بمب گذاری

بنابر اعلام پلیس بنگلادش، در جریان اجرای مراسمی در محوطه بیرونی معبد کانتجیر در شمال بنگلادش که متعلق به هندوها می باشد، انفجار سه بمب دست ساز موجب زخمی شدن ده نفر گردید. پلیس شش نفر مظنون را در رابطه با این اقدام بازداشت کرده است. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجارها را برعهده نگرفته اما در هفته های اخیر عملیات های تروریستی علیه
اقلیت های دینی و مذهبی مانند شیعیان و مسیحیان در بنگلادش شدت گرفته است. داعش پیشتر مسئولیت اقدامات تروریستی مذکور علیه شیعیان و مسیحیان را برعهده گرفته بود.

وقوع چند انفجار در شهر بغداد، پایتخت عراق دستکم ۳۴ کشته برجا گذاشت. یکی از انفجارها که یک بمب گذاری انتحاری بود، داخل یک رستوران در منطقه شیعه نشین “بغداد نو” رخ داد که علاوه بر کشته شدن ۲۰ تن، دستکم ۵۰ نفر نیز مجروح شدند.

همچنین دو انفجار دیگر در مرکز یک بازار محلی در جنوب شرقی بغداد رخ داد که دهها کشته و مجروح بر جا گذاشت. این انفجارها تنها ساعاتی پیش از اعمال مقررات منع آمد و رفت شبانه صورت گرفت. وزیر کشور عراق در واکنش اظهار داشت که به نظر نمی رسد این انفجارها با اعمال مقررات منع آمد و رفت شبانه مربوط باشد. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجارها را برعهده نگرفته است.

بر اساس کالبدشکافی و اظهارات اولیه مقامات آرژانتین از جمله سرجیو برنی، وزیر امنیت این کشور، علت مرگ آلبرتو نیسمن دادستان پرونده انفجار در آمیا، مرکز یهودیان بوئنوس آیرس «احتمالا خودکشی» بوده است. وی در گزارشی ۳۰۰ صفحه ای، کریستینا فرناندز، رئیس جمهوری و برخی دیگر از مقامات آرژانتین را به خاطر برقراری و تسهیل روابط تجاری با ایران به «لاپوشانی نقش تهران در انفجار آمیا» متهم کرده است. قرار بود او در همین خصوص در جلسه غیرعلنی کنگره شهادت دهد.