بوشهر

سرگئی کرینکو، رئیس شرکت "روس اتم" به خبرنگاران گفت: «ما برنامه ویژه ‌ای برای تاسیس فاز دوم نیروگاه بوشهر داریم و در حال حاضر تمام کارهای مقدماتی و آماده سازی مطابق با این برنامه انجام می‌ شود.» این مقام روسی از "کارهای طراحی و هماهنگی انتخاب مکان این نیروگاه" نیز خبر داده است. معاون حفاظت و امنیت سازمان انرژی اتمی ایران هم‌ زمان با سخنان رئیس شرکت روس اتم، اظهار امیدواری کرده است که دو نیروگاه جدید در سال آینده به چرخه سوخت کشور اضافه شود.

"لوان جاگاریان" سفیر روسیه در تهران اعلام کرد کارشناسان و متخصصان روسیه تحقیقات فنی-مهندسی را برای دومین و سومین بلوک های انرژی نیروگاه هسته ای شماره دو بوشهر آغاز کردند که قرار است تا پاییز امسال به اتمام برسد.

سفیر روسیه گفت: "کارشناسان و متخصصان ما در ماه ژانویه سال 2015 میلادی اجرای قرارداد را در خصوص انجام تحقیقات فنی-مهندسی و جمع آوری اطلاعات اولیه برای بلوک های جدید نیروگاه هسته ای شماره دو بوشهر آغاز کردند".

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که در حال حاضر ایران  2.5 تن اورانیوم را در سال غنی سازی می کند در حالی که نیاز های حداقل کشور 30 تن می باشد. به گفته این مقام، مذاکره کنندگان غربی در مورد برنامه هسته ای ایران حتی به این رقم هم راضی نیستند .

صالحی توضیح داد که مطابق با قرارداد ساخت نیروگاه بوشهر، سوخت برای نیروگاه در مرحله اول توسط روسیه تولید می شود. ایران هشت سال بعد باید قادر به تولید سوخت به تنهایی برای نیروگاه خود باشد. صالحی گفته است: "به منظور تامین حجم 30 تن اورانیوم غنی شده، ما نیاز به 190 هزار واحد SWU داریم".

منبع خبر: RUVR