تظاهرات

U.S. protesters march against Trump presidency for fifth day

در روز یکشنبه تظاهرات معترضین به پیروزی دونالد ترامپ برای پنجمین روز در شهرهای بزرگ ایالات متحده امریکا ادامه یافت. در پی چند شب ناآرامی، معترضان در پارک های عمومی شهرهای نیویورک، سان فرانسیسکو، و اوکلند به تجمع و اعتراض پرداختند.

چند هزار معترض در نزدیکی پارک مرکزی منهتن نیویورک تظاهارات کردند. عمده شعارهای آنها، در خوشامدگویی به مهاجران و علیه ترامپ بود.

برغم تدابیر شدید امنیتی و ممنوعیت برگزاری تظاهرات در بحرین، صدها نفر در جزیره سیترای این کشور در اعتراض به سیاست های دولت تظاهرات کردند و با پلیس بحرین درگیر شدند.

این اعتراضات دو روز مانده به پنجمین سالگرد قیام بحرینی ها و خیزش اعراب، موسوم به بیداری اسلامی صورت گرفت.

گروهی از فعالان ضدجنگ بریتانیایی در اعتراض به تصمیم دولت بریتانیا برای شرکت در عملیات هوایی علیه داعش در سوریه، در چندین خیابان لندن تظاهرات کردند. تظاهرات کنندگان با اشاره به تجربه شرکت بریتانیا درجنگ عراق، انجام هرگونه حملات هوایی در سوریه را نادرست دانستند. آنها پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آن نوشته بود: «سوریه را بمباران نکنید» با این حال دولت محافظه کار دیوید کامرون اکنون در انتظار تایید و چراغ سبز پارلمان این کشور است تا حملات هوایی علیه داعش در سوریه را آغاز کند. در حزب کارگر البته نوعی اختلاف نظر درباره این مسئله وجود دارد.

دادگاهی در استانبول ۲۴۴ نفر را بدلیل مشارکت در تظاهرات گسترده ضد دولتی در ژوئن سال۲۰۱۳ در ترکیه، به دو تا چهارده ماه حبس محکوم کرد.

دادستانی ترکیه خواهان دوازده سال حبس برای برخی از این افراد شده بود.

در یکی از بزرگترین اجتماعات ضد دولتی در لبنان، دهها هزار نفر شنبه شب به خیابانهای بیروت آمده و انزجار خود را از دولتی که آن را“فاسد” و ناتوان در ارائه ابتدایی ترین خدمات می دانستند، نشان دادند. شعار اصلی این جنبش بزرگ مردمی در لبنان، “بوی تعفن می دهید” بود که اشاره به ناتوانی دولت در جمع آوری زباله ها از سطح شهر بیروت در حدود دو ماه گذشته است. آنها همچنین با سر دادن شعارهایی خواهان ساقط شدن نظام حاکم بر این کشور شدند. میدان شهدای بیروت که نماد جنگ داخلی این کشور است مملو از جمعیت خشمگین معترض بود.