بیجی

نزدیک شدن نیروهای داعش به رمادی و هشدار مقامات عراقی مبنی بر سقوط قریب الوقوع این شهر، ساکنان آن را مجبور به ترک خانه هایشان کرد. شهر رمادی مرکز استان انبار عراق و در صد کیلومتری غرب بغداد است. اسلامگرایان افراطی توانستند روز چهارشنبه سه روستا را در شرق رمادی به تصرف خود درآورند و هم اکنون نبردی سخت میان ارتش عراق و ستیزه جویان داعش در نزدیکی آن ادامه دارد. یکی از ساکنان رمادی می گوید: «آنها ما را مجبور کردند که خانه هایمان را ترک کنیم. ما مردم صلح طلبی هستیم اما مجبور شدیم شهرمان را ترک کنیم.»

ارتش عراق اعلام کرد که شهر بیجی در ۲۵۰ کیلومتری بغداد را از تصرف داعش خارج کرده است. بنابر اعلام ارتش عراق در روز یکشنبه ۱۷ خرداد، شهر بیجی در استان صلاح ‌الدین به طور کامل از کنترل داعش خارج و برای اولین بار طی ۴ ماه گذشته پرچم عراق روی ساختمان شهرداری این شهر برافراشته شد. وزارت دفاع عراق نیز با صدور بیانیه ‌ای اعلام کرد که در عملیات مشترک نیروهای بسیج مردمی حشد شعبی و نیروهای ارتش عراق، ۶۵ تن از نیروهای داعش در نزدیکی سامرا کشته و چند مرکز فرماندهی این پیکارجویان منهدم شد.

اعضای گروه تروریستی "دولت اسلامی" موسوم به داعش پالایشگاه بیجی، بزرگترین پالایشگاه عراق را آتش زدند. داعشی ها این کار را برای جلوگیری از پیشروی ارتش دولتی عراق به سوی مواضع آنها انجام دادند. به گفته ساکنان محل دود غلیظی از این پالایشگاه به آسمان بلند می شود. یگان های ارتش و نیروهای بسیج مردمی عراق در فاصله فقط دو کیلومتری از این تاسیسات استراتژیک واقع در 200 کیلومتری بغداد قرار دارند. یکی از فرماندهان نیروهای دولتی عراق اعلام کرد تمام راه های حرکت به سوی پالایشگاه بیجی و خود این پالایشگاه بمب گذاری شده اما ابراز اطمینان کرد که این نیروها خواهند توانست تمام این موانع را رفع کنند.

مقامات وزارت دفاع آمریکا اعلام کردند ایران به منظور بازپس‌گیری پالایشگاه نفت بیجی از طریق اعزام نیرو٬ توپخانه و دیگر تسلیحات سنگین وارد جنگ با گروه تروریستی داعش شده است.

بر اساس اطلاع‌ رسانی دو مقام آمریکایی که نخواستند نام‌شان فاش شود٬ ایران همراه با شبه ‌نظامیان شیعه عراق در روزهای اخیر نقشی مهم در آزادسازی بخش ‌هایی از شهر بیجی عراق که مسیر پالایشگاه از آن ‌ها می‌گذرد ایفا کرده است.

پنتاگون تایید کرد که گروه تروریستی "دولت اسلامی" در آستانه‌ ی تصرف کامل بزرگ‌ترین پالایشگاه نفتی عراق است. کلنل استیون وارن، سخنگوی پنتاگون، با اعلام این خبر در کنفرانس خبری خود گفت:«دشمن وارد محوطه‌ ی نفتی بیجی در شمال عراق شده و کنترل بخش ‌هایی از این پالایشگاه حالا به دست دولت اسلامی افتاده است.»

نیروهای داعش روز دوشنبه بار دیگر به خطوط دفاعی نیروهای عراقی در اطراف پالایشگاه بیجی، بزرگ ترین پالایشگاه نفتی این کشور حمله کردند. به گزارش خبرگزاری "رویترز"، نیروهای داعش در نتیجه عملیات سنگین توانستند به تاسیسات پالایشگاه بیجی وارد شده و کنترل بخشی از این تاسیسات را در دست بگیرند اما نیروهای دولتی با حمایت هوایی ائتلاف، تروریست ها را از این پالایشگاه عقب راندند.

جزعل حمادی، یکی از مسئولان محلی گفت در حال حاضر این پالایشگاه به طور کامل تحت کنترل نیروهای امنیتی است.

طبق اطلاعات اولیه در این عملیات حدود 100 تن از تروریست ها کشته شده اند.

پس از درگیری های شدید بین ارتش عراق و شبه نظامیان گروه موسوم به «دولت اسلامی» در منطقه پالایشگاه بیجی، نیروهای عراقی می گویند که کنترل این پالایشگاه در نزدیکی تکریت را به دست گرفته اند. تصاویر ویدیویی که در رسانه های اجتماعی منتشر شده است، شبه نظامیانی را نشان می دهد که در حال حمله به بزرگترین پالایشگاه نفت عراق هستند. این درحالیست که ارتش این کشور روز دوشنبه عملیاتی را در استان غربی انبار آغاز کرد که از هفته گذشته مورد حمله داعش قرار گرفته است. به گفته مقام های عراقی، این گروه با حمله مجدد به پالایشگاه بیجی قصد دارد مانع پیشرفت نیروهای ارتش در استان انبار شود.

در درگیریهای استان صلاح الدین که منجر به بازپس گیری مناطق از دست رفته بسیاری شد نیرو های داعش به سمت مرکز آن استان عقب نشینی کردند. گفته می شود داعش نام این استان را پس از عقب نشینی به موصل جنوبی تغییر داد. به علت این عقب نشینی، داعش «محمد توحیح » فرماندار موصل را اعدام و «حسن سلطان جباری » را به جای وی منصوب کرده است. همچنین در روز گذشته نبرد سنگینی میان ارتش عراق و داعش در شهر بیجی در جریان بوده است.

منبع خبر: Iraqi News

لینک منبع خبر: