بشار اسد

Assad to US media on leading Syria: ‘Captain of the ship doesn’t jump into water’

بشار اسد در دیدار با خبرنگاران رسانه های غربی از نحوه اطلاع رسانی آنها درباره جنگ داخلی سوریه انتقاد کرد. به گفته وی رسانه های غربی در حالی از اسد بدگویی می کنند که از سوی دیگر تروریست ها را تطهیر کرده و از آنان به عنوان « جنگجویان آزادی» یاد می کنند، آنها از آنچه که در سوریه می گذرد، تصویری سیاه و سفید ارائه می دهند.

US seeks to enforce global dominance by unleashing war on countries who oppose it – Assad

بشار اسد رییس جمهوری سوریه در جدیدترین مصاحبه خود، گفته است که ایالات متحده برای دستیابی به اهداف خود و دستیابی به هژمونی دست به خرابکاری و فروپاشی دولت های دیگر می زند. آمریکا هرکجا که نسبت به از دست رفتن قدرت خود بیمناک می شود، در این رابطه به زور متوسل می شود.

وی این مصاحبه را با فصلنامه ایرانی مطالعات سیاست خارجی انجام داده است.

حسین امیرعبداللهیان مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی ایران بر حمایت قاطعانه جمهوری اسلامی از دولت و ملت سوریه تاکید مجدد نمود.  وی در این خصوص گفت: "ایران با قاطعیت به حمایت خود را از مردم، دولت و رییس جمهور قانونی سوریه یعنی بشار اسد ادامه خواهد داد.

فارین پالیسی نوشت: نبرد حلب تبدیل به یک مشکل امنیتی جدی برای ایالات متحده شده است. جنگ برای بازپس گیری دومین شهر بزرگ سوریه سبب اتحاد دو ائتلاف اپوزیسیون شده است. هدف این دو ائتلاف شکست دادن بشار اسد است ولی این دو ائتلاف یک اشتراک مهم دیگر نیز دارند و آن اینکه  هیچیک کمک مهمی از واشینگتن برای شکست حصر یکماهه دولت دریافت نکرده اند.

دولت سوریه موفق شد شهر درایا را پس از 4 سال محاصره و بر مبنای توافق صورت گرفته با شورشیان بازپس گیرد. آخرین اتوبوس های حامل شورشیان از شهر مزبور خارج شده و به سمت شهر ادلب که در کنترل شورشیان است حرکت کرده است. شورشیان تمام سلاح های سنگین خود را نیز پیش از خروج، واگذار کرده اند. همچنین هزاران شهروند نیز طی توافق مزبور از شهر خارج شده و از محاصره چندین ساله رها شدند.

ایالات متحده آمریکا و روسیه در خصوص برقراری صلح در سوریه به توافق نهایی نزدیک شده اند. هر دو طرف گفته اند که توافق نهایی را در در روزهای آتیه نهایی خواهند نمود. جان کری وزیر امورخارجه آمریکا به خبرگزاری ها گفت که ما و همتایان روس مان بر سر نقشه راه به توافق رسیده ایم هرچند وی از ارائه جزئیات بیشتر امتناع نمود. رییس جمهور بشار اسد بخشی از این مذاکرات نبوده ولی در عوض مذاکرات بر یافتن راه حلی موثر برای پایان دادن به خشونت ها و درگیری ها بوده است.

نخست وزیر ترکیه، بنعلی ییلدریم به خبرگزاری ها گفت که کشورش متبوعش نقش خود را در سوریه در شش ماه آینده پررنگتر خواهد کرد تا بدینوسیله از تجزیه سوریه جلوگیری شود. ییلدریم اذعان نمود که هرچند ممکن است بشار اسد در کوتاه مدت نقش رهبری سوریه را ایفا کند ولی در بلندمدت نباید در آینده سوریه نقشی داشته باشد. ترس اصلی ترکیه آنست که با قدرت گرفتن کردهای سوریه، کردهای ترکیه نیز قدرت گرفته و بر طبل جدایی طلبی بکوبند.

دولت سوریه ویدئوهایی را منتشر کرده است که در آنها بمباران مواضع شورشیان در جنوب غربی شهر حلب نمایش داده می شود. پیشتر، شورشیان ادعا کرده بودند که موفق به شکستن حصر حلب شده اند؛ ادعایی که توسط دولت رد شد. ظاهرا در حدود 250.000 نفر در شهر حلب زندگی می کنند. بمباران مواضع شورشیان همچنان ادامه دارد. ائتلاف شورشیان اعلام کرده اند که حملات جدید را برای شکستن حصر حلب انجام خواهند داد.

جمهوری اسلامی ایران که حامی دولت بشار اسد است، از همسایه خود، ترکیه خواسته که موضع خود را نسبت به سوریه تغییر دهد.

شیخ قاسم نعیم جانشین دبیرکل حزب الله (گروهی که در حمایت از دولت مشروع بشار اسد در سوریه بر علیه شورشیان تحت حمایت غرب می جنگد) گفته است که حزب الله، ایران و روسیه تا انتها در کنار بشار اسد خواهند بود. وی در مصاحبه ای که با رویترز داشت گفت که بازپیش گیری حلب (دومین مهمترین شهر سوریه) نبردی سرنوشت ساز خواهد بود هرچند که هدفی عاجل نیست.

صفحه‌ها