باب المندب

فرمانده نیروی دریایی ایران می گوید که ناوهای ایرانی از بازرسی یک نفتکش خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی در آبهای خلیج عدن جلوگیری کرده‌اند.

حبیب الله سیاری در جمع خبرنگاران با اشاره به ماموریت یک ناوگروه ارتش ایران در آبهای تنگه باب المندب، خلیج عدن و دریای سرخ گفت: "یکی از کشورهای ائتلاف طی اقدامی سعی در بازدید از یک نفتکش جمهوری اسلامی داشت که با اعلام حضور ناوگروه نیروی دریایی ارتش، منطقه را ترک کرد."

مقام‌های جمهوری اسلامی می گویند، کشتی “ایران شاهد” به خلیج عدن رسیده و قرار است یک ناو جنگی عضو “ائتلاف برای مقابله با دزدان دریایی” با فاصله ۵ مایلی این کشتی را همراهی کند. به گزارش ایسنا، محمد شهاب الدین محمدی عراقی، معاون امور بین الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر ایران با اعلام این خبر گفت: کشتی نجات، شنبه شب بندر سلاله را ترک کرده و امروز وارد آب‌های خلیج عدن شده است. به گفته وی، این کشتی طی سه روز آینده به باب المندب می رسد و پیش بینی می شود تا ۵ روز آینده به بندر حدیده برسد. بندر حدیده تحت کنترل حوثی‌ها است.

نيروی دريايی ايالات متحده کشتی‌های تجاری آمریکایی که قصد عبور از تنگه هرمز در آب‌های خلیج فارس را دارند، را برای مدتی محدود همراهی می‌کنند؛ تصمیمی که به گفته مقام‌های دفاعی آمریکا، به منظور پیشگیری از بروز اختلال در حرکت این کشتی‌ها در صورت هرگونه برخورد احتمالی با نیروهای ایرانی، گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این سیاست جدید که البته هنوز بطور رسمی اعلام نشده است، در واکنش به آنچه که واشنگتن از آن به عنوان «اقدامات تحریک‌آمیز» یاد می‌کند، اتخاذ می‌شود.

دو کشتی نظامی ایران که پیشتر برای نگهبانی رزمی و دفاع از کشتی های تجاری در مقابل حملات دزدان دریایی به خلیج عدن اعزام شده بودند، در تنگه باب المندب در حال اجرای ماموریت خود هستند. دریادار دوم سیدمحمود موسوی، معاون عملیات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام این مطلب افزود: دزدان دریایی در محدوده خلیج عدن در دو مرحله قصد تعرض به دو فروند کشتی نفتکش ایرانی را داشتند که ناوگروه سی و چهارم ارتش به موقع وارد عمل شد و آنها را متواری کرد.

حبیب‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ایران، روز شنبه (۶ اردیبهشت) اخبار منتشرشده مبنی بر تذکر به ناوگروه ایرانی در خلیج عدن و عدم حضور آن در این منطقه را تکذیب کرده است.

دریادار حبیب ‌الله سیاری گفت، کشتی‌ های ایران هنوز هم در خلیج عدن حضور دارند. او افزود: «ناوگروه سی و چهارم این نیرو در خلیج عدن واقع در ورودی تنگه باب ‌المندب حضور دارد و به گشت ‌زنی و انجام مأموریت می ‌پردازد».

سیاری ادامه داد: «ناوگروه‌ های نیروی دریایی با اقتدار از منافع جمهوری اسلامی در آب‌های آزاد حراست می‌کنند و در این راستا در هر منطقه‌ ای که لازم باشد حضور می ‌یابند».

نیروی دریایی ارتش ایران امروز دو فروند کشتی نظامی خود را به آب‌های مجاور یمن اعزام کرده است. پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران می گوید این ناوگروه شامل ناو لجستیک بوشهر و ناوشکن البرز است و به منظور تأمین خطوط مواصلاتی کشتیرانی ایران و حراست از منافع این کشور در آب های آزاد عازم مأموریت در منطقه خلیج عدن و تنگه باب‌المندب شده است. ماموریت ناوگروه ایرانی حدود سه ماه طول خواهد کشید. دریادار حبیب ‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران، امروز گفته بود این نیرو هرکجا که لازم باشد حضور خواهد داشت.

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفته است که تلاش دزدان دریایی برای ربودن یک نفتکش ایرانی در تنگه باب ‌المندب ناکام مانده است. نیروی دریایی ارتش گفته است ۳۲ دزد دریایی با ۴ فروند قایق و یک لنج ماهیگیری در محدوده شمال غربی تنگه باب ‌المندب درصدد ربودن نفتکش ایرانی بودند که دخالت نیروی دریایی ارتش ایران مانع از این عمل شد و دزدان دریایی متواری شدند. گزارش شده که میان دو طرف درگیری صورت گرفته و در نهایت در پی شلیک نیروی دریایی ارتش ایران، دزدان دریایی مجبور به فرار شده ‌اند.

علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران، گفت که نیروی دریایی ایران در دریای مدیترانه و باب المندب حضور دارد.  شمخانی، در مراسم الحاق ناوشکن «دماوند» به ناوگان منطقه چهارم نداجا، که متعلق به دریای خزر است، گفت: «ایران جلوی سقوط دمشق، بغداد و اربیل را گرفت». این اظهارت شمخانی همزمان با دیدار ژنرال مارتین دمپسی از بغداد بیان می شود. دو روز پیش از این علی یونسی مشاور ویژه حسن روحانی رئیس جمهوری ایران که گفته بود: "امپراتوری ایران پس از قرن ها توانست مناطق تحت نفوذ خود را گشترش دهد و بغداد امروز هویت، فرهنگ و پایتخت ماست".