بلژیک

بلژیک اولین حملات هوایی خود علیه داعش را در اواخر سال 2014 صورت داد ولی به علت فشار افکار عمومی و ترس از ورود به درگیری های گسترده تر، از ائتلاف علیه داعش خارج شد. با این وجود دولت بلژیک پس پشت سر گذراندن عواقب سنگین حملات تروریستی داعش در بروکسل، اعلام کرده است که این کشور حملات هوایی با جنگنده های اف-16 بر علیه گروه های جهادی را از عراق به سوریه گسترش خواهد داد. سخنگوی نخست وزیر این کشور در این خصوص اعلام کرده است که حملات هوایی تنها به مناطق تحت کنترل داعش و گروه های تروریستی دیگر که در قطعنامه 2249 سازمان ملل تاکید شده است، محدود خواهد شد.

دادستان بلژیک از دستگیری چند نفر در ارتباط با حملات مرگبار بروکسل و پاریس خبر داد. یکی از دستگیر شدگان به گفته منابع پلیس بلژیک، محمد عبرینی ۳۰ ساله است. وی پیش تر به همراه صلاح عبدالسلام مظنون به دست داشتن در حملات مرگبار ماه نوامبر پاریس و تحت تعقیب بود.

همچنین گفته می شود عبرینی همان «مرد کلاه به سر» در فرودگاه بروکسل است که تصویرش در کنار دو بمبگذار انتحاری دیگر در فرودگاه زوانتم توسط دوربین های مداربسته ثبت و ضبط شده بود.

در بیانیه پایانی نشست دوروزه امنیت هسته‌ای واشنگتن حدود ۵۰ شرکت‌کننده نسبت به خطر "رو به رشد" دسترسی گروه‌های افراطی به مواد هسته‌ای و رادیواکتیو هشدار دادند. در این بیانیه آمده است: «کار بیشتری باید انجام شود تا دست‌اندرکاران غیر دولتی از دسترسی به مواد اتمی یا دیگر مواد رادیواکتیو که می‌تواند مورد استفاده اهداف تبهکارانه قرار گیرد بازداشته شوند.»

دولت بلژیک سطح هشدارهای امنیتی در بروکسل، پایتخت آن کشور، را به بالاترین حد ارتقا داده است.

بلژیک شنبه ۲۱ نوامبر درباره یک تهدید قریب‌الوقوع هشدار داده است ولی بنا به گزارشها هنوز مشخص نیست که چه چیزی مقام‌های آن کشور را به چنین اقدامی واداشته است.

بنا بر گزارش شبکه رادیویی "rtl" بلژیک، پلیس این کشور عبدالسلام صلاح، مظنونی که در رابطه با حملات پاریس تحت تعقیب بین‌المللی بود را دستگیر کرده است. وزیر کشور فرانسه می‌گوید، پلیس شب گذشته ۱۶۸ خانه در سطح کشور را بازرسی کرده است. بر این اساس، ۲۳ نفر دستگیر شده اند و ۳۱ قبضه سلاح ضبط شده است؛ ۱۰۴ نفر نیز تحت حبس خانگی قرار گرفته ‌اند. منابع نزدیک به تحقیقات می‌گویند، یک بلژیکی به نام عبدالحمید عبود که هم‌ اکنون در سوریه است، احتمالا هدایتگر حملات و سرکرده اصلی سوء قصدهای پاریس بوده است. پلیس بلژیک از عملیات جدیدی در بروکسل خبر داد.

به گفته «استفان فانبوت» وزیر دفاع بلژیک، این کشور در راستای تامین 1500 نفر نیروی ائتلاف، درخواست اعزام 50 مستشار نظامی به عراق را دریافت کرده است. همچنین این کشور ماموریت شش جنگنده خود را که برای بمباران مواضع داعش به اردن اعزام کرده بود به مدت 6 ماه دیگر تمدید کرد. به گفته این مقام دولتی، مستشاران نظامی فقط در امور آموزش و راهنمایی نظامیان عراقی فعالیت می کنند و در هیچ عملیات نظامی شرکت نخواهند داشت.

منبع خبر: Iraqi News

لینک منبع خبر: