ترکیه

U.S. carries out strikes near Syria's al-Bab after Turkish criticism

پس از اظهارات مقامات ترک درباره عدم حمایت کافی از سوی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا، ارتش ایالات متحده اعلام کرد که جنگنده های این کشور مواضع داعش در نزدیک شهر الباب را هدف قرار داده اند.

سرهنگ جان دورین، سخنگوی ائتلاف علیه داعش که در بغداد مستقر است، روز سه شنبه اعلام کرد که در ظرف چند روز گذشته، جنگنده های ائتلاف طی چهار عملیات، مواضع داعش را مورد هدف قرار داده است.

Turkish MPs approve 2 constitutional amendments to enhance president’s powers

 

پارلمان ترکیه لوایح پیشنهادی برای اصلاح قانون اساسی در راستای افزایش اختیارات رییس جمهوری را تصویب کردند. البته برای تصویب نهایی، این اصلاحات باید به همه پرسی گذاشته شوند.

به موجب این تغییرات، رییس جمهور از حق درخواست تصویب قوانین جدید و انتصاب و برکناری اعضای کابینه برخوردار خواهد بود، همچنین نمایندگان مجلس در نظارت بر دولت با هزینه ها و محدودیت هایی روبرو خواهد شد.

At least 39 killed, 69 injured in Istanbul nightclub terrorist attack

به گفته وزیر کشور ترکیه، در اثر تیراندازی های صورت گرفته دست کم توسط یک نفر در یک کلوپ شبانه در شهر استانبول 39 نفر از جمله 16 خارجی کشته شدند.

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه، امروز به رسانه ها گفت که از میان کشته شدگان تاکنون 21 نفر شناسایی شده اند که شامل 16 خارجی کشته شده و 5 شهروند ترکیه می شود.

وی همچنین افزود که عملیات شناسایی فرد تروریست در جریان است.

برخی گزارش ها حاکی است که دو نفر تیراندازی کرده اند.

 

USA calls 'ludicrous' Turkey's claim it backs terror groups in Syria

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه، روز سه شنبه، ائتلاف به رهبری ایالات متحده در نبرد با تروریسم را متهم ساخت که از تروریست ها در سوریه حمایت می کند. به گفته اردوغان، وی شواهدی در دست دارد که نشان می دهد، این ائتلاف از داعش و گروه های تروریستی کرد، حمایت می کند.

Turkey to mull joining SCO, led by Russia & China, instead of ‘fixation’ on EU – Erdogan

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه گفته است که این کشور به دلیل طولانی شدن مذاکرات با اتحادیه اروپا برای پیوستن به این اتحادیه، به دنبال پیوستن به سازمان همکاری های شانگهای است. ور در این رابطه در حال مذاکره و رایزنی با روسیه و قزاقستان است.  

Turkish warplanes strike 15 targets in Syria's al Bab area

به گزارش رسانه های ترکیه، ارتش این کشور اعلام کرده است که در روز یکشنبه، جنگنده های این کشور، 15 منطقه را در محدوده شهر الباب در شمال سوریه که در تصرف نیروهای داعش است، مورد هدف قرار داده اند. این حملات هوایی در جریان تلاش شورشیان سوری مورد حمایت ترکیه برای عقب راندن داعش و تصرف این شهر رخ داده است.

رجب طیب اردوغان گفته است که پس از تصرف الباب، این نیروها به سمن منبج می روند. منبج اکنون در دست نیروهای کرد سوریه است که اردوغان آنها را تروریست و همدست پ.ک.ک. می داند.

two suicide bombers blow themselves up in Ankara 

به گزارش رسانه های ترکیه، روز جمعه دو خودروی بمبگذاری شده در آنکارا پس از آن در محاصره نیروهای پلیس قرار گرفتند، خودورهای خود را منفجر کردند.

به گفته فرماندار آنکارا، ارجان توپاجا، یکی از انتحاری ها به احتمال زیاد زن بوده است. این دو خودرو حاوی حدود 200 کیلوگرم بمب بوده است.

در روز پنج شنبه گذشته، استانبول نیز شاهد انفجار بمبی در نزدیکی ایستگاه پلیس بود که در طی آن ده نفر زخمی شدند.

Syrian Foreign Minister Accuses Riyadh, Doha, Ankara of Spreading Terrorism

وزیر امور خارجه سوریه، ولید المعلم، روز شنبه کشورهای عربستان سعودی، قطر و ترکیه را به گسترش تروریسم در خلال جنگ داخلی سوریه متهم ساخت.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه از برنامه خود برای گسترش منطقه امن 5000 کیلومتر مربعی در اطراف مرز ترکیه با سوریه پرده برداشت. آنکارا عملیات خود بر علیه مواضع داعش در خاک سوریه را تا 50 کیلومتری حلب ادامه خواهد داد. اردوغان در این رابطه می گوید که عملیات ترکیه در سوریه (سپر فرات) که در 24 آگوست آغاز شد توانسته مرز ترکیه-سوریه را از عناصر داعش پاکسازی نماید. هرچند وی از تمایل خود برای افزایش منطقه امن که به منظور جلوگیری از پیشروی گروه های کرد پیش بینی شده نیز پرده برداشت.

صفحه‌ها