بوکوحرام

دامنه‌ی تنش و تشنج در جهان گسترده‌تر می‌شود. نهاد پژوهشی "نظارت بر درگیری‌های بین‌المللی"، علاوه بر ثبت ۱۹ کانون جنگی در جهان در سال گذشته، از سه منطقه‌ی پرتنش که امکان تبدیل وضعیت ناآرام آن‌ها به "جنگ تمام عیار" منتفی نیست، خبر می‌دهد.

روز جمعه یک بمب گذار انتحاری با منفجر ساختن خود در صفوف عزاداری شیعیان نیجریه که برای شرکت در مراسم عزاداری در آستانه اربعین حسینی، از شهر کانو در شمال این کشور به سمت شهر زاریا در حرکت بودند، 21 نفر از شیعیان را به شهادت رسانده و تعداد زیادی را مجروح ساخت. درحالی که مقامات پلیس اعلام کرده اند که نمی دانند چه کسانی پشت این اقدام انتحاری هستند، اما گمانه زنی ها حاکی از آن است که بوکو حرام مسئول این اقدام تروریستی می باشد. هفته گذشته نیز دو زن انتحاری با منفجر ساختن خود در بازار موبایل شهر کانو دست کم چهارده نفر را کشته و بیش از 100 نفر را مجروح ساختند.

ارتش نیجریه طی عملیاتی نظامی نزدیک به ۳۰۰ زن اسیر در دست شبه نظامیان بوکوحرام را آزاد کرد. در جریان عملیاتی که ارتش نیجریه هفته جاری به منظور تسخیر قلمرو بوکوحرام در جنگل سامبیسا، از آخرین مخفیگاه های این گروه به راه انداخت، سه اردوگاه بوکوحرام هدف حمله قرار گرفته است. جنگل های سامبیسا در یکصد کیلومتری چیبوک واقع شده است؛ شهری که بوکوحرام سال گذشته با حمله به آن نزدیک به ۲۰۰ دختر دانش آموز را ربود. اما به گفته سخنگوی ارتش، در میان زنانی که روز سه شنبه آزاد شده اند، هیچ نشانی از این دختران دانش آموز دیده نمی شود.

امیرسرتیپ احمد رضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش، در یک نشست خبری که به مناسبت روز ارتش برگزار شده بود، روز یکشنبه (۲۳ فروردین) توضیحاتی پیرامون برخی از نزاع‌های نظامی در منطقه ارائه داد. بنا به ارزیابی فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی، آمریکا از گروه‌های تروریستی بوکو حرام و داعش برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کند. پوردستان تاکید کرد که این گروه‌ها "به نیابت از آمریکا" دست به "جنایت" می‌زنند. پوردستان با توجه به تغییر آرایش قوای نظامی در منطقه افزود: «ما هم خود را برای فضای جنگ‌های نیابتی آماده می‌کنیم.

مقام های نظامی نیجریه اعلام کردند که تمام شهرهای بزرگ در منطقه وسیعی از شمال این کشور را از کنترل شبه نظامیان اسلامگرای بوکوحرام خارج کرده اند. تصاویر هوایی نشان دهنده ابعاد وسیع ویرانی شهرها و روستاهایی است که مورد هجوم این گروه قرار گرفته اند. ژنرال کریس اُلوکولاده، رییس سازمان اطلاعات ارتش نیجریه گفت: «تروریست ها پیچیدگی عملیات خود را افزایش داده اند. ما در کشور خودمان اقدام می کنیم و باید در استفاده از سلاح بسیار مراقب باشیم، باید مراقب خسارت های ناخواسته باشیم.

با تصرف روستای مالام فاتوری واقع در مرز نیجریه و نیجر و پایان یافتن مرحله اول، نبرد منطقه ای چند کشور آفریقایی علیه اسلامگرایان بوکوحرام وارد دومین مرحله خود شد. روستای استراتژیک و مرزی مالام فاتوری در شمال نیجریه تا 31 ماه مارس، پایگاه بوکوحرام در حمله به مناطق جنوبی نیجر و مناطق غربی چاد بود. ژنرال سِینی گاربا، فرمانده کل نیروهای مسلح نیجر می گوید:« هماهنگی با نیجریه به این دلیل که نیروهای مشترک چاد و نیجر مسئولیت رسیدگی به شهرستان های به کنترل درآمده را ندارد، یک ضرورت است. اکنون بر شرکای نظامی و غیرنظامی ما در نیجریه است تا مدیریت این مناطق را برعهده گیرند.»

رییس جمهور نیجریه، گودلاک جاناتان، وعده داده است ظرف مدت یک ماه، کشور را از وجود گروه تروریستی بوکوحرام پاک کند. وی در سخنان خود ابراز امیدواری کرد، گروگانهای گرفته شده توسط عوامل این گروه به زودی آزاد شوند. فرماندهی ارتش نیجریه مدتی قبل اعلام کرد، ارتش خود را برای حمله وسیع به مواضع گروه بوکوحرام آماده کرده است.

منبع خبر: BBC

لینک منبع خبر:

www.bbc.com/news/world-africa-31979524

توضیح عکس: نیروهای ارتش نیجریه در نبرد با بوکوحرام

در حساب کاربری بوکوحرام در توییتر یک فایل صوتی منتشر شده که ظاهرا با صدای ابوبکر شکائو، رهبر آن گروه ضبط شده است. هرچند این موضوع هنوز به طور مستقل تایید نشده است.

بیعت بوکوحرام، تازه‌ترین مورد از اعلام وفاداری یک گروه اسلامگرا با داعش است. در ماه نوامبر (کمتر از چهار ماه پیش) گزارش شد که گروه‌هایی از مصر، لیبی، الجزایر، یمن و عربستان سعودی با ابوبکر بغدادی، رهبر داعش بیعت کرده‌اند.

خبرگزاری یوروآسیا نوشت: در حالیکه به نظر می‌رسد کشورهای غربی بیشتر روی مبارزه داعش در خاورمیانه تمرکز کرده‌اند، مقام‌های جمهوری اسلامی ایران گفته‌اند که ایران حاضر است به کشورهای قاره آفریقا برای مبارزه با گروه افراطی بوکوحرام کمک کند. حسین امیرعبدالهیان معاون وزیر خارجه ایران که در اجلاس سران آفریقایی در آدیس‌آبابا شرکت کرده بود گفت که گروه‌های داعش و بوکوحرام، دو روی یک سکه‌اند و افزود که این دو افکار تکفیری تندروگرایانه‌ای دارند.

بوکوحرام عملیاتی تازه را علیه شهر مایدوگوری واقع در شمال شرقی نیجریه آغاز کرده است. این در حالی است که ارتش چاد روز شنبه به شبه نظامیان بوکوحرام یورش برد و ۱۲۰ تن از آنان را در شمال کامرون از پا درآورد.

صفحه‌ها