تروریسم

New report reveals spread of US war on Al-Qaeda to six new countries

یک گزارش تازه منتشر شده از سوی کاخ سفید، نشان می دهد که ایالات متحده هدف قرار دادن تروریست های القاعده و افراط گرایان را به فراتر از عملیات های نظامی در افغانستان، عراق و سوریه گسترش داده است.

براساس این گزارش 60 صفحه ای، مناطق جدید مذکور عبارتند از: سومالی، یمن، اردن، نیجر، آفریقای مرکزی و دریای سرخ و سودان جنوبی. ایالات متحده در این مناطق تحت عنوان عملیات ضد تروریسم از طریق حملات زمینی، حملات هوایی و اقدامات دیده بانی با تروریست ها مقابله می کند.

Russia’s goal in Syria is to ensure national security – PM Medvedev

دیمیتری مدودف نخست وزیر روسیه در مصاحبه با برنامه خبری کانال 2 تلویزیون اسراییل گفت که هدف اصلی روسیه در سوریه، ارتقای امنیت خود از طریق جلوگیری از بازگشت جهادی های روس که در سوریه می جنگند به کشور و جلوگیری از انجام عملیات آنها در خاک روسیه است.

مقامات روسیه با سرزنش آمریکا گفته اند که ظهور داعش در افغانستان تهدیدی جدی برای امنیت ملی روسیه است.

مطابق گزارش های واصله، حمله با خودروی انتحاری به محل آموزش ارتش دولت مستعفی یمن سبب کشته شدن حداقل 70 نفر شده است. اتفاق مزبور در کمپی در شمال عدن و در محل تجمع نیروهای جدیدالاستخدام روی داده است. گروه تروریستی داعش مسئولیت حمله مزبور را بر عهده گرفته است. طبق گفته مقامات رسمی این خونبارترین حمله تروریستی در تاریخ عدن بوده است. شهر عدن که پایگاه دولت مستعفی یمن تحت حمایت عربستان سعودی است، در ماه های اخیر شاهد موج شدید حملات تروریستی بوده است.

نیروهای امنیتی ایران گفته اند که سه تروریست را در غرب کشور به هلاکت رسانده اند. درگیری نیروهای امنیتی با تروریست های مذکور در شهر کرمانشاه (500 کیلومتر در جنوب ایران و 100 کیلومتر فاصله با مرز عراق) روی داده است. طبق گزارش رسانه های محلی یک جلیقه انتحاری و یک سلاح خودکار طی درگیری های مذکور ضبط شده است. ظاهرا تروریست های مذکور از اعضای گروه های تروریستی تکفیری بوده اند.

طبق گزارش ها واصله، بیش از 30 تن از شورشیان سوریه طی حمله انتحاری که توسط یک اتوبوس در مرز ترکیه در منطقه عطمه صورت گرفت، به هلاکت رسیدند. خبرگزاری های ترکیه گزارش دادند که فرد انتحاری جلیقه خود را در اتوبوسی که در حال ورود به منطقه پناهندگان بوده منفجر کرده است. طبق گزارش های رسیده، شمار تلفات این حادثه رو به افزایش است. چنین به نظر می رسد که گروه تروریستی داعش در پس این حمله باشد.

گروه تروریستی داعش عکس هایی را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده است که حاکی از در اختیار گرفتن تجهیزات حساس نظامی آمریکا توسط این گروه در افغانستان است. عکس های منتشر شده نشان دهنده انواع مختلف سلاح، مهمات، دستگاه های ارتباطی و لوازم جانبی می باشد. همچنین یکی از عکس ها نشان دهنده کارت شناسایی یکی از اعضای ارتش آمریکا است. هنوز مشخص نیست که این عکس ها در چه زمانی گرفته شده است و هنوز هم اخباری مبنی بر گروگان گرفته شدن هیچ سرباز آمریکایی مخابره نشده است.

خبرگزاری نشنال اینترست در تحلیلی نوشت: در ماه گذشته خبرهایی در خصوص درگیری های بین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اعضای کروه های تروریستی پژاک و پ.د.ک.آی مخابره شد. در روزهای بعد نیز اخباری در خصوص درگیری های سپاه با این گروه های تروریستی در منطقه اوشناویه در شمال غرب ایران مخابره گردید. درگیری های اخیر تروریست های کرد و نیروهای امنیتی ایران برای اولین بار پس از 20 سال روی می دهد و این در زمانی است که تنش های بین ایران و برخی رقبای منطقه ای به بالاترین حد خود رسیده است.

داعش با حمله انتحاری توسط کامیون بمب گذاری شده حداقل 44 نفر را کشته و ده ها نفر را زخمی کرده و چندین ساختمان را در یکی از شهرهای کردنشین در شمال سوریه نابود ساخت. انفجار در شهر قمیشلی آنقدر شدید بود که شیشه های ساختمان های را شکسته و تلفاتی نیز در ورای مرز ترکیه داشت. پس از انفجار مزبور یک موتورسیکلت سوار انتحاری نیز در همان منطقه خود را منفجر کرد. تصاویر منتشر شده از این حادثه نشان دهنده فرار سراسیمه مردم پیش از انفجار دوم بوده است.

یک تروریست انتحاری با برخورد خودرو بمبگذاری شده خود به یک ایست بازرسی در شهری شیعه نشین در شمال بغداد سبب کشته شدن حداقل 14 نفر شد. هنوز کسی مسئولیت این حمله را که ویژگی های حملات داعش را داشته است بر عهده نگرفته است. داعش در سال اخیر مقادیر زیادی از قلمرو خود را از دست داده است که نمونه اخیر آن شهر استراتژیک فلوجه بود که قریب به یک ماه پیش از تصرف این گروه تروریستی آزاد شد. با این وجود این گروه تقریبا هر روز حملاتی را در بغداد و اطراف آن و همچنین سایر کشورها ترتیب داده است.

صفحه‌ها