بیروت

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران می‌گوید آمریکایی‌ها هر اقدامی علیه اموال کشورش انجام دهند، بعدا مجبورند آن را جبران کنند و اموال ایران را پس بدهند.

به گزارش خبرگزاری ها، محمدجواد ظریف با اشاره به حکم دادگاه عالی آمریکا و آن‌چه «دستبرد به دو میلیارد اموال ایران» نامید، گفت: «دولت آمریکا کاملا اطلاع دارد که ما این رای دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسیم و هر اقدامی علیه اموال جمهوری اسلامی ایران انجام دهند بعدا مجبورند آن را جبران کنند و اموال ایران را پس بدهند».

وزارت کشور لبنان می گوید ۲ تبعه این کشور و ۷ شهروند سوریه را در ارتباط با حملات مرگبار انتحاری روز پنجشنبه بیروت دستگیر کرده است. یکی از دستگیرشدگان به قصد انجام حمله انتحاری وارد لبنان شده بود.

وزیر کشور لبنان گفت:«هدف مهاجمان بیمارستان رسول اعظم بوده است اما آنها به دلیل تمهیدات و موانع امنیتی اطراف بیمارستان با تغییر هدف خود، بدنبال هدفی در منطقه شلوغ و پر رفت و آمد رفته اند.»

بنا به گفته وزارت کشور لبنان یکی از دستگیرشدگان گفته است که از سوی داعش از سوریه به لبنان فرستاده شده است.

شمار کشته شدگان انفجار دو بمب در لبنان به ۴۱ تن رسید. در این حمله که شامگاه پنج شنبه به وقت محلی در برج البراجنه، منطقه شیعه نشین تحت کنترل حزب الله در جنوب بیروت روی داد، دست کم ۲۰۰ نفر نیز زخمی شدند.

گروه تروریستی داعش در یک بیانیه اینترنتی مسئولیت این حمله را به عهده گرفت. این بیانیه می گوید ابتدا یک موتورسیکلت بمبگذاری شده در نزدیکی محل تجمع شیعیان منفجر شده و سپس یک بمبگذار انتحاری کمربند انفجاری خود را در میان جمعیت حاضر فعال کرد. گروه داعش در بیانیه خود شیعیان را «کافر» و عامل استشهادی را «سرباز خلیفه» نامیده است.

در یکی از بزرگترین اجتماعات ضد دولتی در لبنان، دهها هزار نفر شنبه شب به خیابانهای بیروت آمده و انزجار خود را از دولتی که آن را“فاسد” و ناتوان در ارائه ابتدایی ترین خدمات می دانستند، نشان دادند. شعار اصلی این جنبش بزرگ مردمی در لبنان، “بوی تعفن می دهید” بود که اشاره به ناتوانی دولت در جمع آوری زباله ها از سطح شهر بیروت در حدود دو ماه گذشته است. آنها همچنین با سر دادن شعارهایی خواهان ساقط شدن نظام حاکم بر این کشور شدند. میدان شهدای بیروت که نماد جنگ داخلی این کشور است مملو از جمعیت خشمگین معترض بود.

بحران زباله در بیروت باز هم معترضان در این کشور را به خیابان ها کشاند. صدها نفر که عصر روز سه شنبه در میدان ریاض الصلح تجمع کرده بودند، خواستار کناره گیری تمام سلام، بار دیگر نخست وزیر این کشور از قدرت شدند. همزمان، نشست دولت برای یافتن راه حلی به منظور مقابله با بحران زباله در این کشور که روز سه شنبه برگزار شد، بدون دستیابی به نتیجه ای پایان یافت. این نشست در حالی بدون نتیجه خاتمه یافت که وزرای دولت، مزایده اعلام شده برای واگذاری تخلیه زباله به شرکت های داوطلب را به دلیل قیمت بالا لغو کردند.

بدنبال برگزاری اعتراضات ضد دولتی در لبنان در دو روز گذشته، تمام سلام، نخست وزیر این کشور تهدید کرده که از مقامش کناره‌گیری می‌کند. نا آرامی ها در ابتدا در انتقاد به جمع نکردن زباله ها از خیابان های بیروت شکل گرفت که معترضان آن را ناشی از بی کفایتی و فساد دولت می دانند. قرار بود دوشنبه هم تجمعات برنامه ریزی شده ضد دولتی برگزار شود که بدلیل برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی لغو شده است. تمام سلام، نخست وزیر لبنان پس از آن که هزاران معترض برای دومین روز پیاپی در خیابان های بیروت تجمع کردند، تهدید کرد که از مقامش کناره گیری خواهد کرد.

آخرین گزارشها از نبرد در سوریه حاکی است که ارتش سوریه به کمک نیروهای حزب الله لبنان، حمله گسترده ای را برای بازپس گیری شهر استراتژیک الزبدانی، از دست شورشیان سنی آغاز کرده است.

این حملات با آتش سنگین توپخانه ای و حملات هوایی ارتش حکومت بشار اسد همراه بوده است.

ارتش سوریه اعلام کرده که ضربات سنگینی به شورشیان وارد کرده و شورشیان هم می گویند اطراف این شهر را مین گذاری کرده اند. الزبدانی که بر روی محور بیروت دمشق قرار دارد، تا قبل از جنگ داخلی سوریه، یکی از راههای مهم انتقال سلاح از این کشور به حزب الله لبنان بود.

یورونیوز نوشت: هزاران تن روز دوشنبه در بیروت با شرکت در مراسم خاکسپاری کشته شدگان حمله هوایی اسرائیل حمایت خود را از حزب الله اعلام کردند. در جریان حمله هوایی روز یکشنبه اسرائیل به بلندی های جولان در سوریه، شش عضو حزب الله از جمله محمد احمد عیسی از فرماندهان کنونی و جهاد مغنیه، فرزند عماد مغنیه از فرماندهان سابق این سازمان کشته شدند. به قربانیان حمله قُنَیطَره شش ایرانی از جمله سرتیپ محمد علی الله دادی، از فرماندهان سپاه پاسداران را نیز باید افزود.