بنغازی

گروه افراطی داعش تعداد نیروهای خود در لیبی را دو برابر کرده است. با رشد توان نظامی این گروه در لیبی، دولتهای غربی نگران تکرار تجربه عراق و سوریه و درنتیجه بروز هرج و مرج در این کشور هستند.

به گفته فرمانده سربازان آمریکایی مستقر در آفریقا، شمار ستیزه جویان داعش در لیبی طی یک تا یک سال و نیم گذشته به چهار تا شش هزار نفر رسیده درحالی که تعداد شبه نظامیان محلی در شمال آفریقا افزایش چندانی نداشته است.

جنگ داخلی در لیبی، به رغم پی گیری مذاکرات صلح در خارج از این کشور، همچنان ادامه دارد و گروههای شبه نظامی به نبرد با یکدیگر ادامه می دهند. در عین حال، به تازگی نیروهای داعش هم نفوذ خود را در این کشور، و به ویژه در شهرهای بنغازی و سرت، گسترش داده اند. سرت اولین شهر مهم لیبی است که کنترل آن به دست داعش می افتد. در جریان تازه ترین درگیریها در این شهر، ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر کشته شده اند. منابع محلی از کشته شدن ۳۰ غیرنظامی خبر می دهند. نیروهای داعش ۱۲ نفر دیگر را هم سر بریده و به صلیب کشیده اند. در واکنش به این درگیری ها و پیشروی های اخیر داعش، اتحادیه عرب به درخواست دولت لیبی تشکیل جلسه داد.

در ماه‌های اخیر دامنه حضور و نفوذ گروه تروریستی "دولت اسلامی" به لیبی هم کشیده است. فعل و انفعالات سیاسی و نظامی داخلی و خارجی می‌تواند زمینه مناسب‌تری برای رشد این گروه ایجاد کند. در ابتدای ماه فوریه سفیر آمریکا در لیبی، که حالا به دلیل ناامنی در آنجا از کشور مالت کار خود را انجام می‌دهد، در یک پیام توئیتری این سوال را مطرح کرد که آیا کشور به لحاظ قومی و سیاسی از هم گسیخته‌ای مانند لیبی قدرت مقابله و دفع گروه "دولت اسلامی" را خواهد داشت؟ یازده روز بعد داعش با اقدام جنایتکارانه خود در لیبی عملا پاسخ این توئیتر را داد.

شبه نظامیان شعبه بانک مرکزی لیبی در شهر بنغازی را که در آنجا صد میلیارد دلار به شکل پول نقد و طلا نگهداری می شود، به تصرف خود در آوردند. طبق برخی از اطلاعات این بانک را افراد ژنرال خلیفه حفتر تصرف کرده اند که حامی دولت مورد شناسایی بین المللی در لیبی است. روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرد این بانک با دولت لیبی اختلاف داشت.