تسلیحات

اسپوتنیک نوشت: نیاز بالقوه ایران برای خرید سلاح روسیه در صورت برداشتن تحریمات اعمال شده علیه تهران ،11 الی 13 میلیارد دلار برآورد می شود. "روز جمعه ایگور کوروتچنکو، مدیر مرکز  تحلیل تجارت جهانی اسلحه این مطلب را گزارش داد.

براساس گزارش جدیدی درباره میزان هزینه‌های دفاعی کشورهای جهان، عربستان سعودی در سال گذشته با پیشی گرفتن از هند بزرگترین وارد کننده تسلیحات در جهان بوده است. این در حالی است که آمریکا همچنان بزرگترین صادر کننده تسلیحات در جهان است و پس از آن کشورهای روسیه و فرانسه قرار گرفته دارند. هزینه دفاعی عربستان سعودی در سال گذشته ۵۴ درصد افزایش داشته و به شش و نیم میلیارد دلار رسیده، این در حالی است که واردات تسلیحات هند ۵.۸ میلیارد دلار بوده است.

بی بی سی نوشت: یک مرکز تحقیقات تسلیحاتی، می‌گوید شواهدی دارد که نشان می‌دهد سلاح‌هایی که از ایران و چین و بعضی کشورهای اروپایی فرستاده شده، چگونه به دست شبه‎‌نظامیان مسلمان کشور آفریقای مرکزی رسیده است.موسسه تحقیقات تسلیحات نظامی در بریتانیا که برای اتحادیه اروپا تحقیق می‌کند، می‌گوید این سلاح‌ها ابتدا به سودان فرستاده شده و سپس از طریق سودان به شبه‌نظامیان سلکا در آفریقای مرکزی رسیده است. در گزارش موسسه تحقیقات تسلیحات نظامی ادعا شده که سلاح‌های ارسالی از ایران در سودان دوباره بسته‌بندی و با هواپیما برای مسلمانان سلکا فرستاده شده است.