ایزدی

ویرانه های بجای مانده از شهر سنجار در عراق بهت و حیرت ایزدی ها را برانگیخته است. این شهر که برای صدها سال مامن گروه های سنی، شیعه، مسیحی و ایزدی بوده در تابستان سال گذشته به تصرف ستیزه جویان داعش درآمد و ساکنان ایزدی آن کشته، اسیر و یا آواره شدند. سنجار یک هفته پیش (دوازدهم نوامبر) توسط پیشمرگان کرد و مبارزان ایزدی آزاد شد. ابعاد و عمق جنایتی که ستیزه جویان گروه دولت اسلامی (داعش) در آن انجام داده اند هنوز روشن نیست. هفته گذشته اجساد نزدیک به هشتاد زن ایزدی در یک گور جمعی در این شهر پیدا شد. یک مبارز ایزدی که از شدت ویرانی این شهر بهت زده است می گوید: «واقعا وحشتناک است.

شمار زیادی از غربی‌ها به گروهی شبه نظامی در عراق پیوسته اند که «دیوخ نوشا» نام دارد. هدف از این اقدام دفاع از مسیحی‌ها و پشتیبانی از کُردها در جنگ علیه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش است.

نیروهای داعش در عملی غیرمنتظره 200 تن از کردهای ایزدی را آزاد کردند. با پیشروی داعش در شمال عراق کردهای ایزدی بیشترین لطمه را خوردند و آنهایی که موفق به فرار نشدند به اسارت گروه دولت اسلامی درآمدند. این کردها چندین ماه در اسارت نیروهای داعش بودند. افراد سالخورده و افراد بیمار اغلب ایزدیهای آزاد شده را تشکیل می دهند.

یکی از آنها می گوید: “برخی از نیروهای داعش با ما رفتار مناسبی داشتند، اما بقیه خیر، در مجموع رفتار آنها مناسب نبود. آنها ابتدا تلعفر را فتح کردند و بعد هم موصل را. آنها از همان ابتدا ما را به اسارت گرفتند و ما را به اینجا آوردند.”