بحران سوریه

Aleppo's fall would be win for Russia, defeat for U.S. in Mideast

شورشیان مورد حمایت ایالات متحده، بخش بزرگی از مناطق تحت سلطه خود در شهر حلب را از دست داده اند.  براساس برآوردها مناطق اندک باقی مانده در شرق حلب نیز به زودی به دست نیروهای دولت سوریه خواهد افتاد.

به گفته پل پیلار تحلیلگر ارشد سابق دستگاه اطلاعاتی ایالات متحده، «سقوط شرق حلب، ایالات متحده را با این واقعیت روبرو می سازد که حمایت از اپوزیسیون سوری، برای دستیابی به قدرت در سوریه، امید موهومی بوده است».

Russia seeks full withdrawal of Aleppo rebels

روز شنبه روسیه اعلام کرد که آماده گفتگو با ایالات متحده درباره خروج همه گروه های شورشی از شرق حلب است.

در روزهای اخیر نیروهای سوری و متحدانشان توانسته اند پیشرفت های قابل ملاحظه ای در شهر حلب کسب کنند به نحوی که شورشیان راهی جز گفتگو برای ترک منطقه ندارند.

هنوز ده ها هزار غیرنظامی در مناطق تحت سلطه شورشیان به سر می برند.

Syria war: Russia announces Aleppo humanitarian pause

روسیه اعلام کرد که به دلایل بشردوستانه، بمباران شهر حلب را روز پنج شنبه به مدت ساعت متوقف می کند. این توقف از ساعت 8 صبح تا 16 بعداز ظهر به وقت محلی خواهد بود. به گفته وزارت دفاع روسیه، این توقف برای این است که غیرنظامیان و شورشیان بتوانند شهر را ترک کنند. اما سازمان ملل اعلام کرده است که برای تحقق این امر یعنی خروج افراد از مناطق تحت سیطره تروریست ها در حلب، دست کم 12 ساعت وقت نیاز است.

Syria conflict: West considers new sanctions over Aleppo

ایالات متحده و بریتانیا روز گذشته هشدار دادند که ممکن است غرب علیه دولت های سوریه و روسیه در صورتی که بمباران شهر حلب ادامه پیدا کند، تحریم های اقتصادی جدیدی وضع کند. در دیداری که وزیران خارجه دو کشور بریتانیا و ایالات متحده روز گذشته در لندن با یکدیگر داشتند، جان کری وزیر خارجه آمریکا وضعیت جاری در شهر حلب را تحت عنوان « بزرگترین فاجعه انسانی» توصیف کرد. او گفت: « روسیه نیاز دارد درک کند که این جنگ بدون راه حل سیاسی به پایان نمی رسد.» وی همچنین افزود که جنایت علیه بشریت هر روز در حلب رخ می دهد.

Multiple Deaths Reported in Blast at Refugee Camp Near Syria-Jordan Border

یک انفجار در کمپ پناهندگان سوری در نزدیکی مرز سوریه با اردن موجب مرگ چندین نفر شد. بنابر گزارش ساکنان این اردوگاه، این حادثه در اثر انفجار خودروی بمبگذاری شده در نزدیکی ایست بازرسی اردوگاه که توسط شبه نظامیان اداره می­شود، رخ داده است. بنابر این گزارش ها چندین نفر در اثر این انفجار جان خود را از دست داده اند. دست کم 6 شبه نظامی حاضر در ایست بازرسی و 3 غیرنظامی کشته شده و 20 نفر دیگر دی این حادثه زخمی شدند.

Syria talks in Lausanne end without breakthrough

گفتگوهای وزیران خارجه شرکت کننده در نشست لوزان درباره سوریه بدون دستیابی به راهبردی مشترک پیرامون بحران سوریه که اکنون در ششمین سال بروز آن به سر می بریم، به پایان رسید.  

در این باره جان کری وزیر خارجه آمریکا به رسانه ها گفت: « در این نشست توافقی بر روی برخی از گزینه ها که می توانست منجر به اعلام آتش بس شود، وجود داشت اما برخی از لحاظات جلسه گفتگو متشنج شد. برخی از وزیران خارجه ایده هایی را مطرح کردند که ما امیدواریم منجر به تحول در برخی رویکردهای مختلف بشود.»

Russia, US to meet regional powers for Syria talks in Lausanne

امروز در ساعت 15 به وقت سوییس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با همتای آمریکایی خود و وزیران خارجه برخی از کشورهای منطقه برای تلاش برای زنده کردن روند صلح سوریه، با این حال مسکو معتقد است که طرف غربی، از تمایل برای دستیابی به توافق فاصله زیادی دارد.

China supports Russian position on Syria & Afghanistan – Beijing

روز یکشنبه وزیر خارجه چین اعلام کرد که چین در موضوعات مهم جهانی از موضع روسیه پشتیبانی می کندف از جمله در بحران های جاری در سوریه و افغانستان. وی همچنین افزود که دو کشور همکاری نزدیکی با هم در شورای امنیت سازمان ملل دارند.

به گفته وی چین و روسیه مواضع مشترک و یکسانی در موضوعات مهم جهانی و منطقه ای دارند.

Organization of Islamic Cooperation to Hold Emergency Meeting on Aleppo Sunday

به گزارش رسانه ها قرار است که امروز سازمان همکاری اسلامی درباره آنچه که وضعیت وخیم حقوق بشر در حلب عنوان شده است، جلسه اضطراری برگزار کند. بنابر اطلاعیه این سازمان، این نشست اضطراری در مقر اصلی این سازمان که در شهر جده عربستان سعودی قرار دارد، برگزار می شود.

برگزاری این نشست بنابر درخواست کویت، صورت می گیرد. کویت همچنین ریاست چهل و دومین اجلاس وزاری امور خارجه این سازمان را برعهده دارد.

US to Lose Influence in Syria After Halting Dialogue With Russia - Ex-Ambassador

چاس فریمن، سفیر سابق ایالات متحده در مصاحبه با اسپوتنیک نیوز گفته است که ایالات متحده، اکنون که همکاری های خود را با روسیه در مورد بحران سوریه متوقف ساخته است، دیگر قادر به مدیریت بحران سوریه و حفظ نفوذ خود در آنجا نخواهد بود. روسیه درخصوص موضوع سوریه در ارتباط نزدیک با ایران و ترکیه، است تا بتواند بیشترین تاثیر را در این کشور داشته باشد. در مقایسه با رویکرد روسیه، اما ایالات متحده، با ایران روابطی جزیی داشته و با روابطش با ترکیه رو به وخامت است. از سوی دیگر،   

صفحه‌ها