تعز

آتش‌بس یمن که با میانجی‌گری سازمان ملل متحد میان ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی و انصارالله یمن به دست آمده، آغاز شده است.

خبرگزاری ها گزارش دادند که علیرغم درگیری‌ها و حتی حملات هوایی پراکنده طرفین درگیری این آتش‌بس را در مجموع رعایت کرده‌اند. به گفته شاهدان عینی و رسانه‌های خبری این حملات پراکنده از جمله در شهر‌های تعز و لحج روی داده است.

در شهر صنعا که تحت کنترل انصارالله قرار دارد، اوضاع آرام گزارش شده است. اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده ویژه سازمان ملل در مسائل یمن از احترام و رعایت آتش‌بس از سوی طرفین درگیری ابراز خشنودی کرد.

یک روز پس از آغاز آتش بس یک هفته ای میان ائتلاف عربی و حوثیها در یمن، گزارشها حکایت از آن دارد که درگیریها میان دو طرف از سر گرفته شده است. تصاویر ارسالی از تعز تبادل آتش میان دو طرف در این شهر و دیگر شهرهای یمن را نشان می دهد. برخی گزارشها از کشته شدن هفده و برخی گزارشهای دیگر نیز از کشته شدن چهل و دو نفر در این درگیریها حکایت دارد.

ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی، حوثیهای متحد ایران را به نقض آتش بس متهم کرده است.

یکی از فرماندهان ارشد سعودی که گفته می‌شود فرماندهی نیروهای ویژه عربستان در یمن را به عهده داشته در استان تعز در جنوب یمن کشته شده است. ائتلاف به رهبری عربستان در یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که سرهنگ عبدالله بن محمد السهیان، فرمانده سعودی بامداد دوشنبه ۱۴ دسامبر به همراه یک افسر اماراتی به نام سلطان بن محمد علی الکتبی "در حال انجام وظایف مستشاری خود در عملیات آزادسازی تعز" کشته شده‌اند. خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که این دو نفر در حمله راکتی انصارالله به یک جاده ساحلی جان خود را از دست داده‌اند.

عبد ربه منصور، رییس جمهور فراری یمن، در دیدار کوتاهی که از سودان داشت به انتقاد شدید از آنچه که او “توسعه طلبی ایران در منطقه” خواند پرداخت. او در یک نشست مطبوعاتی با همتای سودانی خود که همچنین یکی از کشورهای عضو ائتلاف عربی در جنگ علیه حوثی ها است، با بیان این که جنگی که نیروهایش به پیش می برند برای مقابله با توسعه طلبی ایران است، گفت: “توسعه طلبی ایران هم اکنون در عراق، سوریه و لبنان وجود دارد. وقتی حوثی ها وارد صنعا شدند گفتند که چهارمین پایتخت عربی را در اشغال خود در آوردند.”

عملیات جنگنده های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یمن جان ده ها غیرنظامی را گرفت. خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی و ساکنان محلی گزارش داد ۳۶ کارگر یک کارخانه بطری سازی در استان شمالی حجه در بمباران جنگنده های ائتلاف به رهبری عربستان جان خود را از دست دادند. عفو بین الملل اخیرا در گزارشی اعلام کرد تلفات غیرنظامی عملیات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان علیه شورشیان حوثی می تواند مصداق جنایت علیه بشریت تلقی بشود. دیدبان حقوق بشر نیز اخیرا اعلام کرد ائتلاف تحت رهبری عربستان در نبرد با شیعیان حوثی از بمب های خوشه ای استفاده کرده است.

در بیانیه ‌ای که ارتش عربستان سعودی منتشر کرده است از جمله آمده است که دو سرباز سعودی در منطقه مرزی جیزان و در پی پرتاب موشکی از درون خاک یمن کشته شده ‌اند. عربستان سعودی از ماه مارس سال جاری میلادی (۲۰۱۵) رهبری ائتلافی نظامی را بر عهده دارد که هدف آن حمله هوایی به مواضع شبه ‌نظامیان شیعی‌ مذهب حوثی یمن‌ است. از آن زمان تاکنون ده‌ ها سرباز سعودی در مناطق مرزی در پی پرتاب موشک از خاک یمن کشته شده ‌اند. خبرگزاری ها به نقل از سازمان ملل متحد اعلام کرده که از آغاز حملات هوایی نیروهای ائتلافی به رهبری عربستان سعودی به مواضع شبه ‌نظامیان حوثی بیش از چهار هزار نفر در این کشور کشته شده‌ا ند.

در گیری میان نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان با حوثی ها در یمن در مناطق شمالی این کشور تا ساعاتی پیش از رسیدن کمک های بشردوستانه ادامه داشت. نیروهای ائتلاف منطقه ای به رهبری عربستان سعودی یکشنبه شب به منظور ارسال کمک های بشردوستانه به یمن برای مدت ۵ روز آتش بس اعلام کردند. این درحالیست که عبدالمالک حوثی، رهبر شبه نظامیان حوثی در پیامی ضمن رد در خواست آتش بس اعلام کرد که به جنگ علیه نیروهای ائتلاف ادامه می دهند. همزمان کمک هایی از سوی ملک سلمان، پادشاه عربستان نیز راهی یمن شد که حامل ۱۲ تن تجهیزات پزشکی، مواد غذایی و کمک های اولیه بوده است.

آتش بس بشر دوستانه ای که با هدف کمک به آسیب دیدگان از جنگ یمن برقرار شده بود، چند دقیقه بیشتر دوام نیاورد و هواپیماهای ائتلاف برخی از کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی، از صبح روز شنبه چندین نقطه از تعز در مرکز یمن را بمباران کردند. ائتلاف عربی انتقال نیرو به تعز را دلیل حمله به این شهر عنوان کرده است. از جنوب یمن هم گزارش می رسد که ائتلاف عربی مناطقی از عدن را بمباران کرده است.

جنگ در یمن همچنان میان حوثی ها و نیروهای وفادار به عبد منصور هادی، رییس جمهور مستعفی این کشور که به ریاض گریخته، ادامه دارد. عربستان سعودی نیز که ائتلاف بمباران مواضع حوثی ها توسط کشورهای منطقه را رهبری می کند از ادامۀ حملات خود خبر داده است. پس از شهرهای صنعا و عدن، اینک شهر تعز در جنوب این کشور هدف این حملات قرار گرفته است و سکنۀ آن نیز برای نجات جان خود مجبور به ترک شهر شده اند. یکی از ساکنان این شهر می گوید: «اینجا در تعز با سلاح هایی مثل آر.پی.جی، کاتیوشا و موشک به ما حمله می کنند.

شهر تعز واقع در جنوب یمن روز شنبه شاهد حملات هوایی و نیز درگیری هایی پراکنده میان هواداران رئیس جمهوری فراری و حوثی ها بود. ناآرامی در تعز در حالی است که از سه شنبه آتش بس پنج روزه اعلام شده است. همزمان دومین بخش از کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد به صنعا، پایتخت این کشور رسید. علی زابارا، از اعضای دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در یمن می گوید: «آنچه اینجا می بیند رسیدن محموله ای به وزن ۲۰تن است که برای آوارگان به ویژه در پناهگاه ها و در میان کسانی که در مناطق مختلف آسیب دیده اند، توزیع می شود.

صفحه‌ها