بان کی مون

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد برای بار دوم در روزهای اخیر از رژیم صهیونیستی به دلیل ادامه شهرک سازی انتقاد کرد. آقای بان شهرک سازی رژیم صهیونیستی را اشغال «خفقان آور» سرزمینهای فلسطینی خواند و تاکید کرد که از مواضعش که با انتقاد شدید از جانب بنیامین نتانیاهو روبرو شده بود، عقب نشینی نخواهد کرد.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد شهرک سازی های رژیم صهیونیستی را «اقداماتی تحریک آمیز» خواند. به گفته دبیر کل سازمان ملل متحد شهرک سازی ها سوالاتی جدی در مورد تعهد این رژیم به راه حل دو کشور در مناقشه با فلسطینیان پدید آورده است. بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: «فعالیتهای ادامه دار در زمینه شهرک سازی بی حرمتی به مردم فلسطین و جامعه بین الملل است.

بان کی مون از اسرائيل خواسته است که به تعهدات بین ‌المللی خود وفادار بماند. سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در نیویورک گفت که تأسیس کشور فلسطین تنها راه حل و فصل بحران خاورمیانه است.

گفته می‌شود که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اسرائيل، برای کسب آرای راست‌گرایان این کشور، در آستانه انتخابات پارلمانی اسرائیل گفته است که در دوران زمامداری او با تشکیل کشور فلسطین موافقت نخواهد شد. با این سمت‌گیری او آشکارا توافقی که در سال ۲۰۰۹ به صورت رسمی پذیرفته است، را نقض می‌کند.

الجزیره نوشت: شورای امنیت سازمان ملل متحد در حال بررسی پیش نویس قطعنامه ای در مورد یمن است. در این پیش نویس از حوثی ها که تسلیحات ارتش را مصادره کرده و عبد ربه منصور هادی الفضلی، رئیس جمهوری یمن را نیز در حبس خانگی قرار داده اند، خواسته شده ضمن آزاد کردن او، قدرت را به دولت قانونی تحویل دهند. در همین حال، شورای همکاری های خلیج فارس، از سازمان ملل متحد خواست برای تثبیت اوضاع در یمن، نیروی نظامی اعزام کند. اما حوثی ها پیشاپیش مخالفت خود را با هر دو مورد اعلام کرده اند.