بغداد

یک تروریست انتحاری با برخورد خودرو بمبگذاری شده خود به یک ایست بازرسی در شهری شیعه نشین در شمال بغداد سبب کشته شدن حداقل 14 نفر شد. هنوز کسی مسئولیت این حمله را که ویژگی های حملات داعش را داشته است بر عهده نگرفته است. داعش در سال اخیر مقادیر زیادی از قلمرو خود را از دست داده است که نمونه اخیر آن شهر استراتژیک فلوجه بود که قریب به یک ماه پیش از تصرف این گروه تروریستی آزاد شد. با این وجود این گروه تقریبا هر روز حملاتی را در بغداد و اطراف آن و همچنین سایر کشورها ترتیب داده است.

کریستوفر گارور سخنگوی ائتلاف بین المللی به رسانه های گفته است که شمار نیروهای ائتلاف بین المللی در عراق به 7000 نفر رسیده است که شامل کارکنان سفارت آمریکا در بغداد نیست. وی اضافه کرده است که این ائتلاف طی هفته گذشته 70 حمله هوایی بر علیه مواضع داعش صورت داده است. همچنین 450 حمله هوایی در پشتیبانی از ارتش عراق در اطراف رود فرات صورت گرفته است. گارور گفته است که ائتلاف 23000 و 750 نفر از نیروهای عراقی را آموزش داده است.

یک تروریست انتحاری از اعضای داعش با انفجار خودروی بمب گذاری شده خود در یک ایست بازرسی در نزدیکی بغداد سبب کشته شدن چهار نفر شد. طبق گزارش مقامات رسمی، علاوه بر تلفات مذکور، این انفجار که در منطقه حسینیه در شمال شرقی پایتخت روی داد سبب زخمی شدن 21 نفر نیز شده است. داعش با انتشار بیانیه ای ادعا کرد که این حمله انتحاری توسط یک مرد عراقی و در منطقه شعاب (در همسایگی حسینیه) صورت گرفته است.

طبق اطلاع منابع پلیس عراق، 12 نفر طی حمله یک خودروی بمب گذاری شده در بازاری در نزدیکی بغداد کشته و تعدادی دیگر نیز زخمی شده اند. طبق اذعان پلیس، خودرو بمب گذاری شده در نزدیکی بازار تره بار در شهر رشیدیه منفجر شده است. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله که منجر به زخمی شدن 37 نفر شده است را بر عهده نگرفته است. از زمان حمله تروریستی داعش به منطقه الکراده بغداد، حمله های متعددی در پایتخت عراق، بغداد انجام شده است.

طبق گزارش پلیس، حداقل 125 کشته و 150 زخمی حاصل حمله تروریستی گروه داعش به بغداد بوده است. یک خودرو بمب گذاری شده در منطقه پر رفت و آمد کرادا بغداد منفجر شده است. منطقه مزبور که اکثرا شیعه نشین است به علت حضور مردم برای خرید های ماه مبارک رمضان بسیار شلوغ بوده است. حیدر العبادی که از منطقه بازدید می کرد سه روز را عزای عمومی اعلام نمود. 

حداقل 12 کشته و 32 زخمی حاصل حمله انتحاری با جلیقه بمب گذاری شده در مسجد ابوغریب در غرب بغداد بوده است. طبق گزارش خبرگزاری رویترز و بر اساس گزارش های مقامات رسمی، این حمله انتحاری در حالی مسجد سنی ها در ابوغریب (که در حد فاصل بین بغداد و فلوجه قرار دارد) را هدف گرفته است که نمازگزاران در نیمه شب برای عبادت در آن جمع شده بودند. در گزارشی دیگر که توسط خبرگزاری اسوشیتدپرس منتشر شده است، تعداد کشته های این حمله 14 نفر گزارش شده است.

ارتش عراق طی عملیات فلوجه با مقاومت شدید داعش و ضدحملات این گروه مواجه شده است. تلاش جدید ارتش عراق پس از آن صورت می گیرد که یک هفته از آغاز عملیات فلوجه، شهری در 50 کیلومتری غرب بغداد، می گذرد. در حدود 50000 شهروند ساکن این شهر و صدها خانواده در این شهر به دام افتاده اند. در همین حال، ستیزه جویان داعش موجی از بمب گذاری ها را در بغداد و اطراف آن صورت داده اند.

نیروهای امنیتی عراق تلاش کردند با پرتاب گاز اشک­آور به سمت تظاهرکنندگانی که به منطقه سبز بغداد هجوم آورده بودند از ورود این افراد به منطقه جلوگیری نمایند. در این جریان تعدادی زخمی شدند. تظاهرکنندگان که اغلب از طرفداران مقتدا صدر بودند، بواسطه تاخیر در مبارزه با فساد و عدم توانایی دولت در تامین امنیت به خیابان ها آمدند. برخی از تظاهرکنندگان تلاش کردند تا به دفتر نخست وزیر وارد شوند که با اعلام حکومت نظامی در بغداد این امر ناکام ماند. حکومت نظامی اعلام شده تا اطلاع ثانوی پابرجا خواهد ماند.

گروه تروریستی داعش، مسئولیت حمله به نیروگاه گاز شهر بغداد را بر عهده گرفت. این حمله آخرین حمله از سری حملات این گروه تروریستی در روزهای اخیر است که مجموعا بیش از 100 کشته بر جای گذاشته است. فرماندار بغداد، علی التمیمی گفت که 10 نفر که شامل 7 افسر پلیس و 3 نگهبان می شوند در این حمله که در منطقه تاجی در شمال بغداد صورت گرفته است، کشته شده اند. مقامات پلیس می گویند که این حمله با یورش یک خودروی حامل بمب به ورودی نیروگاه و سپس انفجار خودروی دوم در داخل نیروگاه صورت پذیرفته است.

هزاران تن از حامیان متقدی صدر روحانی شیعه عراقی روز شنبه با ورود به منطقه سبز بغداد٬ پارلمان عراق را اشغال کردند. در پی این واقعه در بغداد وضعیت فوق العاده اعلام شده است.

حامیان صدر هفته هاست که با راهپیمایی در خارج از منطقه سبز خواهان تصویب اصلاحات مورد نظر دولت حیدر العبادی نخست وزیر عراق هستند. روز شنبه و در پی عدم موفقیت پارلمان برای رای گیری درباره اصلاحات اساسی در دولت٬ مخالفان که در بیرون منطقه سبز تجمع کرده بودند بدون بازرسی وارد این منطقه شدند.

صفحه‌ها