برجام

Iran says extension of sanctions act shows U.S. unreliable

وزیر امور خارجه ایران، محمد جواد ظریف روز گذشته اعلام کرد که اقدام سنای آمریکا برای تمدید قانون داماتو به مدت 10 سال دیگر، نشان می دهد این کشور به تعهدات خود وفادار نمی ماند.  

وی افزود: « از نظر جامعه جهانی تمدید و گسترش تحریم ها علیه ایران، نشان دهنده غیرقابل اعتماد بودن این کشور است.»

علی اکبر صالحی معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی گفته است که توافق اتمی بین ایران و پنج قدرت جهانی ممکن است روزهای سختی را پس از به قدرت رسیدن رییس جمهوری جدید آمریکا تجربه نماید چون ممکن است در طول اجرای برجام خدشه ایجاد شود. صالحی افزود که تعهد به شرایط برجام یک موضوع شخصی نبوده و رییس جمهور بعدی آمریکا باید متعهد بر قوانین بین المللی عمل نماید.

طبق اطلاع منابع آگاه، احتمال دیدار وزرای امورخارجه ایران و 5+1 در 22 سپتامبر در نیویورک وجود دارد. طبق گزارش های واصله، دیدار مزبور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت خواهد گرفت. این دیدار اولین دیدار در نوع خود پس از توافق تاریخی اتمی (برجام) است. چنین بنظر می رسد که دو طرف گفتگوها را در خصوص نارضایتی تهران در مورد اقدامات انجام شده توسط غرب به منظور برقراری ارتباط بانکی ایران با جهان ادامه دهند.

نویسنده گزارش اخیر که یافته بود آمریکا و متحدان غربی اش برای ایران استثنائات پنهانی در خصوص توافق جامع هسته ای قائل شده اند در حال فشار آوردن به کنگره برای بررسی دقیق تر و جزئی توافق مزبور است. «دیوید آلبرایت» موسس و رییس انستیتوی علوم و امنیت جهانی گفته است که هفته ها طول کشیده تا بتواند شواهدی را دال بر استثنا قائل شدن برای ایران در توافق اتمی کشف کند. مستنداتی که وی توانسته شواهد مزبور را از آنها استخراج نماید به گفته ی وی عمومی نبوده و بسیار فنی و تکنیکی نگارش شده است.

خبرگزاری سی.ان.ان نوشت: طبق گزارش انستیتو علوم و امنیت جهانی، ایالات متحده و سایر اعضای جامعه جهانی برای جمهوری اسلامی ایران استثنائات خاصی در خصوص توافق جامع هسته ای قائل شده اند. در گزارش مزبور آمده است که اکثر شرایط گنجانده شده در توافق جامع هسته ای توسط ایران انجام شده است ولی گزارش ادعا کرده است که ایران در صورت اسثنا نشدن شرط حجم اورانیوم غنی سازی شده (زیر 300 کیلوگرم) قطعا در تاریخ 16 ژانویه 2016 مطابق توافق هسته ای عمل نکرده است.

خبرگزاری واشنگتن فری بیکن ادعا کرد که مقام های دولت اوباما به این خبرگزاری اطلاع داده اند که دولت اوباما بر اساس توافق هسته ای سال گذشته به ایران اجازه داده است تا دو نیروگاه جدید هسته ای بسازد. علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران پنجشنبه اعلام کرده بود که در راستای دستور رییس جمهوری، ایران 10 میلیارد دلار برای ساخت دو نیروگاه هسته ای جدید سرمایه گذاری کرده است. مقام های آمریکایی به فری بیکن گفته اند که ساخت نیروگاه های جدید ذیل توافق هسته ای بوده و از انواعی است که در توافق منع نشده است.

طبق گزارش نیروی دریای آمریکا، ملوانان این کشور که در ماه ژوئن وارد آبهای ایران شده و اسیر شده بودند، اطلاعات حساسی را برای نیروهای ایرانی فاش کرده اند. این اتفاق که سبب شرمندگی شدید آمریکا شد تنها چند روز پیش از اجرایی شدن برجام روی داد.

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا گفت که وی با همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف در خصوص احیای آتش بس شکننده سوریه مذاکراتی داشته است.

خبرگزاری هیل نوشت: رهبر معظم ایران در سخنان خود انتقادات شدیدی به ایالات متحده وارد نمودند که شاید بتوان آن را نشانه ای به عدم تمایل برای همکاری با دول غربی تلقی نمود. ایشان فرمودند که ما دشمنان کوچک و بزرگ زیاد داریم. ایشان دولت های آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی اسرائیل (که ایشان از آن به عنوان رژیم ملعون و سرطانی صهیونیستی یاد کردند) را به صورت ویژه مورد اشاره قرار دادند.

افرایم هالوی، رییس اسبق سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی، موساد گفته است که جمهوری اسلامی ایران تهدیدی برای موجودیت این رژیم نیست. وی که در پاسخ به استدلال نتانیاهو مبنی بر تهدید توافق هسته ای ایران برای موجودیت اسرائیل سخن می گفت، ادعا کرد که موجودیت رژیم صهیونیستی با هیچ تهدیدی منجمله ایران در مخاطره قرار ندارد. وی همچنین ادعا کرد که هیچ اطلاعاتی مبنی بر اینکه رژیم صهیونیستی سلاح اتمی دارد یا خیر، در اختیار ندارد!

صفحه‌ها