تروریست

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، از درگیری مسلح میان نیروهای امنیتی این کشور و افراد مسلح در استان سیستان و بلوچستان خبر می‌دهد. بنا بر این گزارش، این درگیری شامگاه پنجشنبه ۵ فوریه در منطقه سراوان روی داده است.  این گزارش افزوده است که در درگیری صورت گرفته، مقادیری بمب و اسلحه کشف شد و سه نفر از اعضای گروهی که «باند تروریستی» نام گرفته، دستگیر شده‌اند.  این گزارش درباره جزئیات ماجرا چیزی ذکر نکرده و ننوشته است که دستگیر شدگان، از اعضای کدام گروه هستند.

منبع خبر: News.AZ

لینک منبع خبر:

یوروپل شهروندان اروپایی را که به سوریه رفته‌ و برخی نیز بازگشته‌اند، یک تهدید تروریستی بالقوه می‌داند. آمریکا نسبت به وحشت‌زدگی هشدار می‌دهد. یک مقام پیشین امنیتی بریتانیا، اسنودن را در افزایش خطر ترور مقصر می‌داند. بر پایه بررسی‌‌های پلیس اتحادیه اروپا، یوروپل تهدیدات برآمده از تروریست‌های اروپایی که به کشورشان بازگشته‌اند یا بازخواهند گشت، به بالاترین حد از زمان حمله ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ تا کنون رسیده است.

هفته گذشته، هنگامی که همه توجه ها به سوی فرانسه و کشتار هیات تحریریه مجله طنز «شارلی ابدو» و حمله به فروشگاه مواد غذایی یهودی در پاریس متمرکز شده بود، بیش از دو هزار تن از اهالی نیجریه توسط گروه اسلامگرای افراطی بوکو حرام به قتل رسیدند. افراد بوکو حرام با حمله به شهر باگا و پانزده دهکده اطرافش در نزدیکی دریاچه چاد، آنها را با خاک یکسان و بیش از دو هزار نفر را کشتند، ولی هیچگونه آمار رسمی درباره تعداد کشته شدگان منتشر نشده است. بیش از بیست هزار نفر نیز از این منطقه به سمت مایدوگوری، مرکز ایالت بورنو یا کشورهای همسایه فرار کرده اند.

پس از مرگ عاملان کشتار چند روز اخیر در فرانسه، اکنون تلاش نیروهای امنیتی بر روی دستگیری زنی که احتمالا همدست یکی از گروگان گیرها بوده متمرکز شده: حیات بومدین. در مورد نقش زنان در اقدامات تروریستی، خبرنگار یورونیوز با میا ملیسا بلوم، استاد “مطالعات امنیتی” در دانشگاه ماساچوست آمریکا و متخصص عملیات انتحاری و تروریسم زنان گفتگو کرده است.

بازرس سازمان ملل متحد در بازدید 4 ماه گذشته خود از کشور ترکیه اعلام کرده است تروریست های داعش و جبهه النصره از طریق ترکیه اقدام به قاچاق سلاح و مهمات به خاک سوریه می کنند. «تانجو بیلجیک»، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه انتشار خبر قاچاق سلاح و مهمات از طریق خاک ترکیه برای گروه های تروریستی را بی اساس خواند. به گزارش وی دولت ترکیه در مبارزه با تروریسم حامی دولت عراق بوده و موازی با سیاست های جامعه بین المللی عمل می کند. به گفته وی بیشتر سلاح و مهمات داعش از طریق تسلط بر انبار های سلاح و مهمات عراق به دست آمده است.

منبع خبر: Tosay Zaman