برنامه موشکی

یکی از مقام های وزارت امورخارجه، با تاکید بر اینکه ایران با قدرت هر چه تمام تر به توسعه برنامه موشکی خود خواهد پرداخت از اظهارات صدراعظم آلمان در این خصوص انتقاد کرد. پیشتر آنگلا مرکل صدراعظم آلمان خطاب به نمایندگان پارلمان این کشور در برلین گفته بود که موشک پرتاب شده توسط ایران در ابتدای امسال نقض قطعنامه اتحادیه اروپا مبنی بر خودداری این کشور نسبت به توسعه برنامه موشک های با قابلیت حمل کلاهک هسته ای، ظرف 8 سال بوده است.

سردار حسین دهقان، وزیر دفاع ایران پیشنهاد جان کری وزیر امور خارجه آمریکا برای گفت و گو درباره آزمایش های موشکی ایران را رد کرده و گفته "جان کری حرف مفت نزند".

وزیر دفاع ایران گفت "اگر آمریکایی ها به دنبال رفاه، ثبات و آرامش در هر جای دنیا هستند، یک راه بیشتر ندارند و آن هم این است در امور داخلی دیگر کشورها مداخله نکنند و در آن مناطق حضور پیدا نکنند و جریان‌های افراطی آدم‌کش را تقویت نکنند و به جان ملت‌ها نیندازند."

شورای امنیت سازمان ملل متحد خبر داد که با در نظر گرفتن تمهیدات تازه‌ای در پی نظارت بر اجرای تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران و محدودیت‌ها علیه برنامه موشکی آن است که به‌رغم برداشته شدن تحریم‌های اتمی هنوز بر جای خود استوارند.

به گزارش اسوشیتدپرس، این تمهیدات جدید قرار است جایگزین کمیته شورای امنیت شود که بر تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران تا زمان برداشته شدن آن‌ها در روز شنبه گذشته (۱۶ ژانویه/ ۲۶ دی) نظارت می‌کرد.

به گزارش خبرگزاری ها، بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی دولت آمریکا، در هاوایی به خبرنگاران گفت که دولت آمریکا پیش از اعلام تحریم‌هایی جدید علیه ایران که در ارتباط با برنامه موشکی این کشور است، باید یک رشته کارهای دیپلماتیک و فنی را تکمیل کرده باشد.

به گفته بن رودز، به تعویق افتادن اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران نتیجه فشاری نیست که از سوی دولت ایران به آمریکا وارد آمده است. معاون مشاور امنیت ملی دولت آمریکا گفت: «ما باید پیش از اعلام تحریم‌های جدید کارهای بیشتری انجام دهیم، اما این چیزی نیست که بخواهیم در باره آن با دولت ایران مذاکره کنیم.»

تحلیل­گر: مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی

" فشارهای آنها نتوانسته است ملت ایران را تضعیف کند یا به عقب نشینی وادار کند؛ نه تحریم اقتصادی شان، نه تحدی نظامی شان، نه فشار سیاسی شان، نه جنگ روانی شان. امروز ما از پانزده سال قبل، از بیست سال قبل، از بیست و هفت سال قبل، بسیار قوی تر هستیم "

مقام معظم رهبری (مدّظلّه العالی)

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی، به بحث‌های اخیرا مطرح‌شده در مورد برنامه موشکی ایران واکنش نشان داد. عراقچی در گفت‌وگویی تلویزیونی تصریح کرد که برنامه موشکی جمهوری اسلامی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ارتباطی ندارد و "قابل مصالحه و مذاکره نیست".

در روزهای گذشته روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال اعلام کرد که تحریم‌هایی علیه حدود ١٢ شرکت و اشخاص حقیقی در ایران، هنک‌ کنگ و امارات متحده عربی که مظنون به ایفای نقش در توسعه موشک‌های بالستیک ایران هستند وضع خواهد شد.

وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی گفته‌ بود که وزارت خزانه‌داری طبق توافق هسته‌ای ایران و ١+٥ در ماه ژوئیه می‌تواند افراد و سازمان‌های مظنون به دست داشتن در توسعه صنایع موشکی ایران را در لیست سیاه قرار دهد.

به‌رغم موفقیت حامیان توافق اتمی با ایران در مجلس سنای آمریکا، ایالات متحده آمریکا بر گسترش طرح سیستم دفاعی موشکی در خاورمیانه ادامه خواهد داد. شماری از مقامات عالی ‌رتبه‌ی نظامی پیشین و فعلی آمریکا با تایید این خبر به رویترز گفتند که آمریکا کماکان سامانه موشکی ایران در منطقه را تهدیدآمیز می ‌داند و به اجرای تدابیر امنیتی برای پیشگیری از اقدامات احتمالی ایران، ادامه خواهد داد. رابرت شر، دستیار ویژه ‌ی امور استراتژیک وزیر دفاع آمریکا به رویترز گفت که پنتاگون به تقویت طرح سامانه ‌ی دفاعی موشکی در خاورمیانه با همکاری شرکای منطقه‌ای خود ادامه خواهد داد.

سردار حسین دهقان، وزیر دفاع ایران تاکید کرد که مسائل مربوط به موشک‌ های ایران هیچ‌‌گاه در دستور کار مذاکرات هسته‌ ای نبوده و "نظام برنامه‌ های خود در این زمینه را با قاطعیت به اجرا می ‌گذارد". دهقان تاکید کرد که اجازه دسترسی به اسرار نظامی ایران به هیچ مرجعی داده نمی‌شود.

طبق توافق وین، تحریم‌های تسلیحاتی ایران برای ۵ سال و محدودیت دستیابی به تکنولوژی موشکی تا ۸ سال دیگر ادامه خواهد داشت. در توافق هسته ‌ای این نیز پیش ‌بینی شده که اگر ایران به تعهدات خود عمل نکرد، تحریم‌های لغو شده به طور خودکار دوباره به جریان بیفتند.

خبرگزاری یاهو نوشت: نتانیاهو٬ نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بار دیگر از تفاهم اتمی لوزان انتقاد کرد. او این ایراد را مطرح کرد که چارچوب سیاسی حاصل شده در مذاکرات شش قدرت جهانی با ایران به موشک‌ های دوربرد ایران پرداخته نشده است. نتانیاهو سه ‌شنبه (۷ آوریل/ ۱۸ فروردین) در صفحه توییتر خود این مساله را مطرح کرده که چارچوب (توافق هسته ‌ای) با ایران برنامه موشکی بین ‌قاره‌ ای این کشور را مورد بررسی قرار نداده است؛ در صورتی که تنها هدف آن تجهیز این موشک‌ ها به کلاهک هسته ‌ای است.

صفحه‌ها