بودجه

بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط یک پژوهشگر سیاسی در دانشگاه براون، جنگ عراق و افغانستان تقریبا 5000 میلیارد دلار برای مالیات دهندگان آمریکایی هزینه داشته است و این هزینه همچنان در حال افزایش است. طبق اعلام دکتر نتا کراوفورد محاسبات وی ورای محاسبات حسابداری عملیات ماورای بحار وزارت دفاع آمریکا بوده است. وزارت دفاع پیشتر مبلغ 1700 میلیارد دلار را مصروف جنگ عراق و افغانستان اعلام کرده بود.

باراک اوباما٬ رئیس‌جمهور آمریکا٬ خواستار بودجه‌ای ۱/ ۳ میلیارد دلاری از کنگره آمریکا برای تغییر و تحول در سیستم رایانه‌ای نهادهای دولتی این کشور شد. او در عین حال هشدار داد که در حال حاضر دولت آمریکا برای حفاظت از داده‌های حیاتی و بسیار مهم تنها به سیستم‌های کامپیوتری بسیار قدیمی اتکا دارد.

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا اولویت‌های دفاعی مندرج در بودجه درخواستی سال آینده را تشریح کرد، که نشان از تلاش مضاعف واشنگتن بر مقابله با سیاست‌های روسیه و همچنین مبارزه با گروه افراطی داعش در عراق و سوریه دارد.

در این بودجه ۵۸۳ میلیارد دلاری، درخواست شده است که هزینه‌های جاری دفاعی کشور بر "پنج چالش جاری" متمرکز باشد؛ از جمله جنگ قدرت با روسیه و چین، تهدیدهای منطقه‌ای کره شمالی و ایران و همچنین تقویت اقدامات ضد تروریستی.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که در راستای برنامه صرفه‌جویی در سال مالی پیش رو، بودجه‌اش را تا ۲۰ درصد کاهش می‌دهد. این صرفه‌جویی شامل نیروهای ارتش آمریکا در خارج از خاک این کشور هم می‌شود. این رقم پس از این کاهش به ۵۱ میلیارد دلار خواهد رسید. خبرگزاری بلومبرگ این خبر را به نقل از یک مقام دولتی که نامش را فاش نکرده منتشر کرده است. ۵۱ میلیارد دلار پایین‌ترین بودجه‌ای است که وزارت دفاع آمریکا از زمان حملات ۱۱ سپتامبر در سال ۲۰۰۱ برای نیروهای خارج از خاک آمریکا داشته است. بالاترین رقم بودجه پنتاگون برای نیروهای نظامی خارج از خاک آمریکا مربوط به سال ۲۰۰۸ و زمان ریاست جمهوری جرج بوش بود.