ایمن الظواهری

Al Qaeda chief tells jihadist fighters in Syria: Unite or die

ایمن الظواهری رهبر القاعده در پیامی صوتی که در روز یکشنبه منتشر شد، افراط گرایان سنی که در سوریه مشغول جنگ با دولت مرکزی هستند را خطاب قرار داده و به آنها گفته است که باید متحد باشید و گرنه با ریسک و خطر مرگ و نابودی روبرو خواهید شد.  وی در این پیام افراط گرایان سنی در سوریه را چنین خطاب قرار داد: « ما خواهان وحدت مجاهدین در شام هستیم. در پرتوی این وحدت می توان شام را از دست روسها و صلیبیان غربی آزاد نمود. برادران من موضوع وحدت برای شما موضوع مرگ و زندگی است.»

ایمن الظواهری رهبر القاعده در پیامی صوتی که 13 اوت منتشر شد، بیعت خود را با ملا اختر منصور رهبر جدید طالبان افغانستان اعلام کرد. الظواهری در پیام خود گفته است: «من به عنوان امیر گروه قاعده الجهاد، بیعت خود را با شما اعلام می‌کنم و بدین ترتیب راه شیخ اسامه بن لادن... را در بیعت با امیر المومنین ملا عمر ادامه می‌دهم.»

ایمن الظواهری رهبر شبکه تروریستی القاعده، در یک پیام ویدئویی با ملا اختر منصور اعلام بیعت کرد. این ویدئو از مخفیگاه او در یک نقطه مرزی میان افغانستان و پاکستان منتشر شده است. اختر محمد منصور، معروف به ملا اختر منصور، اخیرا و بعد از اعلام مرگ ملا محمد عمر، رهبر پیشین گروه طالبان افغانستان، به ریاست این گروه برگزیده شد. خبر فوت ملامحمد عمر پایه گذار گروه طالبان و اختلاف بر سر جانشینی او در مطبوعات افغانستان بازتاب وسیعی داشت. ایمن الظواهری که یک پزشک مصری است از زمان کشته شدن بن لادن تا کنون رهبری القاعده را بر عهده دارد.

بر اساس یک پیام توییتری که توسط یک گروه پایش سایت‌های اینترنتی به نام «سایت» بازیابی شده، یک گروه از جنگجویان اسلام‌گرا در یمن از وفاداری خود به رهبر القاعده دست برداشته و به بیعت با رهبر داعش روی آورده‌اند. با این وجود، «سایت» هنوز صحت پیام توییتری منتسب به طرفداران «القاعده در جزیره العرب»، مستقر در یمن، را تائید نکرده است. «القاعده در جزیره العرب» به‌عنوان قدرتمندترین شاخه شبه‌نظامیان تروریست وابسته به القاعده به رهبری ایمن الظواهری، شناخته می‌شود و در گذشته حاکمیت و اقدامات داعش در اعلام خلافت اسلامی در عراق و سوریه را رد کرده بود.