بوئینگ

خبرگزاری فاکس نوشت: نمایندگان ارشد حزب جمهوری خواه آمریکا مخالفت خود را با معامله بوئینگ و ایران (معامله 100 فروند هواپیمای تجاری) اعلام کردند با این استدلال که این معامله ممکن است موجب تقویت گروه های حزب الله و حماس شود. هرچند دولت اوباما نسبت به این معامله اعتراضی نداشته است، جمهوریخواهانی نظیر پیتر روسکام، آر-3 و جب هنسارلینگ طی نامه ای نسبت به استفاده تهران از هواپیماهای تجاری برای رفتارهای خصمانه، ابراز نگرانی کردند.

رژیم صهیونیستی اعلام کرد یک سیستم جدید دفاع موشکی پیشرفته که آن را با آمریکا ساخته، به طور "موفقیت آمیز" در روز آزمایش کرد. وزرات دفاع رژیم صهیونیستی گفت در این آزمایش یک موشک بالیستیک را با موشک دفاعی Arrow3  یا پیکان ۳ هدف قرار داد.

در حالی نمایشگاه بین المللی هوا فضای دبی روز پنجشنبه به کار خود خاتمه داد که کمپانی های بزرگ این بخش یعنی ایرباس و بویینگ برای امضای قراردادهای نه چندان بزرگ با مشتریان خود به توافق رسیدند.

کمپانی هواپیمایی «ویت جت ایر» از ویتنام سفارش خرید ۳۰ فروند هواپیمای ای ۳۲۰ کمپانی ایرباس را به این شرکت تسلیم کرد. این سفارش ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو برای ایرباس درآمد خواهد داشت.

از سوی دیگر شرکت بویینگ رقیب ایرباس برای فروش ۷۵ فروند مدل بی ۷۳۷ با کمپانی هندی «جت ایرویز» به توافق رسید. ارزش این معامله ۷ میلیارد دلار است.

وزارت امور خارجه آمریکا در این هفته قرارداد فروش کیت های هوشمندساز بمب به قیمت در مجموع 1.87 میلیارد دلار به رژیم صهیونیستی را تائید کرد. این کیت ها، بمب های عادی را به بمب های هدایت شونده دقیق تبدیل می کند.

آمریکا تلاش می کند نشان دهد که همکاری با اسرائیل در زمینه امنیتی گسترش می یابد. آژانس همکاری امنیتی وابسته به وزارت دفاع آمریکا که کنترل فروش اسلحه به خارجه را برعهده دارد، روز سه شنبه قانونگذاران آمریکایی را در جریان این معامله قرار داده و اطلاع داد تولید کنندگانی همچون "بوئینگ"، "لاکهید" ، Martin Corp ، General Dynamics Corp ، Raytheon Co از جمله صادر کنندگان هستند.