بیت المقدس

مانور نظامی "الی بیت المقدس" با حضور فرماندهان ارشد سپاه پاسداران و بسیج برگزار شد و نیروهای نظامی هدف تعیین شده در مانور را که آزادسازی بیت ‌المقدس بود، تمرین کردند. ۱۲۰ گردان عملیاتی به همراهی محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و محمدرضا نقدی فرمانده سازمان بسیج در مانور روز جمعه شرکت داشتند. جعفری، فرمانده سپاه این مانور را نخستین رزمایش مشترک گردان‌های "امام حسین" سپاه و "بیت ‌المقدس" بسیج نامید و گفت ایران یک "ابرقدرت منطقه ‌ای" است که کشورهای دیگر حسرت داشتن توان نظامی آن را دارند.

با افزایش تنشها بین شهروندان فلسطینی و رژیم صهیونیستی، دست کم سه شهروند این رژیم کشته و بیش سی نفر دیگر زخمی شدند. این خشونتها در شهرهای مختلف فلسطین اشغالی از جمله، بیت المقدس، تل آویو و رعانانا اتفاق افتاد. شهر بیت المقدس از صبح سه شنبه صحنه حملات متعدد فلسطینیان بود. در نخستین حمله، دو فلسطینی با چاقو به مسافران یک اتوبوس حمله کرده و شانزده را زخمی کردند که حال هشت نفر آنها وخیم گزارش شده است. در حمله ای جداگانه، دو فلسطینی مسلح به سلاح های گرم و سرد به سرنشینان یک اتوبوس دیگر حمله کرده و هجده نفر را بشدت زخمی کردند.

هواپیماهای جنگی رژیم صهیونیستی در نخستین ساعات بامداد دوشنبه مناطقی در نوار غزه را بمباران کردند. رژیم صهیونیستی می گوید این عملیات را در پاسخ به پرتاب موشک از سوی حماس انجام داده است. نوار غزه در غرب رژیم صهیونیستی و در ساحل شرقی دریای مدیترانه قرار دارد.

در پی حملات شنبه شب دو فلسطینی به چند اسرائیلی، روز یک شنبه محله العیسویه در شرق بیت المقدس شاهد درگیری میان صدها جوان فلسطینی و نیروهای رژیم صهیونیستی بود. در این درگیری ها پلیس رژیم صهیونیستی به سمت معترضان گاز اشک آور شلیک کرد و معترضان نیز با پرتاب سنگ با پلیس درگیر شدند. تاکنون گزارشی از مجروح شدن یا دستگیری فردی منتشر نشده است. یکی از جوانان معترض می گوید: «کسانی که در اینجا هستند احساس نمی کنند که ابومازن (محمود عباس) آنها را نمایندگی می کند. او همدست کسانی است که وطن فروشی کرده اند.

بیت المقدس و کرانه باختری، شاهد تشدید تنش میان فلسطینیان و پلیس رژیم صهیونیستی در اعتراض به آنچه که “هتک حرمت مسجدالاقصی توسط اسرائیلیها” عنوان می شود، بود. فلسطینیان در رام الله شعار می دادند: “با خون و جانمان، خودمان را فدای الاقصی خواهیم کرد.” بنابر گزارشها، حداقل سه فلسطینی بر اثر شلیک گلوله سربازان اسرائیلی در نزدیکی نابلوس زخمی شدند. گزارشهایی نیز از بروز درگیری در الخلیل حکایت دارد. از محله جبل مکبر در بیت المقدس شرقی هم خبر می رسد که بر اثر درگیری میان پلیس ضد شورش رژیم اسرائیل و جوانان فلسطینی، سه پلیس اسرائیلی زخمی شدند.

فلسطینی های ساکن بیت المقدس عصر روز چهارشنبه در اعتراض به محل برگزاری جشن نور دست به اعتراض زدند.

در کرانه باختری، مردی فلسطینی با چاقو به دو سرباز رژیم اسراییل حمله کرد. در جریان این حمله یکی از سربازان به شدت زخمی شد و دیگری جراحات جزیی برداشت. عامل حمله با شلیک گلوله نیروهای پلیس اسراییل درجا جان باخت. به گفته پلیس اسراییل این حمله در جاده ارتباطی میان دو شهر رام الله و شهر نابلس روی داده است. هنوز از هویت عامل حمله و دو سرباز اسراییلی خبری منتشر نشده است.در ماه های اخیر بارها شاهد حملات این چنینی در بیت المقدس شرقی و کرانه باختری، که هر دو از سرزمینهای اشغالی فلسطینی ها هستند بوده ایم.

منبع خبر: یورونیوز

لینک منبع خبر:

پنج نفر در جریان حمله مردی مسلح به سلاح سرد در بیت المقدس زخمی شدند. عامل این حمله ابتدا با خودرو بسوی نیروهای پلیس رفت و سپس با چاقو به آنها حمله ور شد.

وی یکی از ساکنان بیت المقدس شرقی و عرب تبار است. در جریان این حمله پلیس رژیم صهیونیستی بسوی او تیراندازی کرد.

سخنگوی پلیس این رژیم در این باره گفت: “ این تروریست با عبور از پیاده رو به سوی پنج تن از نیروهای پلیس حمله ور شد. درست در همانجایی که چند ماه پیش شاهد حمله ای دیگر بودیم. وی در همان آغاز توسط نیروهای پلیس از پای در آمد.”

این حادثه در یک پست مرزی پلیس بین بیت المقدس شرقی و غربی رخ داد.