اینجرلیک

بهره برداری از یکی از پایگاه های ترکیه در نزدیکی مرز سوریه تبدیل به یکی از موضوعات مورد مناقشه آمریکا و ترکیه پس از کودتای اخیر این کشور شده است و رابطه این دو عضو کلیدی ناتو را در هاله ای از ابهام قرار داده است. واشنگتن از پایگاه هوایی اینجرلیک از سال 2015 به صورت مستمر جهت انجام عملیات هوایی در سوریه بهره برده است. پیش از آنکه ترکیه به آمریکا اجازه استفاده از این پایگاه را ارائه کند، آمریکا مجبور بود حملات هوایی خود را از پایگاه هایی بسیار دورتر در اردن و کویت صورت دهد.

به گزارش خبرگزاری صهیونیستی دبکافایل به نقل از مشاور وزیر دفاع پادشاهی عربستان، نیروهای هوایی عربستان سعودی آماده حمله به مواضع گروهک تروریستی داعش در قلمروی ترکیه هستند.

در حال حاضر نیروهای هوایی پادشاهی عربستان آماده اند تا از هوا به مواضع داعش در پایگاه نظامی ترکیه «اینجیرلیک» حمله کنند. احمد عصیری معاون وزیر دفاع عربستان گفت که تا امروز جنگنده های عربستان در هیچ عملیاتی علیه داعش شرکت نداشته اند.

به گزارش خبرگزاری صهیونیستی دبکافایل به نقل از مشاور وزیر دفاع پادشاهی عربستان، نیروهای هوایی عربستان سعودی آماده حمله به مواضع گروهک تروریستی داعش در قلمروی ترکیه هستند.

در حال حاضر نیروهای هوایی پادشاهی عربستان آماده اند تا از هوا به مواضع داعش در پایگاه نظامی ترکیه «اینجیرلیک» حمله کنند. احمد عصیری معاون وزیر دفاع عربستان گفت که تا امروز جنگنده های عربستان در هیچ عملیاتی علیه داعش شرکت نداشته اند.

همزمان با استقرار جنگنده های عربستان سعودی در پایگاه اینجرلیک ترکیه، فرمانده پدافند هوایی ایران اعلام کرده است که اگر دولت سوریه درخواست پدافند کند ایران اقدام خواهد کرد.

احمد عسیری، مشاور وزیر دفاع عربستان تایید کرد که جنگنده‌های این کشور به همراه خلبانها و خدمه، برای عملیات علیه گروه موسوم به داعش در پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه مستقر شده‌اند.

مداخلۀ نظامی ترکیه در سوریه و بمباران مواضع نیروهای مسلح کرد اتحاد دموکراتیک که از متحدان آمریکا در این کشور در برابر داعش به حساب می آیند، بحران سوریه را وارد مرحلۀ حساسی کرده است. در حالیکه فرانسه و آمریکا از ترکیه خواسته اند هر چه سریعتر این بمباران ها را متوقف کند اما آنکارا تاکید کرده است به حملات علیه مواضع کردهای اتحاد دموکراتیک در سوریه ادامه می دهد. دولت سوریه نیز با شکایت به شورای امنیت از این نهاد بین المللی خواسته است به «جنایات ترکیه در خاک این کشور پایان دهد».

وزیر خارجه ترکیه در حاشیه کنفرانس مونیخ اظهار داشت: «بعضی‌ها می‌گویند، ترکیه مایل نیست در جنگ علیه داعش شرکت کند. اما این ترکیه است که مشخص‌ترین پیشنهادها را ارائه می‌دهد.» مولود چاوش‌اوغلو افزود، عربستان سعودی که در ماه‌های اخیر از نزدیک‌ترین شرکای ترکیه شده است برای جنگ با گروه داعش به پایگاه اینجرلیک ترکیه هواپیمای جنگی اعزام می‌کند. او گفت، هنوز معلوم نیست چه تعداد هواپیما از عربستان عازم ترکیه خواهد شد. وزیر خارجه ترکیه تصریح کرد، در صورت وجود راهبردی مشخص امکان اعزام نیروی زمینی از سوی ترکیه و عربستان به سوریه وجود دارد.

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا می‌گوید جنگنده‌ های این کشور شامگاه چهارشنبه (۱۲ اوت/ ۲۱ مرداد) نخستین پروازها از پایگاه اینجرلیک برای بمباران هدف‌هایی در خاک سوریه را انجام داده ‌اند.

پایگاه هوایی اینجرلیک در استان آدانا و در جنوب ترکیه قرار دارد. ترکیه و آمریکا ماه گذشته بر سر استفاده از پایگاه استراتژیک اینجرلیک برای بمباران مواضع گروه تروریستی "دولت اسلامی" (داعش سابق) در سوریه و عراق به توافق رسیدند.

جنگجویان حزب کارگران کردستان، پ ک ک، در ۲۴ ساعت گذشته حداقل به پنچ پایگاه و پست نظامی در شرق ترکیه حمله کرده اند. گزارش ها حاکی است در جریان این حملات در شیرناق و جنوب شرق دیاربکر ۷ عضو پ ک ک و یک سرباز ارتش ترکیه کشته و چند نظامی ترکیه زخمی شده اند. درگیری های ارتش ترکیه با پ ک ک در حالی ادامه می یابد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور می گوید کشورش جنگی بی پایان علیه «تروریست ها» را آغاز کرده است. ترکیه در کنار اتحادیه اروپا و آمریکا پ ک ک را سازمانی تروریستی می نامد.

یک روز پس از دوشنبه خونین در ترکیه، خانواده یک سرباز کشته شده در حمله به یک هلی کوپتر در شهر شرناق، مراسم سوگواری برگزار کردند. پس از حملات تروریستی روز گذشته در ترکیه که به کشته شدن دست کم ۹ تن منجر شد، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که کشورش جنگی بی پایان علیه تروریست ها را آغاز کرده است. آقای اردوغان در سخنانی گفت: «توقف تیراندازی کافی نیست. اسلحه ها باید زمین گذاشته و دفن شوند. من در این باره اصرار دارم. مبارزه ما تا زمانی که حتی یک تروریست در خاک ما وجود دارد و تا زمانی که همه سلاح هایشان به خاک سپرده شود ادامه خواهد داشت.»