تحریم

UN blames US, EU sanctions for punishing Syrian civilians, stalling aid work

در گزارشی که از مکاتبات سازمان ملل درز کرده، نوشته شده است: تحریم های ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه سوریه در واقع مردم این کشور را مجازات کرده و کار کمک رسانی به مردم در جریان جنگ داخلی این کشور را تقریبا غیرممکن ساخته است.

این کشور اکنون به شدت نیازمند کمک است، به ویژه در زمینه کمک های غذایی، دارویی، سوخت و دیگر نیازهای اساسی. این مطلب در گزارش 40 صفحه ای سازمان ملل آمده است.

خبرگزاری ها به نقل از تلویزیون المیادین از تلاش‌های مجدد برای نزدیکی ایران و حماس خبر داده و در این رابطه به دیداری اشاره کرده که اخیرا هیاتی از حماس با سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس داشته است.

روابط ایران و حماس پس از شروع "بیداری اسلامی" دستخوش افت و نوسان شد. از سویی به قدرت‌رسیدن اخوان‌المسلمین در مصر که حماس به لحاظ ایدئولوژیک به آن نزدیک است، موجب حمایت اقتصادی و سیاسی مهمی از آن شد و نوار غزه که در دوران حسنی مبارک در انزوا و محاصره بود در وضعیت مساعد بی‌سابقه‌ای قرار گرفت.

گروهی از سناتورهای حزب جمهوری​خواه اعلام کردند که قصد دارند طرحی را علیه ایران به مجلس سنای این کشور ارائه دهند. بر مبنای این طرح سپاه پاسداران و شرکت هواپیمایی ماهان​​ تحریم خواهند شد. طرح مزبور از طرف ۶ سناتور وابسته به حزب جمهوریخواه مارک کرک، مارکو روبیو، کلی آیوت، دن کوتس، کوری گاردنر و میچ مکانل امضا شده است. سناتور کلی آیوت این طرح را پیشنهاد کرده است. او و دیگر سناتورهای حامی این طرح اعلام کردند که دولت اوباما در مجازات علیه ایران برای انجام آزمایش‌های موشکی، موفق عمل نکرده است.

ویتالی چورکین، نماینده روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد، مخالفت مسکو با تحریم ایران به دلیل آزمایش‌های موشکی اخیر این کشور را اعلام کرد.

ایالات متحده آمریکا خواستار برگزاری نشست مشورتی و غیرعلنی شورای امنیت برای بررسی خطرات ناشی از مانوور موشکی هفته گذشته ایران شده بود. واشنگنتن و متحدانش رزمایش موشکی سپاه پاسداران را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت می دانند. سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل شلیک آزمایشی موشک‌های ایران را «نگران‌کننده و مخرب» توصیف کرد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا دستور اجرایی وضعیت اضطراری در قبال ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد. به گزارش سایت اینترنتی کاخ سفید رئیس‌جمهوری وقت آمریکا [بیل کلینتون] در ششم ماه مه سال ۱۹۹۵ دستور اجرایی ۱۲۹۵۹ را در پاسخ به تهدیدهای ایران علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده، صادر کرد. این دستور ۹ روز بعد از صدور، لازم الاجرا شد.

سپاه پاسداران ایران اعلام کرد که در آخرین مرحله رزمایش موسوم به «اقتدار ولایت»، از سیلوهای زیرزمینی این سازمان موشک نقطه‌زن شلیک شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد خبر داد که با در نظر گرفتن تمهیدات تازه‌ای در پی نظارت بر اجرای تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران و محدودیت‌ها علیه برنامه موشکی آن است که به‌رغم برداشته شدن تحریم‌های اتمی هنوز بر جای خود استوارند.

به گزارش اسوشیتدپرس، این تمهیدات جدید قرار است جایگزین کمیته شورای امنیت شود که بر تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران تا زمان برداشته شدن آن‌ها در روز شنبه گذشته (۱۶ ژانویه/ ۲۶ دی) نظارت می‌کرد.

رئیس جمهوری اسلامی در نامه‌ای خطاب به مقام معظم رهبری از آغاز اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خبر داد و به تشریح "دستاوردهای" ایران در توافق هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ پرداخت.

به دنبال آزمایش های موشکی ایران، اعضای اتحادیه اروپا این هفته در مورد تحریم های تازه علیه این کشور گفتگو می کنند.

این خبر را لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه یک روز پس از لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران و بلافاصله بعد از انتشار خبر تحریم های تازه آمریکا در ارتباط با برنامه موشکی تهران اعلام کرد.

یک روز پس اعلام "روز اجرای" توافق جامع اتمی با ایران و لغو تحریم های هسته ای بین المللی علیه این کشور، وزارت خزانه داری آمریکا گفت تحریم های جدیدی را به خاطر برنامه موشکی بالیستیک ایران به اجرا گذاشته است.

صفحه‌ها