ایران

Iran vows 'roaring missiles' if threatened, defies new sanctions

یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسدراان انقلاب اسلامی در واکنش به تهدیدات اخیر ایالات متحده، اعلام کرد که اگر امنیت کشور با تهیدد روبرو شود، ایران از موشک های خود استفاده خواهد کرد.

تنش ها میان تهران و واشنگتن پس از آزمایش اخیر موشکی ایران، بالا گرفته است. دولت ترامپ در واکنش به این آزمایش، اقدام به وضع تحریم های جدید علیه افراد و سازمان هایی نموده است که در ارتباط با سپاه پاسداران هستند.

Iran’s response will be ‘effective & immediate’ if Trump tears up nuclear deal

حسین امیر عبداللهیان در مصاحبه با خبرگزاری راشاتودی گفته است که مواضع و اقدامات خصمانه رییس جمهور جدید ایالات متحده علیه ایران، بی پاسخ نخواهد ماند. ایران تنها به دنبال ثبات و صلح در منطقه است و انجام آزمایش های موشکی تنها بری تقویت امنیت کشور و حمایت از متحدانمان است.

فرستاده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل طی بیانیه ای ادعاهای سعودی مبنی بر انتقال تسلیحات به یمن و در نتیجه نقض قطعنامه 2216 شورای امنیت را اکیدا رد کرد. وی در این خصوص گفت که جمهوری اسلامی ایران راه حل نظامی را برای بحران یمن مناسب نمی داند و همواره بر توقف درگیری ها، گفتگو و تمسک به مکانیزم های صلحجویانه تاکید داشته است.

علی اکبر صالحی معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی گفته است که توافق اتمی بین ایران و پنج قدرت جهانی ممکن است روزهای سختی را پس از به قدرت رسیدن رییس جمهوری جدید آمریکا تجربه نماید چون ممکن است در طول اجرای برجام خدشه ایجاد شود. صالحی افزود که تعهد به شرایط برجام یک موضوع شخصی نبوده و رییس جمهور بعدی آمریکا باید متعهد بر قوانین بین المللی عمل نماید.

طبق اطلاع منابع آگاه، احتمال دیدار وزرای امورخارجه ایران و 5+1 در 22 سپتامبر در نیویورک وجود دارد. طبق گزارش های واصله، دیدار مزبور در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت خواهد گرفت. این دیدار اولین دیدار در نوع خود پس از توافق تاریخی اتمی (برجام) است. چنین بنظر می رسد که دو طرف گفتگوها را در خصوص نارضایتی تهران در مورد اقدامات انجام شده توسط غرب به منظور برقراری ارتباط بانکی ایران با جهان ادامه دهند.

در پی تشدید تنش های بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا در خلیج فارس، سه تن از مقامات رسمی ارتش آمریکا به خبرگزاری فاکس گفته اند که ایران تهدید کرده است که دو هواپیمای جاسوسی آمریکا که در نزدیکی مرزهای ایران در حال انجام عملیات هستند را سرنگون خواهد نمود. در 10 سپتامبر دو هواپیمای جاسوسی پوزیدون آمریکا به همراه 9 خدمه به فاصله 13 مایلی از خط ساحلی ایران پرواز می کردند که با اخطار ارتش ایران مواجه شده و تغییر مسیر دادند. مطابق قوانین بین المللی، آبهای ایران تا 12 مایل از خط ساحلی این کشور وسعت دارد.

جمهوری اسلامی ایران از آتش بس برقرار شده در سوریه که به ابتکار روسیه و آمریکا انجام شده استقبال کرد. خبرگزاری های داخلی ایران به نقل از بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امورخارجه ایران گفته اند که ایران همیشه از آتش بس در سوریه و کمک رسانی به مردم این کشور استقبال کرده است. جمهوری اسلامی ایران در جنگ سوریه از حامیان مهم و مقتدر رییس جمهوری مشروع این کشور؛ بشار اسد می باشد.

خبرگزاری فاکس نوشت: یکی از سخنگویان نیروهای مسلح ایران ادعای آمریکا مبنی بر ایجاد مزاحمت قایق های تندروی ایران برای ناوگان آمریکا را تکذیب کرده و این خبر را تنها یک بزرگنمایی و ناشی از ترس از قدرت ایران عنوان نموده است.

جمهوری اسلامی ایران با حمله لفظی به وزیر امورخارجه بحرین اذعان نمود که بهتر است این جزیره کوچک بجای سخنان تکراری به مشکلات داخلی خود رسیدگی کند. اظهار نظر بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه پس از آن بیان شده است که وزیر امورخارجه بحرین گفته بود که ایران حج را سیاسی کرده است. سخنگوی وزارت امورخارجه خالد بن احمد الخلیفه را از مداخله در امور سایر کشورها بر حذر داشته و به وی توصیه نمود تا تحت تاثیر برخی حاکمان گمراه منطقه قرار نگیرد.

خبرگزاری یو.پی.آی نوشت: در اثنای کشتارهای جنگ سوریه که وارد ششمین سال خود می شود، فرماندهان ارتش رژیم صهیونیستی ادعا می کنند که ایران و نایب آن حزب الله به صورت پیوسته در تلاشند تا جبهه جدیدی را در کشمکش قدیمی خود در برابر این رژیم ایجاد نمایند. طبق گفته های رهبر حزب الله، سید حسن نصرالله در مرکز این استراتژی بلندی های جولان قرار دارد که یک فلات 1000 متری است که در از زمان های بسیار قدیم همواره محل جنگ و نزاع بوده می باشد.

صفحه‌ها