بحرین

جمهوری اسلامی ایران با حمله لفظی به وزیر امورخارجه بحرین اذعان نمود که بهتر است این جزیره کوچک بجای سخنان تکراری به مشکلات داخلی خود رسیدگی کند. اظهار نظر بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه پس از آن بیان شده است که وزیر امورخارجه بحرین گفته بود که ایران حج را سیاسی کرده است. سخنگوی وزارت امورخارجه خالد بن احمد الخلیفه را از مداخله در امور سایر کشورها بر حذر داشته و به وی توصیه نمود تا تحت تاثیر برخی حاکمان گمراه منطقه قرار نگیرد.

خبرگزاری نشنال اینترست نوشت: ظهور بهاری عربی سبب تغییر و تحولات جدی در سیاست های عربستان سعودی در منطقه شد. «انقلاب تحریر» و حمایت تلویحی اوباما از انقلاب مصر باعث شد تا عربستان متحد قدیمی خود در قاهره را از دست بدهد. ناآرامی ها در بحرین و رسیدن موج بهار عربی به این کشور و به چالش افتادن حزب اقلیت حاکم در برابر اکثریت شیعه نیز مزید بر علت شد. هرچند ارتش بحرین با حمایت نظامی سعودی توانست حرکات صلح طلبانه اکثریت شیعه را در بحرین خنثی کند ولی باعث شد تا مشروعیت حزب حاکم به شدت افت نماید.

سی.ان.ان نوشت: یکی از بلندپایه ترین فرماندهان نظامی ایران هشدار داد که خلع شهروندی از رهبر شیعیان بحرین منجر به سقوط پادشاهی این کشور خواهد شد. سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته است که در صورت هرگونه بی احترامی به شیخ قاسم عیسی مقاومت مسلحانه مردمی و نتیجتا سقوط رژیم آل خلیفه را در پی خواهد داشت. رژیم آل خلیفه با اتهام واهی دامن زدن به مسائل فرقه ای و ترویج افراطی گری، شهروندی شیخ قاسم عیسی را سلب نموده است.

برغم تدابیر شدید امنیتی و ممنوعیت برگزاری تظاهرات در بحرین، صدها نفر در جزیره سیترای این کشور در اعتراض به سیاست های دولت تظاهرات کردند و با پلیس بحرین درگیر شدند.

این اعتراضات دو روز مانده به پنجمین سالگرد قیام بحرینی ها و خیزش اعراب، موسوم به بیداری اسلامی صورت گرفت.

خبرگزاری‌ها از ادامه‌ی پیشروی ارتش سوریه در شمال شهر حلب گزارش می‌دهند. ارتش سوریه با پشتیبانی حملات هوایی روسیه و حمایت شبه‌نظامیان تحت فرماندهی ایران از هفته‌ی پیش موجودیت گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد را در این منطقه به خطر انداخته است.

بنا به گزارش گاردین، یکی از جنگ‌جویان مخالف در شرق حلب گفت، اگر نیروهای زمینی کشورهای عربی به کمک ‌آنان نشتابند، به تنهایی قادر به مقاومت نیستند و مناطق تحت کنترل خود را یکی پس از دیگری از دست می‌دهند.

بحرین گفته است که این کشور آماده است به عنوان عضوی از ائتلاف به رهبری آمریکا برای مقابله با گروه موسوم به داعش نیروی زمینی به سوریه اعزام کند.

بحرین این پیشنهاد را در حالی اعلام کرد که عربستان سعودی از متحدان نزدیک بحرین روز پنج شنبه ۴ فوریه (۱۵ بهمن) از آمادگی کشورش برای اعزام نیروی زمینی به سوریه خبر داد.

شیخ فواز بن محمد آل خلیفه، سفیر بحرین در بریتانیا در بیانیه ای گفت که نیروهای این کشور متعهد می شوند "در هماهنگی با نیروهای عربستان" تحت ائتلافی بین المللی علیه تروریسم عمل کنند.

غیرعمدی بودن ورود غیر قانونی و غیرمجاز شناورهای رزمی آمریکایی به آب های ایران٬ ۹ مرد و یک زن نظامی دستگیر شده در آب های بین المللی رها شدند. سپاه در اطلاعیه خود نوشته است که آزادی این نظامیان، پس از عذرخواهی آمریکا صورت گرفته و آمریکایی ها متعهد شدند که دچار اشتباهات مجدد نشوند. ارتش آمریکا نیز تایید کرد که ملوان های این کشور آزاد شده اند و اکنون در اختیار نیروی دریایی این کشور هستند.

بحرین اعلام کرد روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع می کند. این تصمیم یک روز پس از آن اتخاذ شد که ریاض، هم پیمان نزدیک منامه در منطقه، تصمیم مشابهی اتخاذ کرده بود. از قرار معلوم دولت خارطوم هم با اخراج سفیر ایران در سودان از تصمیم مشابه این کشور خبر داده است. امارات متحده عربی هم از تصمیم خود مبنی بر تقلیل روابط با تهران خبر داد.

شهادت شیخ نمر باقر النمر روحانی شیعه مخالف حکومت عربستان سعودی خشم شیعیان را در کشورهای مختلف برانگیخت.

صدها نفر از معترضان شهر ستره بحرین در جریان یک راهپیمایی اعتراضی با پلیس درگیر شدند. معترضان در این راهپیمایی در حمایت از فعالترین شبکه مخالفان حکومت بحرین موسوم به گروه «۱۴ فوریه» شعار می دادند. این اعتراضات بعد از اعلام محکومت ۲۳ فعال شیعه بحرینی به اتهامات تروریستی آغاز شد.

صفحه‌ها