بمب کثیف

جان ویل، دریادار نیروی دریایی بریتانیا معتقد است که باید جلوی داعش گرفته شده و از اجرای عملیات تروریستی در بریتانیا جلوگیری شود. این دریادار نیروی دریایی بریتانیا استفاده از موشک های بالستیکی "ترایدنت" برای حمله به مواضع گروه تروریستی داعش را امکان پذیر دانست. این موشک ها با حداکثر برد بیش از 11 هزار کیلومتر قادر به حمل کلاهک هسته ای هستند.

ایران به خاطر خطر دستیابی سازمان های تروریستی به سلاح رادیوآکتیوی "بمب کثیف" و استفاده آنها از این بمب هشدار داد. علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در سخنرانی خود در نشست عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی ضمن اعلام این مطلب اذعان کرد که کشورهای رساننده کمک های مالی یا مادی به سازمان های تروریستی باید در صورت بروز چنین مسائلی پاسخگو باشند.

"بمب کثیف" نوعی بمب است که در آن از یک انفجار غیرهسته ‌ای برای پراکندن مواد رادیوآکتیوی و آلوده کردن محیط زیست استفاده می شود.

دانشمندان اسرائیلی باصطلاح "بمب های کثیف" را ساخته و آزمایش کردند که حاوی مواد رادیوآکتیو هستند.

طی چهار سال، از سال 2010 تا سال 2014 انفجارات آزمایشی درنواحی بیابانی صورت گرفته و دانشمندان در جریان آنها تلاش کردند خرابی های ناشی از انفجار "بمب های کثیف" را ارزیابی کنند که تا به حال علیه هیچ کشوری مورد استفاده قرار نگرفته اند.

خبرگزاری روسی RT از مقامات رسمی اسرائیل از جمله وزارتخانه های دفاع و اطلاعات این کشور درخواست کرد این خبر را مورد تفسیر قرار دهند اما آنها از این کار امتناع ورزیدند.

گروه داعش با تسلط بر منابع مواد رادیواکتیو در دانشگاه موصل امکان دستیابی به فناوری ساخت بمب کثیف – که از ترکیب مواد رادیواکتیو و مواد منفجره معمول به دست می آید -  را دارد. برابر اعلام کارشناسان این بمب قابلیت آلوده کردن محیط را دارد. بر طبق بررسی ها در این دانشگاه 40 کیلوگرم اورانیوم وجود داشته که به دست داعش افتاده است ،هرچند این احتمال وجود دارد که این گروه تخصص کافی برای ساخت این نوع سلاح را نداشته باشد.

منبع: Newsweek