جامع هسته ای با ایران را تا پایان ماه ژوئن امکانپذیر دانست. سرگی لاوروف روز سه شنبه در مصاحبه با بلومبرگ، درباره مذاکرات گروه ۵+۱ با ایران گفت: «در صورتی که همه طرف ها به توافق لوزان که در ماه آوریل صادر شد احترام بگذارند، قطعا می توان تا ۳۰ ژوئن به یک توافق جامع دست یافت.» وزیر امورخارجه روسیه تاکید کرد در صورت مطرح شدن خواسته هایی فراتر از چارچوب توافق نامه لوزان، احتمال به نتیجه نرسیدن مذاکرات کم نیست.» با وجود مذاکرات مستمر میان گروه های کارشناسی و دیپلماتیک، مقام های هر دو طرف به وجود اختلافات های گسترده برای تدوین توافقنامه نهایی معترفند.

عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران گفت: «ما می‌خواهیم به توافقی خوب دست یابیم که همه جزییات مطلوبمان را برآورده سازد.» به گفته عراقچی، ممکن است گفت‌وگوها تا مهلت تعیین شده در سی‌ ژوئن، به نتیجه نرسند.

علی‌اکبر ولایتی، مشاور امور بین ‌المللی مقام معظم رهبری آیت ‌الله خامنه ‌ای و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز سه‌شنبه (۲۵ فروردین ماه) گفت که انتشار "فکت ‌شیت" یا "گزاره ‌برگ" مذاکرات لوزان تنها باعث "جلب افکار عمومی" شده و مخل روند مذاکرات است. ولایتی که در دیدار با دبیرکل "جبهه خلق برای آزادی فلسطین" و جمعی از مقامات فلسطینی صحبت می‌کرد، گفت که تیم مذاکره‌کننده‌ ی هسته‌ ای ایران بر مبنای "خطوط قرمز و چارچوب ‌های مشخص‌شده" از سوی رهبر جمهوری اسلامی ایران حرکت می‌کند و جای "نگرانی" درباره‌ ی محتویات فکت ‌شیت وجود ندارد.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در سخنانی سند منتشره در لوزان را نه "توافق" بلکه "فهم مشترک" نامید. به وی خاطرنشان کرد: «هرکسی می خواهد روایت خودش را از مذاکرات هسته‌ای داشته باشد؛ ولی باید به این مسائل توجه داشت که اولا ما تا به امروز هیچ توافقی نکرده ‌ایم، هرآنچه تا به امروز انجام گرفته، فهم مشترک روی موضوعات مختلف بوده، بین فهم مشترک و توافق فاصله قابل توجهی هست، از یک جهت، فهم مشترک برای رسیدن به توافق کمک می کند.» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرده که بدون داشتن فهم مشترک نمی‌شد به تفاهم رسید بنابراین الان زمینه برای رسیدن به تفاهم فراهم شده است.

اشتون کارتر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی.‌ان.‌ان گفت که پنتاگون بمب ‌های سنگر‌شکنی را در اختیار دارد که در صورت نیاز می‌تواند تاسیسات هسته ‌ای زیرزمینی ایران را هدف قرار دهد. او افزود: «ما به بهبود و ارتقای آن ادامه می‌دهیم تا مطمئن شویم این جایگزین نیز کارایی دارد.» وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت که معامله با ایران نه بر اساس "اعتماد" که بر پایه "راستی‌ آزمایی" صورت خواهد گرفت. پیش‌تر باراک اوباما، رئیس‌جمهور و جان کری، وزیر امور خارجه نیز سخنان مشابهی را بیان کرده بودند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در حاشیه اجلاس سران قاره آمریکا در پاناما اظهار داشت که مطمئن است توافق اتمی با ایران به ‌رغم وجود مشکلات، حاصل خواهد شد. به گزارش خبرگزاری رویترز، اوباما درباره اظهارات آیت ‌الله خامنه ‌ای در مورد توافق اتمی ایران گفت: «شخصیتی با عنوان "بالاترین رهبر" باید مراقب هواداران خود باشد». امام خامنه ‌ای درباره توافق لوزان، اظهار داشتند که تبریک گفتن در این مورد به ایشان بی ‌معناست چرا که هیچ اتفاقی نیفتاده است.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز جمعه اعلام کرد، هنوز درباره جزئیات جدول زمانی برای لغو تحریم ​ها گفتگو نشده است. سوزان شبلی گفت، اینکه تحریم​ ها از چه روز برداشته شود، بستگی به عملکرد جمهوری اسلامی ایران دارد. وی گفت، دولت آلمان این که ایران خواستار برداشته شدن هر چه سریع‌تر تحریم ‌هاست را درک می‌کند، اما برای برداشته شدن سریع تحریم ‌ها ایران باید الزامات توافق لوزان را اجرا کند.

سوزان شبلی تاکید کرد، تحریم‌ ها زمانی لغو خواهد شد که ایران به مفاد توافق نهایی که باید نوشته شود، متعهد باشد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز اجرای این تعهدات را تأیید کند.

خبرگزاری مینت نوشت: رهبر عالیقدر جمهوری اسلامی، آیت الله سید علی خامنه ‌ای پنج‌شنبه (۲۰ فروردین/ ۹ آوریل) در نخستین واکنش علنی خود به نتایج مذاکرات هسته‌ای لوزان، اعلام کردند که با تفاهم ‌های انجام شده نه موافق هستند و نه مخالف. ایشان در سخنانی در جمع شماری از مداحان از سویی بر بدبینی نسبت به آمریکا تاکید کردند، از سوی دیگر فرمودند همچنان به مذاکره ‌کنندگان هسته‌ا ی ایران اعتماد دارد و از آن‌ ها حمایت می‌کند. یکی از مهم ‌ترین بخش ‌ها از سخنان رهبر جمهوری اسلامی به اختلاف نظر و برداشت ایران و آمریکا از بیانیه لوزان و نحوه تعلیق یا لغو تحریم ‌ها مربوط می‌شد.

رویترز نوشت: رهبر جمهوری اسلامی صبح پنج‌شنبه (۲۰ فروردین/ ۹ آوریل) در دیدار با جمعی از مداحان درباره عدم موضع ‌گیری خود نسبت به نتیجه مذاکرات هسته ‌ای لوزان فرمودند: «مسئولان می‌گویند هنوز کاری انجام نشده و چیز الزام‌آوری نیست؛ نه موافقم نه مخالف.» به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری، ایشان با تاکید بر این ‌که همه چیز در جزئیات است، احتمال داده اند که "طرف بدعهد مقابل بخواهد در جزئیات، کشور ما را محصور کند".