تاسیسات اتمی

معاون حفاظت و امنیت سازمان انرژی اتمی ایران از تلاش تازه برای ایجاد اختلال در تاسیسات فردو با هدف خرابکاری خبر داد.

اصغر زارعان در گفت و گو با خبرگزاری ها با اشاره به نمونه ‌های از دستکاری در تاسیسات و ایجاد اختلال در مجموعه اتمی فردو گفت: "اخیرا نیز یکسری بردهای الکترونیکی جاسازی شده در برخی از تجهیزات سایت هسته‌ ای فردو به منظور خرابکاری در فرآیندهای غنی سازی شناسایی و کشف شده است."

دانشمندان امریکایی نیروگاهی اتمی مطابق الگوی برنامه هسته‌ای ایران ساخته ‌اند. هدف آن است که میزان پیشرفت ایران در برنامه هسته ‌ای معلوم شود و جمهوری اسلامی نتواند به سلاح هسته ‌ای دست یابد.

بنا به گزارش روزنامه "نیویورک تایمز" نیروگاه آک ریج (Oak Ridge) در ایالت تنسی، بخشی از برنامه فعالیت ۹ آزمایشگاه در ایالات متحده است که برای شناخت بهتر برنامه هسته ‌ای ایران طراحی شده است.

اشتون کارتر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی.‌ان.‌ان گفت که پنتاگون بمب ‌های سنگر‌شکنی را در اختیار دارد که در صورت نیاز می‌تواند تاسیسات هسته ‌ای زیرزمینی ایران را هدف قرار دهد. او افزود: «ما به بهبود و ارتقای آن ادامه می‌دهیم تا مطمئن شویم این جایگزین نیز کارایی دارد.» وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت که معامله با ایران نه بر اساس "اعتماد" که بر پایه "راستی‌ آزمایی" صورت خواهد گرفت. پیش‌تر باراک اوباما، رئیس‌جمهور و جان کری، وزیر امور خارجه نیز سخنان مشابهی را بیان کرده بودند.