ایرباس

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در اولین روز از سفر چهار روزه خود به ایتالیا و فرانسه، با سرجیو ماتارلا رئیس جمهوری ایتالیا دیدار کرد. این اولین سفر خارجی حسن روحانی پس از آغاز اجرای توافق برجام و برداشته شدن تحریمها است و انتظار می رود دهها میلیارد دلار قراردادهای اقتصادی بین ایران و این دو کشور اروپایی امضا برسد.

رئیس جمهوری ایران در دیدار با سرجیو ماتارلا اظهار داشت: «ایران و ایتالیا می توانند در بخشهای مختلف انرژی، صنعت، معدن، کشاورزی، تبادلات علمی و فرهنگی و نیز فناوریهای جدید همکاریهای مشترک و گسترده ای داشته باشند.»

در حالی نمایشگاه بین المللی هوا فضای دبی روز پنجشنبه به کار خود خاتمه داد که کمپانی های بزرگ این بخش یعنی ایرباس و بویینگ برای امضای قراردادهای نه چندان بزرگ با مشتریان خود به توافق رسیدند.

کمپانی هواپیمایی «ویت جت ایر» از ویتنام سفارش خرید ۳۰ فروند هواپیمای ای ۳۲۰ کمپانی ایرباس را به این شرکت تسلیم کرد. این سفارش ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو برای ایرباس درآمد خواهد داشت.

از سوی دیگر شرکت بویینگ رقیب ایرباس برای فروش ۷۵ فروند مدل بی ۷۳۷ با کمپانی هندی «جت ایرویز» به توافق رسید. ارزش این معامله ۷ میلیارد دلار است.

نمایشگاه بین المللی هوا - فضای "ماکس- 2015" از 25 تا 30 اوت سال جاری میلادی در شهرک "ژوکوفسکی" واقع در نزدیکی مسکو برگزار می شود.  علیرغم تحریمهای غرب علیه روسیه 156 شرکت خارجی در نمایشگاه ژوکوفسکیشرکت خواهند کرد. حتی شرکت های بزرگ صنعت جهانی هواپیما سازی Airbus و Boeing نیز در این نمایشگاه شرکت خواهند نمود.

شرکت Airbus  تایید کرد مدرنترین هواپیمای خود  A350 XWB  را به نمایشگاه ژوکوفسکی خواهد آورد و علاقمندان و کارشناسان حاضر در این نمایشگاه خواهند توانست با این هواپیمای پیشرفته در فضای باز آشنا شوند.

فرانسه روز چهارشنبه (۳ تیرماه/ ۲۴ ژوئن) اعلام کرد که طرح ساخت دو رآکتور هسته‌ای برای عربستان سعودی را در دست بررسی دارد. به گزارش خبرگزاری رویترز لوران فابیوس، وزیر خارجهی فرانسه، بعد از دیدار با محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان سعودی در پاریس این خبر را به خبرنگاران اعلام کرد. فابیوس گفت که توافق ‌های ابتدایی میان ریاض و پاریس انجام شده و خبر رسمی به زودی اعلام عمومی می‌شود. این توافق میان فرانسه و عربستان در حالی رخ می‌دهد که کمتر از یک هفته به پایان مهلت مذاکرات اتمی ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ باقی مانده است.