بارزانی

یک مقام بلندپایه امنیتی در اقلیم کردستان عراق گفته است که نیروهای کرد در بسیاری نقاط موفق شده ‌اند نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی را به عقب برانند. مسرور بارزانی، رئیس تشکیلات امنیتی اقلیم کردستان عراق در عین حال خاطرنشان کرد که فعالیت نیروهای کرد به دلیل فقدان حمایت دولت عراق با مشکل رو‌به ‌رو شده است. بارزانی گفت نیروهای پیشمرگه موفق شده ‌اند بیش از ۲۰ هزار کیلومتر مربع از زمین ‌هایی را که در اختیار داعش بود، پس بگیرند اما نیروهای پیکارجو همچنان قوی و به انواع سلاح‌ ها مجهز هستند.

در اثر یک حمله انتحاری در شرق ترکیه دو نیروی امنیتی ترکیه کشته و ۲۴ نفر زخمی شدند. این حمله در شهر دغوبایزید در استان آغری ترکیه و در همسایگی مرزهای ایران رخ داده است. مقامات محلی می گویند نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) عامل این حمله انتحاری هستند. در این حمله یک بمب گذار انتحاری یک دستگاه تراکتور را که حاوی دو تن مواد منفجره بود در نزدیکی ژاندارمری منطقه منفجر کرد. این حمله انتحاری در حالی رخ می دهد که خشونت ها میان دولت و کردهای عضو پ ک ک در هفته های اخیر تشدید شده است. ترکیه تقریبا هر روز پایگاههای حزب پ ک ا را در شمال عراق بمباران می کند.

مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق در بیانیه ای خواستار خروج نیروهای مسلح حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) از کردستان عراق شد. بارزانی در بیانیه خود تاکید کرد: " به منظور جلوگیری از قربانی شدن غیرنظامیان بر اثر حملات هوایی ترکیه، پ ک ک باید منطقه کردستان را ترک کرده و جنگ را از این منطقه خارج کند".

نیروهای شبه‌ نظامی شیعه و پیشمرگ ‌های کرد برای دومین روز متوالی در عراق با یکدیگر درگیر شده ‌اند. این نیروها که مشترکا در استان دیاله علیه پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) می‌جنگیدند، دیروز هم با هم درگیر شدند. درگیری از آنجا بروز کرد که نیروهای کرد قصد داشتند با کندن خاکریزی دو شهر را در استان دیاله از هم جدا کنند.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در پایان سفر یک هفته ‌ای خود به ایالات متحده آمریکا در سخنانی در لابی ''شورای روابط خارجی'' در واشنگتن گفت که بخشی از کمک ‌های نظامی آمریکا به عراق در اختیار نیروهای کرد قرار خواهد گرفت.

او با اشاره به توافقنامه سال ۲۰۰۷ که نیروهای کرد را به عنوان بخشی از نیروهای دفاعی کشور شناسایی می‌کند، گفت که از آن زمان هیچگونه تسلیحات جنگی در اختیار کردها قرار نگرفته و همه سلاح‌های فعلی آن‌ها فرسوده هستند.

مسعود بارزانی درباره سرنوشت استقلال اقلیم کردستان از عراق گفت: «پروسه استقلال، چیزی است که هیچ رخدادی مانع آن نخواهد شد، این پروسه‌ ای است که در جریان است، اما همیشه گفته ‌ام که این مساله با درک متقابل طرفین به نتیجه خواهد رسید، نه با جنگ و خشونت.» بارزانی سال گذشته در پی تنش در روابط اقلیم کردستان با دولت عراق، بر استقلال اربیل از بغداد تاکید کرده بود. این اختلافات بر سر مبارزه با داعش، درآمد فروش نفت و نحوه تخصیص بودجه دولتی بروز کرده بود.

داعش بیش از ۲۰۰ تن از ایزدی هایی را که ماه ها پیش به اسارت گرفته بود، آزاد کرد. هنوز دلیل آزادی ناگهانی آنها مشخص نیست، اما به گفته مقام های نظامی کُرد اکثر آنها مردان سالخورده و بیمار یا زنان و کودکانی هستند که در حوالی نینوا، پایتخت باستانی آشوریان، رها شده بودند و پس از دو روز موفق شده اند به استان کرکوک در اقیلم کردستان پناه بیاورند. همزمان، خبر رسیده است که مسعود بارزانی، رئیس اقلیم خودمختار کردستان به بازداشت حیدر شِشو، فرمانده نیروهای نظامی ایزدی، واکنش نشان داده است.