بریتانیا

Boris Johnson urged to promote human rights after Saudi Arabia gaffe

بورییس جانسون که پس از ابراز سخنان اخیرش درباره عربستان و نقش ان کشور در منطقه مورد انتقاد به ویژه از سوی حزب محافظه کار قرار گرفته است، در کنفرانس مشترک مطبوعاتی که با وزیر خارجه سعودی داشت، گفت که ما تنها از وضیعت انسانی در یمن نگرانی عمیق داریم.

وی سه روز پس از اینکه گفته بود عربستان سعودی از اسلام برای دامن زدن به جنگ نیابتی استفاده می کند، در این کنفرانس بیان کرد که من خبر دوستی میان دو کشور تاکید می کنم.

Boris Johnson refuses to apologise for Saudi Arabia comments

روز پنج شنبه بوریس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا به دلیل سخنانش درباره نقش عربستان سعودی مورد توبیخ از سوی نخست وزیر قرار گرفت. وی عربستان سعودی را متهم ساخته بود که در رقابت با ایران، هر دو کشور درگیر جنگ نیابتی هستند.

انتقادها از وی به خاطر سخنانش علیه عربستان سعودی که از متحدان بریتانیا در منطقه خاورمیانه است گسترش یافته به نحوی که برخی معتقدند وی باید به منصب دیگری در دولت گمارده شود. سر مالکوم رایفکایند گه سابقا وزیر امورخارجه بود، یکی از این افراد است.

Theresa May announces joint effort on security in Gulf

ترزا می نخست وزیر بریتانیا که به بحرین سفر کرده است، می گوید با کشورهای عرب خلیج فارس برای تامین امنیت آنها همکاری خواهد کرد، این همکاری ها بر مقابله با تامین گروه های ترور متمرکز خواهد بود. در عین حال وی از وضعیت حقوق بشر در بحرین ابراز نگرانی کرد.  

UK drafts UNSC resolution calling for ‘immediate’ ceasefire in Yemen

در پی بمباران یک مراسم ختم توسط جنگنده های سعودی که منجر به انتقادات گسترده ای شد، اعلام شده که لندن در حال آماده کردن پیش نویس قطعنامه ای برای شورای امنیت سازمان ملل است که خواستار آتش بس فوری در یمن می باشد. این در حالی است که بریتانیا فروش تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف نساخته است.

نماینده بریتانیا در سازمان ملل متحد، ماتیو ریکرافت، از آماده سازی این پیش نویس خبر داده است. این قطعنامه همچنین بر انتقال کمک های بشر دوستانه به مردم یمن متمرکز خواهد بود.

UK supports call for independent UN human rights mission to Yemen

بریتانیا نیز نام خود را در لیست کشورهای درخواست کننده برای انجام یک تحقیق مستقل از سوی شورای حقوق بین الملل سازمان ملل درباره یمن قرار داد.

این اتفاق نمایانگر تغییر در سیاست دولت بریتانیا در قبال این مسئله است. اکنون بریتانیا برای نخستین بار پذیرفته است که برای بررسی وضعیت حقوق بشر نیاز به نظارت دقیق متخصصان بین المللی است.

UK accused of blocking UN inquiry into claim of war crimes in Yemen

به گفته گروه های حقوق بشری در حالی که هلند به دنبال جلب حمایت کشورها از پیشنهاد این کشور مبنی بر انجام تحقیق از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره کشتار غیرنظامیان و جنایت جنگی در یمن از سوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی است، بریتانیا از انجام این تحقیق ممانعت می کند.

همچنین این کشور مانع تلاش های اتحادیه اروپا برای تشکیل یک گروه تحقیق بین المللی درباره جنگ در یمن شده است. 

گروهی از فعالان ضدجنگ بریتانیایی در اعتراض به تصمیم دولت بریتانیا برای شرکت در عملیات هوایی علیه داعش در سوریه، در چندین خیابان لندن تظاهرات کردند. تظاهرات کنندگان با اشاره به تجربه شرکت بریتانیا درجنگ عراق، انجام هرگونه حملات هوایی در سوریه را نادرست دانستند. آنها پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آن نوشته بود: «سوریه را بمباران نکنید» با این حال دولت محافظه کار دیوید کامرون اکنون در انتظار تایید و چراغ سبز پارلمان این کشور است تا حملات هوایی علیه داعش در سوریه را آغاز کند. در حزب کارگر البته نوعی اختلاف نظر درباره این مسئله وجود دارد.

مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا، یک روز پس از دیدارش با مقامات و افسران عراقی در بغداد، ماموریت حملات هوایی جنگنده های کشورش به مواضع داعش را تا مارس سال ۲۰۱۷ میلادی تمدید کرد.

مقامات 21 کشور عضو گروه ائتلاف جنگ علیه داعش، برای بررسی عملیات این گروه علیه جهادگرایان در عراق و سوریه در لندن گرد هم آمده اند. ادامه عملیات نظامی علیه داعش، شناسایی منابع تامین مالی این گروه، کمکهای بشر دوستانه به افراد آواره و البته بررسی مقابله با جهادگرایان خارجی پس از حملات اخیر در پاریس، از جمله موضوعات مورد بحث در این اجلاس عنوان شده است. مقامات تعدادی از کشورهای عربی و ترکیه نیز در این اجلاس حضور دارند.

همزمان نخست وزیر بریتانیا و ترکیه از توافق خود برای تبادل لیست مسافرانی که بین دو کشور سفر می کنند، خبر داده اند.