تركيه

روزنامه تودي زمان تركيه نوشت: با اعلام اتمام جنگ 13 ساله نيرو هاي آمريكايي در عراق، حضور نظامي و اقتصادي تركيه در عراق لازم و نزديك به نظر مي رسد. در مرحله اول توزيع كمك هاي بين المللي به نيرو هاي ترك در افغانستان سپرده مي شود. با مشخص كردن سالهای 2015 الي 2024 به عنوان «دهه تغيير» در افغانستان و خروج نيرو هاي ناتو از منطقه، وجود يك نيروي نظامي ضروري به نظر مي رسد. همچنين موضوع سرمايه گذاري توسط سازمان هاي غير دولتي و شركت هاي خصوصي در افغانستان نيز بايد فارغ از هر گونه فضاي اداري فاسد انجام شود.

منبع خبر: Today Zaman

لینک منبع خبر:

در سفر «نيچروان بارزاني» نخست وزير اقليم خود مختار كردستان به تركيه با «رجب طيب اردوغان» رئيس جمهوري اين كشور ديدار و گفتگو كرد. به نقل از منابع نزديك به دولت تركيه در اين مذاكرات «بارزاني» در خصوص اعزام نيروي پيشمرگه كرد از خاك تركيه به شهر كوباني در سوريه رايزني كرده است. همچنين در ديدار با «احمد داوود اوغلو» نخست وزير تركيه در خصوص صادرات نفت و امور پناهندگان بحث و گفتگو شده است.

تاریخ خبر: 93/09/29

منبع خبر: Daily Sabah

لینک منبع خبر:

به گفته «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه، دولت تركيه آموزش نيرو هاي نظامي مخالف دولت سوريه را قبل از ماه مارس آينده شروع خواهد كرد. گفته مي شود اين اظهارات در پي اعلام حمايت آمريكا از نقش تركيه در راهبرد مقابله با داعش با استفاده از نيروهاي محلي در سوريه و عراق عنوان شده است. گفته مي شود دولت تركيه با حمايت گروه هاي وابسته به ارتش آزاد سوريه قصد تغيير روند شرايط كنوني با محوريت حذف دولت «بشار الاسد» را دارد.

تاریخ خبر: 93/09/29

منبع خبر: Reuters

لینک منبع خبر: