ایران شاهد

کشتی «ایران شاهد» که حامل «کمک های بشردوستانه» به مقصد یمن است، به منظور بارزسی توسط سازمان ملل متحد به جیبوتی می رود. به گزارش خبرگزاری ایسنا حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره این که چه ضمانتی وجود دارد که کشتی نجات ایران برای کمک‌ رسانی به سلامت به سرانجام برسد، گفت: «کمک‌هایی که از طریق کشتی نجات منتقل می‌شود با هماهنگی کامل سازمان ملل خواهد بود. این کمک‌ها در جیبوتی مورد تفتیش قرار می‌گیرد. فعلا در این مرحله قرار داریم که کشتی ما در جیبوتی پهلو بگیرد و پروتکل موردنظر سازمان ملل طی شود.»

مقام‌های جمهوری اسلامی می گویند، کشتی “ایران شاهد” به خلیج عدن رسیده و قرار است یک ناو جنگی عضو “ائتلاف برای مقابله با دزدان دریایی” با فاصله ۵ مایلی این کشتی را همراهی کند. به گزارش ایسنا، محمد شهاب الدین محمدی عراقی، معاون امور بین الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر ایران با اعلام این خبر گفت: کشتی نجات، شنبه شب بندر سلاله را ترک کرده و امروز وارد آب‌های خلیج عدن شده است. به گفته وی، این کشتی طی سه روز آینده به باب المندب می رسد و پیش بینی می شود تا ۵ روز آینده به بندر حدیده برسد. بندر حدیده تحت کنترل حوثی‌ها است.

به گزارش خبرگزاری VOA، نماینده ایران در سازمان ملل متحد طی نامه ‌ای از نیروهای ائتلافی به رهبری عربستان به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرده و گفته که این نیروها مانع کمک‌ رسانی انسان‌دوستانه ایران به مردم یمن می‌شوند.

سردار مسعود جزایری٬ معاون ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی٬ در سخنانی تند خطاب به کشورهای عربستان سعودی و ایالات متحده گفت اگر از رسیدن کشتی حامل کمک‌ های بشردوستانه ایران به سواحل یمن جلوگیری یا برای آن مزاحمتی ایجاد کنند «چه بسا آتشی به پا شود که مهار آن قطعا از دست آنها خارج خواهد شد.»  سردار جزایری هشدار داد که «خویشتن‌داری جمهوری اسلامی حد و اندازه ‌ای دارد و در صورت ممانعت از رسیدن کشتی کمک‌رسانی٬ آنها باید منتظر اقدامات دیگری باشند.»