ایزدی ها

منابع خبری مختلف از آزادسازی شهر سنجار در عراق در عملیات نیروهای کرد و ایزدی خبر می‌دهند. این عملیات از صبح روز پنجشنبه (۱۲ نوامبر/ ۲۱ آبان) با حمایت هوایی ائتلاف ضد داعش به رهبری ایالات متحده آمریکا آغاز شد. عملیات باز پس گیری سنجار از دست گروه داعش با حضور پیشمرگه‌ های کرد و نیروهای ایزدی از سه جبهه آغاز شد.

داعش بیش از ۲۰۰ تن از ایزدی هایی را که ماه ها پیش به اسارت گرفته بود، آزاد کرد. هنوز دلیل آزادی ناگهانی آنها مشخص نیست، اما به گفته مقام های نظامی کُرد اکثر آنها مردان سالخورده و بیمار یا زنان و کودکانی هستند که در حوالی نینوا، پایتخت باستانی آشوریان، رها شده بودند و پس از دو روز موفق شده اند به استان کرکوک در اقیلم کردستان پناه بیاورند. همزمان، خبر رسیده است که مسعود بارزانی، رئیس اقلیم خودمختار کردستان به بازداشت حیدر شِشو، فرمانده نیروهای نظامی ایزدی، واکنش نشان داده است.

پیشمرگه‌های کرد عراقی در منطقه سینونی در شمال شهر موصل به داوطلبان اقلیت ایزدی آموزش نظامی می‌دهند تا بتوانند در برابر پیکارجویان گروه موسوم به «دولت اسلامی» از خانواده و سرزمین خود دفاع کنند. پیر و جوان و نوجوان، نحوه استفاده از اسلحه و آرپی‌جی را یاد می گیرند، تا در برابر نیروهای داعش از خود و خانواده شان دفاع کنند.

العربیه نوشت: عضو فراکسیون ائتلاف دولت قانون در مجلس نمایندگان عراق، ورود نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) به سنجار و تشکیل مجلس ویژه‌ای برای اداره آن را اقدامی خطرناک توصیف کرد و از بغداد خواست تا جلوی اقدامات این حزب را بگیرد. این در خواست به دنبال اعتراض شدید حکومت اقلیم کردستان عراق به تأسیس «مجلس ایزدی‌های سنجار» توسط «پ. ک. ک» و تلاش‌های این حزب برای تأسیس شهرک سنجار، صورت می‌گیرد. حنین القدو گفت: «سنجار دارای نمایندگانی در مجلس عراق و شورای استان نینوا است و سرنوشت آن را باید همین نمایندگان تعیین کنند، نه حزب کارگران کردستان و احزاب سیاسی دیگر».

پیشمرگه‌ های کرد با همراهی نیروهای عراقی توانسته ‌اند شبه ‌نظامیان داعش را به طور کامل از «سنجار» عقب برانند. این عقب‌ نشینی در ظهر شنبه و یک روز پس از شکسته شدن حلقه محاصره ارتقاعات «سنجار» صورت گرفت. هم‌ زمان دو گور جمعی در شنگال پیدا شده است که تخمین زده می ‌شود مدفن ۷۵ ایزدی باشد. تلویزیون اقلیم «روداو» فیلم‌ هایی از شادی ایزدی ‌های آواره پخش کرد. «سنجار» در غرب موصل قرار دارد و هزاران نفر از اقلیت ایزدی با ورود داعش به منطقه، در ارتفاعات ‌آن گرفتار شده بودند.

منبع خبر: رادیو زمانه

لینک منبع خبر: